“Anastasiadis Akıncı’yla yeniden görüş alışverişinde bulunmaya hazırdır" - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Şubat 24, 2024
Güney KıbrısManşet

“Anastasiadis Akıncı’yla yeniden görüş alışverişinde bulunmaya hazırdır”

akıncı-anastasiadis

Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümet Sözcüsü Kyriakos Koushos, gerekirse Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yla görüş alışverişinde bulunmaya hazır olduğunu söyledi.

Koushos, Kıbrıs Haber Ajansı’nın (KHA), Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in hem Cumhurbaşkanı Anastasiades ve hem Akıncı’ya COVID-19 salgınıyla ilgili gönderdiği mektupla ilgili sorusunu yanıtladı.


Kyriakos Koushos, “Bu mektup, BM Genel Sekreteri’nin iyi niyet görevi çerçevesinde bütün liderlere ve özellikle anlaşmazlıkların olduğu ülkelerdeki liderlere gönderdiği, salgınla mücadele için kendilerine işbirliği çağrısı yaptığı özgün bir mektuptur” dedi.

Koushos, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs için iki toplumlu teknik komitelerin daha fazla desteklenmesini, adada geçiş noktalarının yeniden açılması için işbirliği olmasını önerdiğini belirtti.

Sözcü, geçiş noktalarıyla ilgili olarak Kıbrıs Cumhuriyeti’nin buna koşullar elverdiği zaman karar vereceğini, geçiş noktalarının yeniden açılmasının vatandaşların güvenliği için sağlıkla ilgili kriterlerin oluşması, uzmanların tavsiyesi temelinde, hiçbir siyasi kıstas olmadan dört geçiş noktasının faaliyetine son verildiğinde olduğu gibi  olacağını tekrarladı.

Kıbrıs Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu 28 Şubat’ta dört geçiş noktasının (Ledra Sokağı, Astromeritis, Lefke ve Derinya) faaliyetini, COVID-19’a karşı önlem olarak askıya almış, diğer beş geçiş noktasında geçişlere devam edilmesini kararlaştırmıştı.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar