KıbrısManşet

“Asıl neden benim Türk olmam”

Sipahi’den Dipkarpaz Rum İlkokulu’na 15 yıldır Rum öğrencilerin taşımacılığını yapan Kıbrıslı Rum Banayodis Andreas, işten durduruldu. Andreas’ın eşi Hatice Yeşer, Rum hükümetinin bu kararı, “art niyet” ile aldığını savundu

 

Sipahi köyünde yaşayan ve 15 yıldır Dipkarpaz Rum İlkokulu’na öğrenci taşımacılığı yapan Kıbrıslı Rum Banayodis Andreas, önceki gün işten durduruldu. Andreas’ın eşi Hatice Yeşer, Rum hükümetinin, öğrencilerin Türk plakalı araba ile taşımacılığının yapılmasını bahane ederek Andreas’ı işten durdurduğunu ancak bu kararın altında yatan esas nedenin “ırkçılık” olduğunu öne sürdü.

 

“Çifte standart”

Hatice Yeşer, “Eşim Banayodis Andreas, öğrenci taşımacılığı hizmetini 15 yıldır aynı araba ile veriyor. Taşımacılıkta kullandığı araba KKTC plakalı. Bölgede bir kişi daha aynı işi yapıyor ve onun da öğrencileri taşıdığı araba KKTC plakalı. Rum hükümeti ne hikmetse sadece Andreas’ı ‘Türk plakalı araba ile çocuk taşıyorsun’ gerekçesi ile işten durdurdu. Rum plakalı bir araba almak için yılbaşına kadar müsaade istedik, bize bu şans tanınmadı” diye konuştu.

Yeşer, “Eğer iki insan aynı şartlarda aynı işi yapıyor ise ve de sadece biri ‘koşul’ öne sürülerek işten durduruluyorsa, ben bu kararda art niyet ararım. Bizce asıl neden arabanın plakası değil, Andreas’ın bir Türk kadın ile evlenmiş olması” diye konuştu.

 

“Geçinemeyiz”

Geçimlerini eşi Banayodis Andreas’ın Rum hükümetinden aldığı aylık 371 Euro ve öğrenci taşımacılığı hizmetinden aldığı para ile sağladıklarını söyleyen Hatice Yeşer, “Mevcut yaşam koşullarında elimize geçen mevcut para bile yetmezken şimdi sadece 371 Euro ile geçinmeye mahkum edildik” dedi.

Oturdukları evin kendilerine ait olmadığını anlatan Yeşer, “Her ay hatırı sayılır bir miktar ev kirası ödüyoruz. İki çocuğumuz var, ne onların ihtiyaçlarını ne de evin geçimini 371 Euro ile sağlamamız mümkün değil” diye konuştu.

 

 

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı