Anastasiadis'in siyasal eşitlik oyunu - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Ocak 27, 2023
Köşe Yazarları

Anastasiadis’in siyasal eşitlik oyunu

Erdoğan ÖzbalıkçıErdoğan Özbalıkçı

Anastasiadis, son günlerde, siyasal eşitliğe karşı bayrak açarak, bana öyle bir örnek gösterin diye bağırmaktadır.

Aslında, bu itirazlar, çözüm istemediğini gizlemekten başka bir şey değildir.


Siyasal eşitliğin uygulanışıyla ilgili, ABD eyaletlerinden, Belçika’dan, Almanya’dan ve diğer ülkelerden sayısız örnekler gösterilebilir. Ancak biz bu yazıda, AB den bahsedeceğiz.

Kıbrıs Cumhuriyetinin de üye olduğu bu kuruluş, siyasal eşitliğin uygulandığı en iyi örnektir:

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) verilerine göre, 2017 yılının başında 511  Milyon 521 bin 700 olan AB üyesi 28 ülkenin toplam nüfusu, 2018 yılının başında 512 milyon 596 bin 400’e ulaştı.

Almanya, 82 milyon 850 binlik nüfusuyla AB’nin en kalabalık üyesi olurken, Almanya’yı 67 milyon 221 bin 900 ile Fransa, 66 milyon 186 bin 400 ile İngiltere, 60 milyon 484 bin ile İtalya ve 46 milyon 659 bin 300’le İspanya izledi. İngiltere’nin AB den çıkış koşulları daha berraklaşmadığı için, İngiltere nüfusunu gelecekte ele alış şekli farklılaşacaktır.

AB’nin en az nüfusa sahip ülkesi ise 475 bin 700 ile Malta oldu. Malta’yı 602 bin ile Lüksemburg ve 864 bin 200 ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi takip etti

Her AB üyesi ülke, kendisini AB seviyesinde temsil edecek ve ulusal çıkarlarını koruyacak daimi bir grubu (‘temsilcilik’) Brüksel’de bulundurur. Her temsilciliğin başı temsilci ülkenin AB büyükelçisidir.

Bu büyükelçiler Daimi Temsilciler Meclisi (Coreper) olarak her hafta toplanır. Bu meclisin rolü, Özel Tarım Komitesi’nin ilgilendiği tarım konuları hariç, Konsey’in çalışmalarını hazırlamaktır. Coreper, ulusal yönetimlerden gelen memurların oluşturduğu çalışma grupları tarafından desteklenir.

 

Konsey Başkanlığı

Konsey Başkanlığı her altı ayda bir değişir. Başka bir deyişle  her AB ülkesi sırayla altı ay boyunca Konsey gündemini belirleyerek ve bütün toplantılara başkanlık ederek yasal ve politik kararları ön plana çıkarır ve üye ülkeler arasındaki uzlaşmaları düzenlemeye çalışır.

DİKKAT EDİLİRSE, nüfusu 90 Milyona yaklaşan ALMANYA’nın lideri Merkel ile, nüfusu 1 Milyon bile olmayan Kıbrıs Cumhuriyetinin Cumhurbaşkanı ANASTASİADİS, SİYASAL EŞİTLİK konusunda, eşittir. AB de eşitlikten faydalanan ANASTASİADİS, Kıbrıs Türklerine sıra gelince, SİYASAL EŞİTLİĞİ ret etmektedir.

 

Ortak Dış ve Güvenlik Politikası, vergilendirme, sığınma ve göç politikaları gibi hassas alanlarda Konsey kararları oybirliği ile olmalıdır. Başka bir deyişle her üye devletin, bu alanlarda  VETO HAKKI vardır.

ANASTASİADİS, içinde bulunduğu kuruluşlarda, SİYASAL EŞİTLİKTEN FAYDALANIRKEN, sıra Kıbrıs Türklerine gelince, bu ana prensibi UNUTMAKTADIR.

Oysa, Kıbrıs Türkleri 1960  kurucu antlaşmasında VETO hakkına da sahipti. Bu unutulmaktadır.

Bu demagojik yaklaşımlarla Anastasiadis, Kıbrıs’ı birleştirmek yerine BÖLME’yi gerçekleştirecektir.

 

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar