KıbrısManşet

Ayorgililer  sahayı kaptırmamak için ayaklandı


Duygu ALAN

[dropcap style=”circle” color=”#ffffff” bgcolor=”#0065ad”]K[/dropcap]araoğlanoğlu Spor Kulübü’ne ait spor tesisleri ile Karaoğlanoğlu Karamehmet Balıkçılar ve Yatçılar Birliği’ne ait balıkçı barınağının kullanım haklarının Banayan Beach Ltd’e verilmek istenmesine karşı çıkan bölge halkı, dün eylem gerçekleştirdi.

Karaoğlanoğlu’ndaki kahveler önünde yer alan eylem halkın yoğun katılımı ile gerçekleştirildi. Eyleme bazı parti başkanları ve bazı milletvekilleri de katıldı.

Eylemciler, “Limanımızı köyümüze iade ediniz”, “Mete Adanır bizimdir. Adına layık olarak bizim kalacak”, “Balıkçı barınağını bize geri veriniz”, “Sentetik çimimizi bekliyoruz, arzuluyoruz, istiyoruz”, “Köy bizim karar bizim”, “Biz kararlıyız Digomo’ya kadar yolunuz var” yazılı yaftalar taşıdı.

Merhum Futbolcu Mete Adanır anısına 1 dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan eylemde Karaoğlanoğlu Spor Kulübü eski başkanı Mehmet Ertepınar ve Mete Adanır’ın kardeşi Eralp Adanır birer konuşma yaptı.

[images_grid auto_slide=”no” auto_duration=”1″ cols=”four” lightbox=”no” source=”media: 125346,125345,125344,125343,125342,125341,125340,125339″][/images_grid]

Ertepınar: Mallarımızı ve haklarımızı sonuna kadar koruyacağız

Karaoğlanoğlu Spor Kulübü eski başkanı Mehmet Ertepınar, eylemde yaptığı konuşmada, Karaoğlanoğlu halkının, mallarının ve haklarının korunması için gereken mücadeleyi göstereceğini belirtti.

Ertepınar, “Buradaki gayemiz, haykırışımız, hakkımız olanı, bize yakışanları talep etmek ve sahip olduğumuz değerlere sonuna kadar sahip çıkacağımızı belirtmek içindir” dedi.

Mehmet Ertepınar, ayrıca 19 Nisan 2017 tarihini izleyen Cumartesi ve Pazar günlerini Karaoğlanoğlu Denizcilik, Futbol ve Motosiklet Festivali olarak ilan ettiklerini kaydetti.

Ertepınar, “Bu festivalimizi yeni tesislerimizde halkımızla birlikte kutlamaktan onur ve gurur duyacağız” dedi.

Mehmet Ertepınar, konuşmasını, “Burası Ayorgidir ve Ayorgililer hak ettiklerine sahip olacaktır” diyerek noktaladı.

Adanır: Karaoğlanoğlu Mete Adanır Stadyumu’nu yedirmeyeceğiz

Mete Adanır’ın kardeşi Eralp Adanır ise eylemde yaptığı konuşmada, Mete Adanır isminin bugüne kadar iki tesise verildiğini ancak bugün Mete Adanır adı ile yaşayan tek tesisin Karaoğlanoğlu Mete Adanır Stadyumu olduğunu kaydetti, “Mete Adanır adını taşıyan diğer tesis yok oldu, orada şimdi Mete Adanır tabelası bile yoktur. Bunu da yedirmeyeceğiz” dedi.

Eralp Adanır, şunları söyledi: “Mete 20 Ocak 1989 tarihinde vefat ettiğinde biz daha Mete Adanır Vakfını bile kurmadan, 31 Ocak 1989 tarihinde Karaoğlanoğlu Spor Kulübü, karar almış ve spor sahasına Mete Adanır adını vermiştir. Böylesine bir vefaya böylesine duygu yüklü davranışa ne kadar teşekkür etsem azdır. Daha sonra Mete Adanır adının verildiği başka bir tesis daha oldu. Ama konu tesis peşkeş çekildi ve şuan orada Mete Adanır tabelası bile yoktur. Bugün tek bir sahamız vardır Mete Adanır ismini taşıyan o da Karaoğlanoğlu Mete Adanır Stadyumu’dur. Onu da yedirmeyeceğiz.”

Protokolün içeriği

Karaoğlanoğlu Muhtarlığı, Karaoğlanoğlu Karamehmet Balıkçılar ve Yatçılar Birliği, Karaoğlanoğlu Spor Kulübü ve Kaya Holding A.Ş iştiraki Banayan Beach Ltd. arasında yapılması planlanan protokol ise şu maddeleri içeriyor: “Karaoğlanoğlu Spor Kulübü Spor Tesisleri, Salı, Perşembe, Cumartesi günleri Karaoğlanoğlu Spor Kulübü tarafından veya Karaoğlanoğlu Spor Kulübü’nün izin vereceği kişi veya kurumlarca kullanılabilecektir.

Karaoğlanoğlu Spor Kulübü Spor Tesisleri, Çarşamba-Cuma-Pazar günleri Banayan Beach Ltd. tarafından veya Banayan Beach Ltd.’in izin vereceği kişi veya kurumlarca kullanılabilecektir. Karaoğlanoğlu Spor Kulübü Spor Tesisleri, Pazartesi günü kapalı olacak olup, bugünde tesislerin gerekli bakım, onarım, temizlik çalışmaları Banayan Beach Ltd. tarafından yerine getirilecektir.

Yukarıda bahse konu kullanım günleri; Karaoğlanoğlu Spor Kulübü’nün lig maçı ve benzeri zaruri kullanımı gerektiği hallerde karşılıklı olarak bilgi vermek ve mutabık kalmak sureti ile değiştirilebilir.

Yukarıda bahse konu Karaoğlanoğlu Karamehmet Balıkçılar ve Yatçılar Birliği’ne ait balıkçı barınağının kullanım hakkı tamamen Karaoğlanoğlu Karamehmet Balıkçılar ve Yatçılar Birliği’ne ait olacaktır.

Yatırımcı Banayan Beach Ltd. daha sonra gerekli izinleri alıp burada ayrıca bir yat limanı yapmaya karar verirse yapacağı yat limanı için Karaoğlanoğlu Karamehmet Balıkçılar ve Yatçılar Birliği’ne ait balıkçı barınağının mendireğinden geçiş yolu alabilecektir.

Taraflardan herhangi biri bu protokol hükümlerine uymadığı takdirde Girne Kaza Mahkemeleri nezdinde hukuk yolu açıktır.

Bu protokol hükümlerini yerine getirmek üzere gerekli bakanlık, müdürlük onaylarını almak yatırımcı Banayan Beach Ltd. sorumluluğundadır.Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı