ASGARİ ÜCRETLİDEN VERGİ ALAN HÜKÜMET ! - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Mayıs 30, 2023
EkonomiKöşe Yazarları

ASGARİ ÜCRETLİDEN VERGİ ALAN HÜKÜMET !

Devrim BarçınDevrim Barçın

KKTC tarihinde ilk kez 01 Eylül 2021 tarihinde yürürlüğe giren asgari ücret üzerinden UBP azınlık hükümeti, asgari ücretli çalışanlardan vergi almaya başlamıştır.

Bilindiği üzere asgari ücret brüt olarak 4.970 TL olarak belirlenmiştir.


Net asgari ücretin ne olduğu konusunda ise Çalışma Bakanlığı’nın resmi internet sayfasında 4.324 TL yazmasına karşın bu bilginin yanlış olduğunu sizlere ifade etmek isterim.

Neden mi yanlış ?

Çünkü asgari ücretliden artık gelir vergisi alınıyor.

24/1982 sayılı Gelir Vergisi Yasasına göre vergi matrahının saptanmasında yani vergiye tabii gelirin bulunmasında uygulanacak indirimlerin ne miktarda ve/veya ne oranda olacağı Bakanlar Kurulu kararı ile her yılın Ocak ayında belirlenmektedir.

Yani yasaya göre uygulanacak bu indirimler Ocak ayı dışında belirlenemez ki bu da asgari ücret belirlenirken asgari ücretin vergiye tabii olacağının bilinmesi demektir.

Bu uyarıyı yaptığımızda ise tarafımıza, asgari ücret saptama komisyonunda anlaşıldığını ve hükümetin yasa gücünde kararname ile indirim miktar ve/veya oranlarına yönelik düzenleme yaparak asgari ücretin, gelir vergisinden muaf olacağını söylemişlerdir.

Ama ne yazık ki öyle olmadı ve KKTC tarihinde ilk kez bekar bir Asgari Ücretliden aylık 39,15 TL, erkek ve evli bir asgari ücretli çalışandan da aylık 11,15 TL gelir vergisi alınmasına başlanmıştır.

Yani Asgari Ücretli, hükümetin gelir kaybı yaşayıp yaşamadığına bakmaksızın, büyük sermaye sahiplerine, pandemi dönemi karlarını artıran sektör işverenlerine 10 kişi üzerinde yanında işçi çalıştıranlara vereceği %30 işveren sigorta prim desteğine finansör olmuştur.

Düşünün dostlar.

Bu durumdaki bir işveren için yanında çalıştırdığı her asgari ücretli çalışan için Devletin ödediği 164,01 TL işveren sigorta prim desteğinin %25’ini yani dörtte birini 39.15 TL gelir vergisi ödeyen asgari ücretli finanse etmektedir.

Diğer taraftan 2021 yılında yeni asgari ücret üzerinden 4 AYLIK gelir vergisi ödeyecek Asgari Ücretlinin ödediği vergi miktarı, 2020 yılında 12 AYLIK gelir vergisi beyanı yapan kişilerin %33’ünden daha fazla olup bu da vergideki adaletsizliği bir kez daha gün yüzüne çıkarmaktadır.

Adı üzerinde asgari ücret.

Yani geçinebilmek için en az alınması gereken ücrettir asgari ücret ve bu ücreti de devlet belirlemektedir.

Yıllardır belirlenen asgari ücretin net olması gerektiğini, işçiden kesilen %9 sosyal sigorta ve %4 ihtiyat sandığı primleri ile çalışanların, devletin kendi belirlediği asgari geçim ücretinin altında bir ücret almasına neden olduğunu söylerken bir de baktık ki UBP azınlık hükümeti asgari ücretliden gelir vergisi de almaya başladı.

Bu durum kesinlikle kabul edilebilir olmayıp sorunu çözmek adına bir an önce yasada değişiklik yapılarak, asgari ücretin ne zaman belirlenirse belirlensin her koşulda gelir vergisinden muaf olacağı düzenlenmelidir.

Aksi durumda bu yanlışı düzeltmez ve sesimizi çıkarmazsak bu tür hükümetler bu oranı daha da artıracaklardır dostlar.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar