Avrupa Günü ara bölgede kutlanıyor! - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Aralık 5, 2023
Güney KıbrısKıbrısManşet

Avrupa Günü ara bölgede kutlanıyor!

Euday EU DAY

Avrupa Birliği’nin kuruluş yıl dönümü, Europe Direct Lefkoşa Bilgi Merkezi tarafından düzenlenecek etkinliklerle 10 Mayıs’ta kutlanıyor.

Ara bölgede Ledra Palace karşısında yer alan Europe Direct Lefkoşa ofisi ve Dayanışma Evi önünde yer alacak etkinlikler akşam üzeri 19:00’da başlayacak ve 23:00’a kadar devam edecek.


Europe Direct Bilgi Merkezinden verilen bilgiye göre etkinlikler Nihan Görgü ve ekibinin Jazz konseri ile başlayacak. Jazz dinletisi ile birlikte ziyaretçiler Language Cafe’ye de katılabilecek. YEU Kıbrıs ve Kıbrıs İki Dillilik Derneği tarafından düzenlenecek bu etkinlikte ziyaretçiler İspanyolca, İtalyanca, Fransızca, Makedonca, Romence, Yunanca ve Türkçe gibi Avrupa dillerini farklı masalarda eğlenerek konuşma ve pratik yapma fırsatı bulacak.

Çocuklara özel etkinlikler

Etkinliklerde çocuklar da unutulmadı. Europe Direct’ten verilen bilgilere göre, AB Bilgi Merkezi iş birliğinde çocuk köşesi de kurulacak. Böylece çocuklar çeşitli etkinliklerle keyifli zaman geçirirken Avrupa Birliği’nin değerlerini de öğrenebilecekler. Etkinlikte boyamalar ve harita oyunları yer alacak.

AB ile ilgili bilgi masaları kurulacak

Etkinlikler süresince Avrupa Birliği ile ilgili bilgi masaların da kurulacağı aktarıldı. Bilgi masaları arasında Avrupa Parlamentosu Kıbrıs Temsilcliği, Sivil Alan, AB Bilgi Merkezi, EURES ve YEU Kıbrıs’ın yer alacağı bildirildi.

Saat 21:00’de DJ sahnede olacak

Jazz dinetisi, Language Cafe ve çocuk köşesi etkinliklerinin ardından Dj Claudio’un sahneye çıkmasıyla başlayacak olan parti, 23:00’e kadar sürecek.

Avrupa Günü nedir?

Avrupa Günü, Mayıs ayında Avrupa Birliği ülkeleri ve aday ülkelerde kutlanan bir gündür. 5 Mayıs 1949’da Avrupa Konseyi kurulmuş ve bu tarih II. Dünya Savaşı’ndan çıkış için en önemli ümitlerden biri sayılmıştır. AB henüz Avrupa Ekonomik Topluluğu iken birliğin kurulma planının açıklandığı 9 Mayıs’ı Avrupa Günü ilan etmiştir.

Europe Direct Bilgi Merkezi hakkında

Europe Direct Lefkoşa, Kıbrıs’taki Avrupa Komisyonu Temsilciliği tarafından desteklenen ve Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği tarafından yürütülen, Şubat 2015 tarihi itibarıyla Dayanışma Evi karşısında yer alan bir bilgi merkezidir. Avrupa Birliği ülkelerinde 400’den fazla şubesi bulunan bu ağın bir parçası olan Europe Direct Lefkoşa, AB vatandaşlarına hakları hakkında bilgi vermenin yanında onları AB bursları, hibeleri ve fırsatlar hakkında bilgilendirmeyi de amaçlamaktadır. Merkeze, etkinlikle ilgili detaylı bilgi için +90 548 856 30 32 numaralı telefondan ulaşılabileceği belirtildi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar