AstrolojiBilim ve TeknolojiUzay

Ay ruh halinizi nasıl etkiliyor?
[dropcap style=”circle” bgcolor=”#0065ad”]K[/dropcap]anada’da araştırma yapan bilim insanları, ay döngüsünün insanların ruh haline ve uyku düzenine etkisini ölçmek için bir çalışma yaptı.

Bilim insanları, Ay döngüsünün insanların uyku düzeninde ve ruh halinde yarattığı etkiyi gözlemlemek için 5 bin 812 çocuğun katıldığı bir araştırmaya imzasını attı. Çalışmada uyku düzeninin daha hassas olması nedeniyle özellikle çocuklar seçildi.

Araştırma sonucunda ise astrolojide yaygın olan kanının aksine, Ay döngüsünün ruh hali üzerinde pek etkisi olmadığı, sadece uyku süresini az miktarda etkilediği görüldü.

5 DAKİKALIK FARK

5 kıtadan, farklı ırk, yaş, uyku alışkanlığı ve fiziksel aktivitelere sahip olan çocukların yer aldığı çalışma 28 Ay döngüsünün yaşandığı 28 ay sürdü.

Araştırma sonucunda çocukların yüzde 1’inin dolunay olan günlerde yeni ay olan günlere göre 5 dakika daha az uyuduğu gözlemlendi.

“SAĞLIĞINIZI ETKİLEMEZ”

Araştırma ekibinin liderliğini yapan Doğu Ontario Araştırma Enstitüsü’nde görevli Dr. Jean Philippe Chaput, bu 5 dakikalık farkın sağlık üzerinde önemli bir etkisi olmadığını ve önemsenmemesi gerektiğini vurguladı.

Chaput, davranışlarımızın yerçekimsel kuvvetlere göre değil, genlere, eğitim seviyesine,gelire ve psikososyal faktörlere göre şekillendiğini söyledi.

Ay’ın tarih boyunca kültürlerde önemli bir yeri olduğunu, insan ve hayvanları etkilediğinin düşünüldüğünü de dikkat çeken bilim insanı, bilim ne derse desin Ay’ın gizemiyle uygarlıkları cezbetmeye devam edeceğini de sözlerine ekledi.Başa dön tuşu