EkonomiManşet

Asgari ücret hemen yenilenmeli


TKP Yeni Güçler Genel Sekreteri Mehmet Davulcu, Asgari ücretin yenilenmesi gerektiğinin altını çizerek çağrıda bulundu:

Devlet Planlama Örgütü (DPÖ) verilerine göre Kuzey Kıbrıs’ta 6 aylık enflasyon % 12.11 olduğu görülüyor. Bu verilere göre maaş ve ücretli kesimlerin satın alma gücü en az yüzde 12 küsur oranında gerilemiştir. Özellikle asgari ücretle yaşamını sürdürenler için durum oldukça vahim haldedir.

KKTC’de asgari ücret en son Mart ayında saptanmış ve 1 Mart 2018 tarihinden itibaren yürürlüğe konmuş olmasına karşın, bu saptama 2017 yılının Aralık ayı sonunu verileri baz alınarak yapılmıştı. Yani aslında 1 Ocak tarihinde saptanıp yürürlüğe konması gerekirken Milletvekilliği Erken Genel Seçimleri mazeret gösterilerek işçi sınıfının aleyhine 2 ay gecikmeli olarak saptanıp yürürlüğe konmuştu.

Halen yürülükte olan brüt asgari ücret 2 bin 364 TL, netiyse 2 bin 56 TL’dir ve açlık sınırının altındadır. Son aylarda Türk Lirası’nda meydana gelen hızlı değer kaybı yüzünden açlık sınırının iyice altında düşmüştür.

Asgari Ücretler Yasası bir yılda 3 defaya kadar asgari ücret belirlenmesine izin vermektedir. Ülkemizde yüksek enflasyon  yaşanmasına karşın, iş başındaki koalisyon hükümetinin asgari ücreti yeniden belirlemek için neyi beklediği merak konusudur.

Çalışma Bakanlığını Asgari Ücret Saptama Komisyonunu hemen toplantıya çağırıp günün koşullarına uygun asgari ücret belirleyip 1 Temmuz’dan itibaren yürürlüğe koymaya davet ederiz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı