Asil Nadir: Hukuk yoluna başvuracağım - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Şubat 24, 2024
KıbrısManşet

Asil Nadir: Hukuk yoluna başvuracağım

Asil Nadir: Hukuk yoluna başvuracağım

İş insanı, Resorce Consulting Services Ltd. sahibi Asil Nadir, Bakanlar Kurulu’nun, şirketinin, Geçitkale Havaalanı işletme haklarını tanıyan sözleşmesini iptal kararı aldığını belirterek, bunu “hukuk tanımazlık” olarak niteledi ve hukuk yoluna başvuracağını bildirdi.

Asil Nadir, “Geçitkale Havaalanı projemizin çöpe atılmasını kabul etmemi, susup oturmamı kimse beklemesin. Mücadelem kendim için değil, halkımız ve KKTC içindir” dedi.


Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Asil Nadir, “Bu açıklamayı yapmadan önce çok düşündüm” dedi ve yaşamı boyunca “Kıbrıs Türk halkının haklı mücadelesine asla ihanet etmediğini, politikacı olmadığını, siyasi hedeflerinin bulunmadığını, Kıbrıs Türk halkının bir evladı olarak, büyük ve toplumsal değişim sağlayacak başarılar için, yerel olanakları, dünya ile bütünlüklü düşünmenin önemini ve gerekliliğini hep gözünün ve aklının ön tarafında tuttuğunu” kaydetti.

2010 yılında, kullanılmayan Geçitkale Havalanı’nın işletme haklarını ihaleyle “Resorce Consulting Services Ltd.” olarak kazandıklarını ifade eden Nadir, ihale sonucunun hayat bulması için yüksek gerilim hatları sorununun aşılması gerektiğini, ancak uğraşlara rağmen gerilim hatlarına çare üretilmeyince karşılıklı uzlaşıyla sözleşme sürelerinin uzatıldığını dile getirdi.

Dünyadaki örnekleri gibi Geçitkale Havaalanı’nın da, sivil kullanım yanında, askeri maksatlarla da kullanılabileceğini kaydeden Asil Nadir, on binlerce insana doğrudan veya dolaylı iş imkanı sunacağını belirttiği Geçitkale Havaalanı projelerinin derinlikten yoksun olduğunu savunduğu bir kararla adeta çöpe atıldığı görüşünü ifade etti.

Kendileriyle istişarede bulunmadan “İHA’lar kullanılacağı için” haklarının askıya alındığını belirten Asil Nadir, son Bakanlar Kurulu toplantısında da, şahsına ait Resorce Consulting Services Ltd. şirketinin Geçitkale Havaalanı işletme haklarını tanıyan sözleşmesinin iptali kararının alındığını bildirdi ve bunun “hukuk tanımazlıktır” olduğunu savundu.

Açıklamanın tam metni şöyle:

Değerli kardeşlerim,
Bu açıklamayı yapmadan önce, çok düşündüm.
Çocuk yaştan başlayarak, güzel adamızda, alın terimizle kazanmanın, kazanırken, insanlarımızın da kazanmasının ne kadar önemli olduğunu bildim.
Hiç şikayetim olmadı.
Kıbrıs Türk Halkı’nın haklı mücadelesine, asla ihanet etmedim.
Politikacı olmadım. Siyasi hedeflerim bulunmadı. Bu nedenle de uluslararası düzeyde yapılan teklifleri de ikilemsiz reddettim.
1974 Barış Harekatıyla, Anavatanımız Türkiye, büyük bir zafer elde ederken, biz Kıbrıs Türklere, huzur içinde bir vatan kazandırmıştır.
Bize düşen görev ise, askeri başarıyı, siyasi ve ekonomik başarıyla taçlandırmaktı.
Siyasetimizin kalitesi gözler önünde.
Tüm olanaklara rağmen, ekonominin iyiye gittiğini kimse iddia edemez.
Kıbrıs Türk Halkının bir evladı olarak, büyük ve toplumsal değişim sağlayacak başarılar için, yerel olanakları, dünya ile bütünlüklü düşünmenin önemini ve gerekliliğini hep gözümün ve aklımın ön tarafında tuttum.
2010 yılının Temmuz ayında, kullanılmayan, bir anlamda atıl durumda olan Geçitkale Havalanının işletme haklarını ihaleyle, Resorce Consulting Services Ltd. olarak kazandık.
İhale sonucunun hayat bulması için, güvenli uçuşlara engel olan yüksek gerilim hatları sorununun aşılması gerekiyordu. Bu sorunun aşılması da idarenin, hükümetin sorumluluğundaydı.
Yıllarca bu sorunun aşılmasını bekledik. Bu arada harekete geçerek hükümete proje dahil, çok yönlü katkılarda bulunduk. Hem de, ciddi kaynak harcayarak.
Gerilim hatlarına çare üretilmeyince karşılıklı uzlaşıyla sözleşme süremiz uzatıldı.
Bir gün yine bizlerle hiçbir istişarede bulunmadan İHA’lar kullanılacağı için haklarımız askıya alındı. Halbuki dünyadaki örnekleri gibi Geçitkale Havalanı, sivil kullanım yanında, askeri maksatlarla da kullanılabilirdi.
Bu noktada bir konuyu da sizlerle paylaşmak istiyorum. Bir ülkenin sivil bir tek havaalanına sahip olması, o ülke için en ciddi güvenlik sorunlarından biridir. Yeni Ercan ihalesinin öncelikle Geçitkale Havaalanının kullanımına engel koyması, pek çok hukuki kurula ve KKTC’nin çıkarlarına aykırıdır.
En son Bakanlar Kurulu, toplantısında şahsıma ait Resorce Consulting Services Ltd, şirketinin Geçitkale Havaalanı işletme haklarını tanıyan sözleşmesinin iptali kararı, en yalın tanımlamayla, hukuk tanımazlıktır.
Dahası, hukuk tanımazlık örneği bu karara gerekçe gösterilenler, hukuksuzluk örneği yanında doğrulara saygısızlıktır.
Hepimizin gözleri önünde, genç insan kaynağımız eriyor. Ekmek derdiyle gençlerimiz ya göç ediyor, ya da resmi politika olarak güvenli bulmadığımız Güney Kıbrıs’ta çalışmaya gidiyor.
Bu şartlar altında on binlerce insanımıza doğrudan ya da dolaylı iş imkanı sunacak Geçitkale Havaalanı, projemizin, derinlikten yoksun bir kararla adeta çöpe atılmasını kabul etmemi, susup oturmamı kimse beklemesin.
Mücadelem kendim için değil, halkımız ve KKTC içindir.
Yasal haklarımı arayıp, hukuk yoluna başvuracağımı da saygı ile Kıbrıs Türk Halkıyla, KKTC vatandaşlarıyla paylaşıyor, hepinizi sevgi ve saygıyla kucaklıyorum.

Geçitkale Havalimanı’nın kullanım hakkı KTBK’ya veriliyor

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
6
Hahaha
Üzüldüm
5
Üzüldüm
Hayran Kaldım
1
Hayran Kaldım
Facia
3
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar