Atakan: 1 Temmuzdan itibaren tarifeli uçuşlar başlayabilecek - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
KıbrısManşet

Atakan: 1 Temmuzdan itibaren tarifeli uçuşlar başlayabilecek

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, dün gece katıldığı bir televizyon programında gündeme dair soruları yanıtladı ve önemli açıklamalarda bulundu.

1 Temmuz itibariyle KKTC’ye gelen herkes için karantina mecburiyetinin kaldırılmasının öngörüldüğünü anlatan Tolga Atakan, çok daha düşük bir frekansta olmak üzere tarifeli uçuşların başlayabileceğini söyledi.


Türkiye, Güney Kıbrıs ve Avrupa’da ülkelerin açılıma gittiğini, ülkelerin uçuş yapılacak ülke listesi belirlediğini ve yolcu taşımacılığında yeni bir yapılanmaya gidildiğini anlattı. Uçaklarda bazı koltukları boş bırakarak uçmanın maliyetinin yüksek olması nedeniyle yolcuların “uçmaya elverişlidir/uçmak için sağlıklıdır” (Fit To Fly – FTF) belgesi almalarının şart olacağını belirten Atakan sözlerine şöyle devam etti:

“Havaalanlarında katı kurallar uygulanacak ve yolcular, iki veya 2+2 gün öncesinden PCR testi ile birlikte sunması gereken belgeler ile uçakların tam kapasite ile uçması hedefleniyor.

Pandeminin seyir hızı ve bu yöndeki gelişmelere bağlı olarak 1 Temmuz’da tarifeli seferler başlayabilir. Kişilerin FTF belgesi alabilmesi ve kontrol mekanizmasının gelişmesi hızlı ilerlerse, bu Temmuz öncesinde de olabilir, ikinci dalga gelirse Temmuz’dan sonra da olabilir.

Tarifeli uçuşlar başlasa bile KKTC ile illiyet bağı olmayan kişiler 1 Temmuz’dan önce adaya gelemeyecek. Tarifeli seferlerle 1 Temmuz’da bir turist gelebilir ancak 23 Haziran’da gelemez. Bunları yayınladığımız NOTAM’lara dahil ediyoruz. Biletler buna göre satılır veya uçağa giriş bu kurallara göre alınır.

1 Temmuz’da bugünkü şartlar deva ederse ve Sağlık Bakanlığı ‘her şey tamam, karantina uygulaması yapmayacağız’ derse, herkes gelebilecek.”

Atakan, Sağlık Bakanlığı uzmanlarının devamlı güncellenen riskli ülke listeme çalışması baz alınarak yüksek risk grubuna giren ülkelerden gelen turistlere KKTC’ye giriş izni verilmeyeceğini söyledi. Ülkeler arası hava ulaşımının son derece katı kurallara bağlanmakta olduğunu hatırlatan Atakan, “Bunları Türkiye’deki mevkidaşlarımız ile takip ediyoruz. Oradaki gelişmelere paralel olarak uygulanan dijital sağlık karnesinin geldiği noktaları da göreceğiz. Eğer tatmin olursak test uygulamayacağız. Tatmin etmezse risksiz ülkeden gelenlere bile elinde test olsa dahi test yapılacak” dedi.

Riskli ülkelerle ilgili verilecek kararlarda Sağlık Bakanlığı uzmanlarının belirleyici olacağını anlatan Bakan Atakan, “Önümüzde uzunca bir süre var. Şu an konuşurken riskli olarak addedeceğimiz bir ülke haziran sonuna doğru risksiz ülke konumuna gelebilir” dedi.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar