KıbrısManşet

Angolemli: Üreticiye Güney Kıbrıs’ta olduğu gibi destek verilmesi gerekir


TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli bütçeyle ilgili söz aldı. Güney Kıbrıs’ta çiftçinin hayvancının girdilerinin desteklendiğini bu nedenle tarım ürünlerinin fiyatlarının düştüğünü söyleyen Angolemli, bu nedenle vatandaşın Güney Kıbrıs’a geçerek alışveriş yaptığını söyledi.

Angolemli, üreticiye Güney Kıbrıs’ta olduğu gibi destek verilmesi gerektiğini belirtti.
Hüseyin Angolemli, tarıma elverişli arazilerin betonlaşmasını engellemek gerektiğini de dile getirdi.
Brexit sürecinden yararlanılarak tarımsal ürünlerin İngiltere’ye satılması için gereken adımların atılmasını isteyen Angolemli, “Bu kapı açılırsa tarım kesimimiz rahatlığa kavuşabilir” dedi.
Çiftçiliği ikinci iş olarak yapanlara işaret eden Angolemli, tek mesleği çiftçilik olan kişilerin güvenceye alınması gerektiğini vurguladı.Hal Yasası’nın hem üretici hem tüketici için çok önemli olduğunu söyleyen TDP Milletvekili Angolemli, bu konuda gerekli adımların atılmasını istedi.
Eğer elde süt kaldıysa ithal ürünlerin yasaklanması gerektiğini ifade eden Angolemli, Başbakan Yardımcısı Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı’nın pandemi koşullarına göre gerekli adımları atması gerektiğini söyledi.
Farelerle gerekli mücadele yapılmadığı için harnup ağaçlarının kurumaya yüz tuttuğunu kaydeden Angolemli, organik tarımın denetlenmesi ve teşvik edilmesi gerektiğini de dile getirdi.Başa dön tuşu