9 Eylül’de Hademe Krizi Devam Ediyor! - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Mart 1, 2024
Kıbrıs

9 Eylül’de Hademe Krizi Devam Ediyor!

9 Eylül’de Hademe Krizi Devam Ediyor!

Lefkoşa’nın en kalabalık ve gözde ilkokullarından biri olan 9 Eylül İlkokulu, eğitim yılının başından itibaren hademe sıkıntısı çekiyor.

Bakiye Lord


Okulda bulunan hademelerden birinin emekli çıkması ve okula atanan bir diğer hademenin okulun kalabalık olmasından dolayı görevi reddederek başka bir okula gitmesinden kaynaklanan sıkıntılar okul idaresi ve velilerin arasında da gerginliğe sebep oluyor. 
Yasa gereği okullarda her yüz öğrenciye bir hademe düşmesi gerekirken okulda bulunan 2 bayan bir erkek hademenin her birine 177 öğrenci düşüyor.
Görev dağılımında ise erkek hademe oldukça geniş olan okul bahçesinden sorumlu tutulurken diğer iki bayan hademenin ise yaklaşık 25 sınıf, idari bina ve tuvaletleri her gün temizlemekle yükümlü.

Mesutoğlu: Aileler de şikayetçi
Okul müdürü Nidai Mesutoğlu, Milli Eğitim Bakanlığı eksik olan iki hademenin son yapılan istihdam lisesinden göndermesi için yıldızlı bir dilekçeyle Başbakanlık’a iletmesi ve Başbakanlık’taki bir yetkilinin bu dilekçenin “Okulda yeteri kadar hademe var” diyerek geri çevrildiğini iddia etti.
Mesutoğlu, “Aileler bize her gün baskı yapıyor. Okulumuzun hijyen açısından temizlik giderlerini kendi bütçemizle karşılıyoruz, ancak bize gerekli olan iş gücü ama bunu bizden esirgiyorlar. Yüzlerce çocuğun eğitim gördüğü böylesi bir okula bunu mu laik görüyorlar? Mevsimin getirdiği hastalıklardan dolayı raporlu olan herhangi bir hademeden dolayı o günler okulda daha büyük bir kriz yaşıyoruz” diye konuştu.
Okul müdürü Nidai Mesutoğlu, “Yaşadığımız soruna bir an önce çözüm getirilmesini istiyorum” dedi.

Kanıöz: 5 kişilik işi 2 kişi yapıyoruz
Okul hademesi Emine Kanıöz, yaşanan sıkıntıyı Havadis’e anlattı.
Emine Kanıöz şöyle dedi: “9 Eylül İlkokulu’nda 6 yıldır çalışıyorum. Dönem dönem yaşadığımız hademe eksikliği bu yıl hiç bitmedi. 5 kişinin yapacağı işi 2 kişi yapmaya çalışıyoruz. Adeta sakatlanma aşamasına geldik. İdari bina 25 derslik bunun yanında öğrenci öğretmen tuvaletleri adeta bize işkence çektiriyorlar. Bağlı olduğumuz Kamu İş Sendikası’nı defalarca aradık. Bugün yarın diyerek sürekli oyalanıyoruz. En son dün aradığımızda ise sendikadan bir yetkili bize ‘Yapabildiğiniz kadar yapın’ dedi. Okuldaki temizlikten sorumluyuz, insanüstü güç sarf ediyoruz. Bir an önce eksikliğin giderilmesini istiyoruz.”

Kaya: İşler çok, yetişemiyoruz
9 Eylül İlkokulu’nda hademe Emine Kaya, hademe kadrosundaki eksiklik nedeni ile yaşanan sıkıntılardan ötürü yetkililere sitem etti.
Emine Kaya, “3 yıldır burada hademe olarak çalışıyorum. Okul büyük! Bahçe büyük! Yetişemiyoruz.  Bize söylenen  ‘Kurultay var, bekleyin. Kurultaydan sonra hademe alacağız’ diyorlar. Okuldaki öğrenci ve öğretmenlerin hijyenik, sağlıklı bir ortamda olmalarını sağlamaya çalışırız. Ama nereye kadar?” diye konuştu.

Dilek: Kurultaydan sonra çalışma başlatılacak

Kamu-İş Başkanı Sami Dilek, 9 Eylül İlkokulu’nda yaşanan hademe eksikliğiyle açıklamasında KKTC genelindeki okullarda 60 civarında hademe eksik olduğunu belirterek, pazartesi gününden itibaren okullardaki hademe kadrosundaki boşluğun doldurulması ve bu nedenle yaşanan sıkıntıları ortadan kaldırmak için çalışma başlatacaklarını kaydetti.
Dilek, “KKTC genelindeki okullarda yaşanan hademe eksikliği, şu anda 60 civarında olup pazartesinden itibaren de bu eksiklikleri gidermeye çalışacağız. Ancak, pazartesi gününe kadar elimizden bir şey gelmez. Okuldaki hademelerle de konuştuk. Sorunun çözülmesi için elimden geleni yapıyorum” dedi.
Sami Dilek, Milli Eğitim Bakanı Mutlu Atasayan ve Personel Dairesi yetkilileri ile de konu ile ilgili görüştüklerini kaydetti.
Bakanlık yetkililerine sağduyu çağrısında bulunan Dilek, “Kurultaydan sonra yaşanan eksikliklerin giderilmesi için gereken çalışmanın yapılmasını ve sorunun bir an önce çözüme kavuşturulmasını umut ediyorum” diye konuştu.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar