Kıbrıs

Antik Liman’da Turizm Şöleni


Girne’de Turizm Şöleni yapıldı. Turizm ve Çevre Bakanlığı Organizasyonunda, Girne Amerikan Üniversitesi ve Dome Otel Ana sponsorluğunda gerçekleşen organizasyon yoğun ilgi gördü


Turizm ve Çevre Bakanlığı, 15-22 Nisan 2019 “Turizm Haftası” kapsamında, ülkedeki turizm sektörü, sanatçıları, esnafı, üniversiteleri ile birlikte şölenler düzenliyor.

Gazimağusa’da önceki gün gerçekleşen Turizm şöleninin ardından dün de Girne’de Turizm Şöleni düzenlendi.

Etkinlik, Turizm sezonunun açılışı olarak kabul edilen 15-22 Nisan döneminde, ülkedeki iç turizme dikkat çekmek ve ülke insanımıza turizm bilinci aşılamak amacıyla gerçekleştiriliyor.

Turizm ve Çevre Bakanlığı Organizasyonunda, Girne Amerikan Üniversitesi ve Dome Otel Ana sponsorluğunda gerçekleşen organizasyon, Girne Ramadan Cemil Meydanı ve Antik Liman arasında kortej yürüyüşüyle başladı.

Girne Turizm Şölenine, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, Girne Kaymakamı Sinan Güneş, Lapta Belediye Başkanı Mustafa Aktuğ, bazı yetkililer, vatandaşlar ve turistler katıldı.

Etkinlikte ilk olarak, Antik Liman girişinde kurulan sahnede, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı Bandosu’nun konseri yer aldı.

 

Çeler: Bakanlığımızın Turizm Bakanlığıyla işbirliği içinde

Turizm Şöleni’nin açılışında konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, bir Girne’li olarak, turizmin ülke için önemini ve ülkeye neler kattığının bilincinde olduğunu vurguladı.

Geçmişte düzenlenen benzer organizasyonlarda, folklor ekibiyle sahne alarak, ülke kültürünün tanıtılmasına katkı koyduklarını dile getiren Çeler, ülke kültürünü geleneklerini zenginliklerini, ülkeyi ziyaret eden turistlere tanıtmanın göstermenin çok gurur verici olduğunu ifade etti.

 

Ataoğlu: Bazı kesimlerin, ülkenin ana sektörü  olan turizmi  baltalamak için uğraş veriyor

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu da, turizmin ülke ekonomisinin ana sektörü olduğunu vurgulayarak, turizmin ülkenin bütününü ilgilendiren bir konu olduğunu vurguladı.

Turizm Şölenlerinin  gerçekleşmesine katkı koyan herkese teşekkür eden Bakan Ataoğlu, bazı kesimlerin, ülkenin ana sektörü  olan turizmi  baltalamak için uğraş verdiğini savundu.

Bakanlığın, paydaşlarıyla, turizmi geliştirmek, çeşitlendirmek, turist ve  yatak sayısını  arttırmak, turizmde yerel istihdam ve  yerel üretim kullanımını arttırmak için ülke genelinde birçok çalışma yaptığını  kaydeden Ataoğlu, ülke içinde yapılan çalışmalar yanında, uluslararası fuarlara  ve Türkiye’nin çeşitli illerinde gerçekleşen tanıtımlarla katılarak, turizmi geliştirmeye çalıştıklarını  vurguladı.

Bakanlığın 2 yıldan beridir, turizm haftasının açılışı olarak kabul edilen 15-22 Nisan haftasında, ülkede yeniden turizm şölenleri düzenlemeye başladığını anımsatan Ataoğlu,  şölene yönelik eleştiri ve boykotlara cevap verdi.

“ Yılda 1 gün turizm şöleni oluyor ve birileri  çıkıp, ben size bugün katkı sağlamayacağım diyor, birileri çıkıyor  ben sizin yanınızda bugün yokum diyor.

Biz Turizm ve Çevre Bakanlığı  olarak, hem limanı  hem mendireği düşünüyor, bunlarla ilgili  çalışmalar yürütürken, ülke genelinde turizmi  nasıl daha ileriye  götüreceğimizin  uğraşını da veriyoruz” diye konuştu.

Kimsenin, Turizm ve Çevre Bakanlığıyla, ülke turizminin geliştirilmesi konusunda yapılan çalışmalara dil  uzatmalarına müsaade etmeyeceğini vurgulayan Ataoğlu, bugün ana sponsorlar, bakanlık çalışanları ve paydaşların işbirliğiyle, tüm eleştiri ve boykotlara rağmen, şölenin sorunsuz olarak büyük bir katılımla  gerçekleştiğini ifade etti.

Başa dön tuşu