Atlı: Muhalefetin etkin olmadığı bir alandan çekilmesini saygıyla karşılaşıyoruz - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Haziran 8, 2023
KıbrısManşet

Atlı: Muhalefetin etkin olmadığı bir alandan çekilmesini saygıyla karşılaşıyoruz

Mine Atlı

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı  Mine Atlı, Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin (CTP) Meclis’te depremle ilgili mevzuatın düzenlenmesine ilişkin komiteden çekilmesi kararına saygı duyduklarını belirterek, toplumsal muhalefet oluşturulması ihtiyacına işaret etti.

Yazılı açıklama yapan Atlı, CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman’ın komiteden ayrılma nedenlerini açıklarken sarf ettiği “Komitenin anlamı kalmadı. Maaş kesintileriyle ilgili çıkarılan ve sonra geri çekilen Yasa Gücünde Kararname’nin aynısını yasa olarak hazırlıyorlar” sözlerine vurgu yaptı.


“Muhalefetin etkin olmadığı bir alandan çekilmesini saygıyla karşılaşıyoruz” diyen Atlı, ‘ siyasilerin ortaya koyacağı iradenin de tamamen Ankara’nın taleplerine göre şekillenmesinin’, kendileri için sürpriz olmadığını kaydetti.

Atlı, “Atanmış bir başbakan, atanmış bir bakanlar kurulu ve atanmış bir cumhurbaşkanıyla, oluşabilecek en ciddi demokratik ortamın bununla sınırlı olduğunu” savundu.

Mine Atlı,  Meclis’in hala muhalefet anlamında  önem taşıdığını ancak yeterli olmadığını vurguladı.

Atlı, şöyle devam etti:

“Muhalefetin, ülkedeki tüm hatlarıyla birlikte Meclis dışına taşması gerekiyor. Bunun içinde; siyasi partiler, sivil toplum örgütleri, aydın ve muhalif tüm kesimlerle, toplumun olması da şart. Böyle bir muhalif güçle, burada yaşananları, Türkiye’nin aydın ve muhalif ve güneydeki barış yanlısı kesimlerle istişare ederek hem Avrupa Birliği (AB) hem de Birleşmiş Milletler’in (BM) gözüne sokmalıyız.”

Mine Atlı, sadece Meclis çatısı altında yapılan  muhalefetin yeterli olmayacağını iddia etti.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar