Araç alımlarda KDV indirimleri 31 Ocak'ta sona erdi - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Mayıs 18, 2024
KıbrısManşet

Araç alımlarda KDV indirimleri 31 Ocak’ta sona erdi

KKTC araç kdv indirimi

KKTC’de araç alımlarda uygulanan KDV indirimleri 31 Ocak 2023 tarihinde sona erdi ve henüz uzatılmadı. Galericiler eyleme hazırlanıyor.

Araç alımlarında vatandaşa nefes aldıran KDV indirimleri 31 Ocak 2023 tarihinde son buldu. Uzatılması beklenen, ancak yetkili ağızlardan bir açıklama gelmemesi ile birlikte yılan hikayesine dönen bu durum karşısında galericilerin eylem kararı aldığı öğrenildi.

Devlete ciddi gelir sağlayan, araç gümrükleme esnasında ödenen vergi miktarında, yaşanan belirsizliğin bir sonucu olarak galericilerin araç gümrüklemeye ara vermesi ile ciddi oranda azaldığı belirtilirken devletin bu kalemden elde ettiği gelirlerde hatırı sayılı miktarda kayıp yaşaması bekleniyor.


Ne zaman ve nasıl uygulanmıştı?

KKTC’de 1 Kasım 2022 tarihinden itibaren 90 gün geçerli olacak şekilde motorlu taşıt Katma Değer Vergisi (KDV) oranlarında indirime gidildi.

Motor gücü 1600 cc ve altında olan araçlar %20’den %10’a, motor gücü 1600 cc’nin üzerinde olan motorlu kara taşıtlarının KDV oranı ise %20’den %16’ya indirildi.

Zirai alanda kullanılan motorlu kara taşıtlarının KDV oranı %0’a, motor gücü 1600 cc ve altında olan motorlu kara taşıtları ile ticari (iş) araçların KDV oranı %10’a ve motor gücü 250 cc ve altında olan motosikletler- motobisikletlerin (motorlu üç tekerlekliler hariç) KDV oranı %10’a, motor gücü 1600 cc’nin üzerinde olan motorlu kara taşıtlarının KDV oranı ise %16’ya indirildi.

KDV oranları değişiklik tüzüğü Resmî Gazete ’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Tüzük, yasanın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 90 gün geçerli oldu ve 31 Ocak 2023 tarihinde sona erdi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar