Asgari ücret çıkmazı   - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Eylül 24, 2023
KıbrısManşet

Asgari ücret çıkmazı  

Asgari ücret tespit komisyonu

Asgari Ücret Tespit Komisyonu yılın ikinci asgari ücretini belirlemek için toplandı ama sonuç alamadı. Komisyonda yer alan taraflar Damla Dabis’in Havadis Web TV’de hazırlayıp sunduğu Gün Başlarken programında gelinen aşamayı değerlendirdi.

 

HAVADİS ÖZEL


İşveren sigorta primlerine desteğin devamını talep ediyor. Aynı zamanda da işçiye de destek yapılmadan piyasanın canlanamayacağını söylüyor. ‘İşçiye destek yapılmazsa nette 250-300 TL bir artış bir şeyi değiştirmez’ diyor.

İşçi kanadı yüzde 11,6’nın üzerine çıkacak bir artışı zorlayacaklarını söylüyor ve yerli işçiye devlet desteğinden söz ediyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ise yeni istihdama destekten bahsediyor ve fonda para olmadığını söylüyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Erman Yaylalı, İşverenler Sendikası Komisyon Üyesi Metin Arhun ve Asgari Ücret Tespit Komisyonu İşçi Temsilcisi Ali Yeltekin, Havadis Web TV’de yayınlanan, Damla Dabis’in hazırlayıp sunduğu Gün Başlarken programının konuğu oldu  konuğu oldu.

Yaylalı, Arhun ve Yeltekin, asgari ücretin belirlenmesi konusunda gelinen aşamayı yorumladı.

 

Yaylalı: İstihdam Destek Merkezi’ndeki paraları harcadık

 

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Erman Yaylalı, asgari ücretin en geç önümüzdeki hafta içerisinde belirlenmesini ve Ağustos ayından itibaren geçerli olmasını hedeflediklerini kaydetti.

İstihdam Destek Merkezinde birikmiş olan tüm kaynağın pandemi sürecinde kullanıldığını dile getiren Yaylalı, işçiye teşvik noktasında bir adımın mümkün olmadığını, ancak yeni istihdamlarla birtakım teşvikler olabileceğini dile getirdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Erman Yaylalı şunları kaydetti:

“Hedefimiz, asgari ücretin en geç önümüzdeki hafta içerisinde belirlenmesidir ve Ağustos ayı itibari ile de geçerli olmasıdır. Bu yöndeki çalışmalarımız da başlattık. İstihdam Destek Merkezi’nde ciddi boyutta bir paramız birikmişti ancak pandemi süreci içerisinde bu parayı harcadık. 1500 TL ve 1000 TL ve buna benzer tüm ödemeler bizim fondan yapıldı. Dolayısıyla işçiye teşvik noktasında bir adım mümkün değil gibi görünüyor. Ancak yeni işe girecek KKTC yurttaşlarına teşvik çalışmamız mevcuttur. Önümüzdeki hafta da bunu açıklayacağız.”

Arhun: İşverene yatırım desteği devam etmelidir

 

 

İşverenler Sendikası Komisyon Üyesi Metin Arhun, devletin işveren kısmına gerekli desteği sağlamadığını kaydederek, işverene yatırım desteğinin devam etmesi gerektiğini dile getirdi.

 

Arhun, şunları kaydetti:

“Asgari ücret bu ay içerisinde belirlenecek ancak hükümet tarafından rakamlar Asgari Ücret Saptama Tespit Komisyonu’na getirilmedi. Masada konuşulan 8,83 pahalılık oluştuğudur. Tabi bizim toplanmadığımız süreç içerisinde 1 ay daha döndü ve yüz 2’lik daha bir hayat pahalılığı oluştu.  Toplamda yüzde 10 gibi bir hayat pahalılığı masada. Sadece işçi kanadının değil işveren kanadının da sıkıntıları söz konusudur. Bazı sektörler tamamen devre dışı kalmış kapatmak zorunda kalmıştır. Sanayiler düşük kapasite ile çalışmak durumunda kalmışlardır, çünkü çalışma izinli yabancı uyruklu işgücünün ülkelerine dönmesini ve öğrencinin gelmemesini hesaba kattığımızda ülkede 100 bin kadar nüfus azalmıştır. Çalışmayanların da durumunu düşünmek gerek. İşverenin ödeyemeyeceği bir asgari ücreti zorlarsanız bunu ödeyemeyecek iş sahibi çalışan azaltmasına gidecektir. Yani yeni bir işsizlik ordusu oluşturmamayı da hedeflemek gerekiyor.

“Pandemi nedeni ile yatırımlar yüzde 50 azaldı”

 

 

Belki de en fazla ücretlerin artmasını gönlünden geçiren işveren kanadıdır. Çünkü şunun farkındadır eğer maaşlarda oluşacak bir artış piyasayı canlandıracaktır. Çünkü işveren tarafından iyiye giden hiçbir şey yoktur. Ne turist sayısında çoğalma oldu ne öğrenci geldi. Öyle bir noktaya geldik ki tamamen iç dinamiklerle iş yapar noktadayız. Dolayısıyla iç dinamik dikkate alınmalı ve bunun hareketlenmesi hedeflenmelidir. Şirketlerin ciroları düştüğü için, para kazancı düştüğü için işverenler sıkıntıda. Bakanlar Kurulu kararı ile uzun bir döne işçi çıkarma durumunu da engellemiştir.

İşverenin ödeyemeyeceği bir asgari ücreti zorlarsanız, işveren belki çalışanın ücretini ödeyebilecek ama sosyal yatırımlarında bir düzensizlik olacaktır. Zaten yatırımlar yüzde 50 oranında azalmıştır. Bu çok fecaat bir şeydir.

“Yüzde 10 gibi bir artış ifade edildi”

 

 

Asgari ücrete yönelik herhangi bir desteği konuşmamaktadırlar ama yeni yerel istihdam için teşvikten söz ediliyor. Bizim ifade ettiğimiz asgari ücretliye direkt yansıyan bir devlet desteğidir.

Yüzde 10 gibi bir artış ifade edildi. Tam rakamlara girecek olursak asgari ücret 4400 TL’dir.  Yüzde 10 bir artış ile 450 TL bir bürüt artış söz konusudur. Çalışanın eline geçecek miktarı ise 250-300 TL’dir ve maalesef biliyorsunuz pandemi sürecinde sosyal sigorta primleri devlet tarafından karşılanmıştı. Eğer asgari ücret yüzde 10 civarında artarsa ve devlette bu desteğini uzatmazsa aşağı yukarı her çalışana 1000 TL bir külfet ile karşı karşıya kalacaktır.

Yeltekin: Asgari ücrette yüzde 11,06 artış öngörülüyor

 

 

Asgari Ücret Tespit Komisyonu İşçi Temsilcisi Ali Yeltekin, asgari ücrette yüzde 11,06 artışı öngördüklerini kaydetti.

Mevcut ekonomik sistem içerisinde, işverene destek verilmesinin doğru bir yaklaşım olduğunu kaydeden Yeltekin, ancak bu desteğin yerel istihdama verilmesi gerektiğini dile getirdi.

Ali Yeltekin şunları kaydetti:

“Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda işveren ve devlet tarafı, bulundukları konumlar açısından söyledi. Biz de işçi temsilcisi olarak, kendi düşüncelerimizi söyleyeceğiz. Sayın Bakan bizi salı günü saat 10’da ziyaret edecek. Biz görüşlerimizi de söyleyeceğiz.

Kendi ifadelerine göre, şu anda 7 aylık süreçteki enflasyon 11,6. Yaklaşık 484 TL’lik bir hayat pahalılığı öngörülüyor bu da aşağı yukarı bürüt 4884 TL’ye ulaşan bir ücrettir.

Bu düzensiz yapı içerisinde yüksek bir enflasyon var. Yüzde 30’a varan zamlar var. Devlet tarafının emrine göre hareket eden resmi bir makamın personeli, açlık sınırını 4690 TL olarak buldu. 11,6 olan enflasyon şu anda masadadır. İşverene devlet desteği doğru bir yaklaşımdır. Ancak işçiye de doğrudan maaşına yansıyacak devlet desteği verilmelidir.”

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar