"Atı değil, jokeyi değiştireceğiz" - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Nisan 19, 2024
Kıbrıs

“Atı değil, jokeyi değiştireceğiz”

Atı değil, jokeyi değiştireceğiz

UBP Kurultayı’nın ikinci turunda Başbakan İrsen Küçük ile yarışacak olan Ahmet Kaşif, dün, Lefkoşa Merit Otel’de düzenlediği basın toplantısında, seçilmesi halinde yapacaklarını ve mevcut durumla ilgili görüşlerini dile getirdi. Basın toplantısında, UBP Milletvekilleri, İlkay Kamil, Türkay Tokel, Zorlu Töre, Hasan Taçoy, Kemal Dürüst, Mehmet Tancer, Ergün Sennaroğlu, Afet Gürcafer ve Ejder Aslanbaba da hazır bulundu.

Ulusal Birik Partisi (UBP) Genel Başkan adayı Ahmet Kaşif, “Biz at değiştirmiyoruz. Ulusal Birlik Partisi esastır. Biz jokeyi değiştirmek istiyoruz, çünkü UBP’yi tökezletti ve böyle giderse iktidardan düşmesi ne yazık ki büyük bir ihtimal olarak görünüyor” dedi.
Kaşif, İrsen Küçük’ün parti içinde ikilik yarattığını, ülke ekonomisinde sıkıntılar yaşandığını savundu.


Kaşif: Uzayan kurultay süreci Küçük’ün suçudur

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkan adayı Ahmet Kaşif, hayatı boyunca kimseyle kavga içinde olmadığına ve olmayacağına işaret ederek, “Hele hele makamlar arasında kavganın olmasını asla tasvip etmedim, etmeyeceğim” dedi.

Kurultay sürecinin uzamasının suçunun kendisinin olmadığını ifade eden Kaşif, yine de halktan ve delegelerden böylesi bir süreç yaşamak zorunda kaldıkları için özür diledi. Kaşif, kendilerine birkaç kez evinin kapılarını açan, köyünde, bağında, bahçesinde işyerinde konuk eden tüm delegelere teşekkür etti.

“Biz atı değil, jokeyi değiştireceğiz”
“Biz at değiştirmiyoruz. Ulusal Birlik Partisi esastır. Biz jokeyi değiştirmek istiyoruz çünkü Ulusal Birlik Partisi’ni tökezletti ve böyle giderse iktidardan düşmesi ne yazık ki büyük bir ihtimal olarak görünüyor” şeklinde konuşan Kaşif, yarışın doğru ile yanlış arasında, iyi yönetimle kötü yönetim arasında olduğunu belirtti.

Kendi değerlendirmelerine göre, Başbakan İrsen Küçük’ün ülkeyi ve partiyi iyi yönetemediğini ifade eden Kaşif, Küçük’ün yaptığı şahsi yanlışlarla partinin ve ülkenin sıkıntılarını artırdığını, parti içinde ikilik yarattığını ve kendisine yakın olmadığını düşündüğü herkesi ötekileştirip, dışladığını savundu.

Parti yetkili organlarının yeterince devreye koyulmadığını, bir çok konunun parti yetkili organları ve Meclis Grubu’nun bilgisi dışında cereyan ettiğini söyleyen Kaşif, “Sayın Küçük, iyi bir Başbakanlık kadrosu kuramamış, etrafına olumsuz kişilerin toplanmasına dur diyememiştir. 8 ayda sadece 3 taslak yasalaşmıştır ve Meclis Başkanımız Sayın Hasan Bozer artık isyan noktasına gelmiştir” dedi. Kaşif, ülkede ekonomik sıkıntılar olduğunu ve bunları göz ardı etmenin yanlış olacağını belirterek, “Ticaret Odası, Sanayi Odası, Esnaf ve Zanaatkarlar Birliği, Otelciler Birliği, Çiftçiler Birliği, Narenciyeciler, çalışanlar feryat ediyorsa, ülkenin dört bir yanında kapanan iş yeri sayısı artık dikkat çekici boyuta gelmişse” bunu göz ardı etmenin doğru olmadığını söyledi.

“Türkiye ile iyi ilişkiler İrsen Bey’in tekelinde değildir”

Ekonomik iş birliği programının ve Anavatan Türkiye ile iyi ilişkilerin İrsen Küçük’ün tekelinde olmadığını ifade eden Kaşif, “Anavatan Türkiye buraya İrsen Bey’in hatırı için değil, Kıbrıs Türk halkına duyduğu tarihi sorumluluk, Milli Davamız, aradaki sevgi-saygı bağları dolayısı ile katkı sağlamaktadır. Bunu başka bir eksene oturtmaya çalışmak, Anavatan Türkiye-Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ilişkilerine verilebilecek en büyük zarar olur ve bize göre tarihi vebali büyüktür” dedi.

Kaşif, “UBP Genel Başkanı seçildiğimiz takdirde (ki buna inanıyor, delegemizden aldığımız nabız doğrultusunda böyle olacağına güveniyoruz) hiç zaman kaybetmeden tüm gereken çalışmaları yapacağız” diye konuşarak, ivedi olarak ekonomiye, istihdam sorununa, asayiş konularının halledilmesine, hükümetin ve Meclis’in çok üretken ve süratli bir çalışma temposu içine girmesine olanak sağlayacaklarını vurguladı.

“Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun desteğinden onur duydum”

Dr. Ahmet Kaşif, 2009 ve 2010 yıllarında da genel başkan adayı olduğunu, adaylığını farklı yönlere çekmeye çalışanların yanılgı içinde olduklarını söyleyerek, UBP’nin tüzük gereği lideri olan Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun kendisine destek vermesinden onur duyduğunu belirtti.”Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun geçen kurultayda İrsen Küçük’ü desteklediğini anımsatan Kaşif şöyle konuştu:

“Ne ben ne de diğer aday arkadaşım Sayın Taçoy sesimizi çıkarmadık. Çünkü 35 yılını UBP’de geçiren, 23 yıl genel başkanlık yapan Sayın Eroğlu’nun buna hakkı olduğuna yürekten inanıyoruz. Sayın İrsen Küçük de hiç ses çıkarmadı. Ama şimdi sağda solda benimle ilgili çirkin yakıştırmalar yapıyorlar.”

 

“Kimin neden davet ettiği önemli”

Toplantıda gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkan adayı Gazimağusa Milletvekili Ahmet Kaşif, önceki akşam, Girne bölgesi delegelerle yemek yediğini, yemeğe katılan davetlilerin kendisine destek sözü verdiğini anlatarak, delegelere güveninin tam olduğunu ve yarışı bitmiş (kendisini kazanmış) olarak gördüğünü kaydetti.

Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binalı Yıldırım’ın ziyaretiyle ilgili bir soru üzerine Kaşif, “Esas olan bu gelişlerin davetini kim yapıyor. Acaba bu daveti kim, nasıl ne yetki ile yaptı. Bu konu üzerine hiç yoğunlaşmadığımızı düşünüyorum. İlgili makamların davetsiz olarak bir ülkeyi ziyaret etmesi hiçbir zaman vuku bulmamıştır” dedi.

“Meclis”te nisap sorunu olmaz”

Kurultay sonucu ne olursa oldun Meclis’te nisap sıkıntısı yaşanma olasılığının sorulması üzerine Kaşif, “Meclis’te nisap sorunu kesinlikle olmaz” dedi. Meclis’teki 30 kişilik UBP parti grubunun aldığı karara herkesin uyması gerektiğini belirten Kaşif, “Kaybedersem ben yine ordayım elim yine havada olacak bundan kimsenin kuşkusu olmasın. Ulusal Birlik Partisi’nden ayrılmamız, kopmamız mümkün değildir” dedi.

Bazı UBP Kurultay delegelerinin Türkiye yetkilileriyle görüşmek üzere Türkiye’ye götürüldüğü haberlerinin anımsatılması üzerine Kaşif, sorunun, ziyareti organize edilenlere sorulması gerektiğini ifade etti.

“Allah sevgisi ve insan sevgisi önceliklidir”

Ahmet Kaşif’in din hakkında görüşünün sorulması üzerine Kaşif, “Bana göre, ruh, kalp ve vicdan temizliği, Allah sevgisi, insan sevgisi ve insan saygısı önceliklidir. Sadece beş vakit namaz kılınarak dindar olunmaz. Kalbimiz vicdanımız temizdir, dinimize bağlıyız, Allah’a inanıyoruz” dedi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar