KıbrısManşet

Arıklı: Surlarda 152 noktada tecavüz var, Anıtlar Yüksek Kurulu uyuyor muydu?


 HAVADİS ÖZEL

Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, Mağusa’daki tarihi Venedik surları üzerine dikilen bayraklar konusunda, “O bayraklara dokunan el kırılır!” sözlerinin mecazi olarak kullanıldığını kaydetti.Arıklı, “Bayrak söz konusu olunca kullanılan kavramlar, özenle seçilmelidir ama konunun ciddiyetini anlatmak için daha sert bir üslup kullanmak zorunda kalıyorsunuz. Daha yumuşak bir üslup kullansaydım bugün hala konuşulmazdı” dedi.

Bakan Arıklı, Venedik surlarında bayrak direkleri için dökülen betondan çok daha ciddi hasarlar olduğunu ifade ederek, “Surlara 152 noktada tecavüz edilmiş. Bunlar olurken Anıtlar Yüksek Kurulu uyuyor muydu?” diye sordu.

Genel seçim konusunda yaptığı açıklamada ise ocak ayını işaret eden Arıklı, kara para ve sanal bet konularında da yeni tartışmalara yol açacak yorumlar yaptı.

 

 

“Surlarda 152 noktada tecavüz var, Anıtlar Yüksek Kurulu uyuyor muydu?”

 

Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, Havadis web TV’de yayınlanan “Gün Başlarken” programında Damla Dabis’in konuğu oldu.

Bakan Arıklı, Anıtlar Yüksek Kurulu’nun Venedik surları üzerinde bulunan boru ve kabloları da incelemesi gerektiğini belirtti, “surları dolaştık ve fotoğrafladık. Surlar delik deşil edilmiş, delinmiş, darmadağın edilmiş” dedi.

“O bayraklara dokunan el kırılır!” sözlerinin mecazi olarak kullanıldığını kaydeden Arıklı, “Bu bir üsluptur mecazi anlamda kullanılan kavramlardır. Hangi devirde yaşıyoruz vazgeçin” ifadelerini kullandı.

“Tüm bu tahribatlar yapılırken Anıtlar Yüksek Kurulu uyuyor muydu?” diyen Bakan Arıklı şöyle konuştu:

“Surlar delik deşil edilmiş, delinmiş, darmadağın edilmiş. Bunlara karşı herhangi bir açıklama yapmayan, yetkilileri uyarmayan Anıtlar Yüksek Kurulu, söz konusu bayrak olunca toplumun da hassasiyetini gözetmeden tepki ortaya koyuyor. O zaman bir vatandaş olarak Erhan Arıklı da karşı tepki veriyor. Tüm bunlar olurken siz neredeydiniz? Bunlarla ilgili ne çalışma yaptınız? Kıbrıs Türkü’nün bayrak sevgisini kimse ölçemez. Ben bunu sorgulamıyorum. Herhangi bir kesimi suçlama niyetinde de değilim. Fakat 152 noktada surlara tecavüz edilmişken susacaksınız, yetkilileri uyarmayacaksınız, söz konusu bayrak olunca tepki vereceksiniz.”

 

“Tek bir istihdam yaptım, hakkım yok mu?”

 

 “Danışman istihdamı” tartışmaları konusunda da açıklama yapan Bakan Arıklı, danışmanının 6 ay boyunca tüm mesaisini bakanlıkta harcayarak karşılıksız olarak kendisine danışmanlık hizmeti verdiğini, 6 ayın sonunda ise “en azından maaş alabilmesi için” danışmanına sözleşme yapıldığını belirtti.

Danışmanı dışında herhangi bir yere istihdam yapmadığının altını çizen Arıklı, buna da hakkı olduğunu dile getirdi.

Bakan Erhan Arıklı, danışmanı ve konuya ilişkin eleştirilere yönelik şu açıklamalarda bulundu:

“Yaklaşık 6 aydır bana danışmanlık hizmeti veriyor. Kendisi iş dünyasından gelmedir. Ekonomik konularda ciddi katkılarda bulunuyor. Tüm mesaisini bana danışmanlık hizmeti vermek için burada harcıyor. 6 ay karşılıksız hizmet veriyor. Bundan sonraki süreçte en azından maaş alabilmesi için sözleşme teklif ettik ve yaptık. O tek bir kişi göze batıyor. İktidara gelen siyasi parti kendi kadroları ile gelir, ben müdür, müsteşarların birçoğuna dokunmadım. Bana danışmanlık hizmeti veren bir kişiye sözleşmeli çalışma imkânı verdim diye YDP yerden yere vuruluyor. Kendi dönemlerinde kaç kişi istihdam edildi? Bizim hakkımız yok mu? Tek bir kişiyi istihdam edemez miyiz?

 

“İnsanları meslekleri ile küçümseyerek tarif etmek ahlaksız bir davranıştır”

 

Öte yandan insanları meslekleri ile küçümseyerek tarif etmek ahlaksız bir davranıştır. Bu kişilere cevap bile vermeye tenezzül etmiyorum. Böyle bir terbiyesiz üslupla soru soran kişiye cevap bile vermem. Benim kurultaydaki rakiplerim bile beni istihdam yapmadım diye suçluyorlardı. Yapmadım, yapmayacağım.”

 

“YDP belli şartlarla bu hükümete girdi”

 

 Bakan Arıklı, genel seçim konusunda ocak ayına vurgu yaptı.

“Ekim’de yapılacak kurultay, Ocak’ta yapılabilecek seçimi etkilemez” diyen Bakan Arıklı, “İktidarın büyük ortağı UBP nisanda ısrarlı gibi ama bize göre ocak ayı mantıklı bir aydır. UBP de artık muhalefetin bu yöndeki olumlu adımına cevap verir ve ocak ayında bir seçime evet der diye düşünüyorum.

Bana göre Ocak’ta bu seçim yapılmalıdır. 3 ay için toplumu bu kadar germenin anlamı yoktur. UBP’nin hassasiyetleri ve kararları önemli ama YDP de belli şartlarla bu hükümete girdi ve burada duruyor. UBP’nin bizim de hassasiyetlerimizi düşüneceğini düşünüyorum” diye konuştu.

“Göstermelik 5-10 kişi tutuklanıyor ama esas patronlar ortada yok”

 

 Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, kara para ve sanal bet konusunda gündem yaratacak açıklamalarda bulundu.

Arıklı’nın konuya ilişkin açıklaması aynen şöyle:

“Girne’de yüzlerce dairede bu sanal bet işi yapılıyor. Göstermelik 5-10 kişi tutuklanıyor ama esas patronlar ortada yok. Şu ana kadar o patronlarla ilgili açılmış bir dava falan da yok.

Hakkında dava açılmayan kişilerin ismini vererek suçlamak da doğru değil. Sedat Peker’in birtakım iddiaları var ama bununla ilgili KKTC’de açılmış herhangi bir dava yok. Suçluluğu ispat edilene kadar herkesin masum olduğu düşünülerek çok daha dikkatli olmak gerektiğini düşünüyorum.

 

 “Sanal betten 100-150 milyon dolarlık bir rakam devletin kasasına girecek”

 

Şans Oyunları Yasa Tasarısı yasalaşırsa kara paranın trafiğini büyük ölçüde kontrol altına alacağız. Bir iddiaya göre bu yasayı geçirebilirsek sadece sanal betten 100-150 milyon dolarlık bir rakam devletin kasasına girecek. Kasaya 100-150 milyon TL’nin girmesi bile bizi çok rahatlatır.

Birçok yarım kalan sportif tesis var ve bütçemiz bunları tamamlamaya yeterli değil. Buralardan aldığımız vergilerle buralara daha fazla kaynak ayırabiliriz.

“Bedeli ne olursa olsun kafama koyduğumu yaparım”

 

 Öte yandan Türkiye’de Milli Piyango, sadece piyango bileti satışından ibaret değil. Birçok çekilişle hem zenginleşiyor hem devlete para kazandırıyor. O oyunların KKTC’ye de gelmesinde hiçbir sakınca yoktur. KKTC’de yeni oyunların da oynanabilmesini sağlamaya çalışıyoruz ki o işten para kazanalım. Bu konuda algı operasyonu yapıldığını görüyorum ama ben kafaya bir şey koyarsam bedeli ne olursa olsun bunu yaparım, ben bu algı operasyonları ile geri atmam. Yanlış kişi ile dans ediyorlar, ben asla geri adım atmam. Onun için bu konularda istediğiniz kadar algı operasyonu yapın, Milli Piyangolarla ilgili çalışmalar devam edecektir.”Başa dön tuşu