KıbrısManşet

Altınbaş depremiGirne Kaza Mahkemesi, sahte belge ile tapu devri iddiası ile tutuklanan Altınbaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Vakkas Altınbaş dâhil 7 zanlı aleyhine 1 gün tutukluluk emri verdi.
Melin DOBRAN

Sahte belge ile tapu devri iddiası ile tutuklanan Altınbaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Vakkas Altınbaş dâhil 7 zanlı, dün Girne Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı. Zanlıların aleyhine getirilen suçlamaları kabul etmeyen avukatlar itirazda bulunurken, soruşturmayı yürüten polis memuru Yalgı Döşenci, aranan emare olduğunu ve alınacak olan ifadeler olduğunu söyleyerek, 3 gün tutukluluk talep etti. Yargıç Meltem Dündar, zanlıların poliste 1 gün tutuklu kalması emrini verdi. Zanlılar bugün yeniden mahkeme huzuruna çıkacak.Zanlı avukatları mahkemede soruşturma memuru polisi çapraz sorguya alırken, zanlılar hakkındaki suçlamalar avukatlar tarafından ret edildi. Polis dün sabah olaya şahit olan 2 kişi olduğunu öğrendiğini söyleyerek, zanlıların serbest kalması halinde alınacak olan ifadelere etki edebileceğinden, zanlıların poliste 3 gün tutuklu kalmasını talep etti. Avukatlar ise bu süreye itiraz ederek, “Olayın üzerinden 16 ay geçti. Bu sürede etki etmedi de bundan sonra mı edecek?” şeklinde tepki gösteri.

“Sahte sözleşmeyi mahkemeye sundular”

Mahkemede ifade veren polis memuru Yalgı Döşenci, zanlıların 03.10.2016 tarihinde Girne’de meydana gelen resmi evrak sahteleme, sahte evrakı tedavüle sürme ve sahte davranışla kayıt temini suçundan methaldar olduklarını söyledi. Polis memuru, zanlı Orkun Altınbaş’ın yurt dışında olduğundan dolayı mahkemeye çıkarılamadığını belirtti. Orkun Altınbaş ile merhum Hüseyin Cahit’in Girne’deki 18 ayrı koçanlı malını 3 milyon 50 bin sterlin karşılığında satın alındığına dair sahte sözleşme hazırladıktan sonra Cahit’in vekili Ahmet Bayraktar’ın sözleşmeyi imzaladığını söyledi. İmzanın ardından sözleşmenin Girne Kaza Mahkemesi’nde tedavüle sürdükleri belirtildi.

“Malları aile şirketinin adına aldılar”

Polis memuru ifadesinde merhum Cahit’e ait olan malların pafta parsel numaralarını okuyarak, 1808 numaralı parseldeki malı 7 milyon 50 bin sterline Vakkas Altınbaş’a sattığını anlattı. Altınbaş’ın satış günü 4 milyon sterlin ödediğini ve kalan para için 2 çeke yazıldığını belirtti. Polis memuru, Cahit’in vefatından sonra zanlıların Girne Kaza Mahkemesi’nde 31.10.2017 tarihinde ara emri almak için 3043/17 sayılı istida dosyaladıklarını ve dosyada Orkun Altınbaş’ın direktörü olduğu Dia Towers LTD. isimli aile şirketinin satın aldığını ancak mal devri olmadığı için çeklerin durdurulmasını talep ettiğini ifade etti.

“Sahte sözleşme için para teklif etti”

Polis memuru Yalgı Döşenci, sanlı Ahmet Bayraktar’ın 06.11.2019 tarihinde mesele ile ilgili olarak polise çağırıldığı ve yapılan sorgulamada gönüllü ifade verdiği mahkemede anlatıldı. Polis memuru, zanlının vermiş olduğu gönüllü ifadesinde, Cahit’in vefatından 2 ay sonra Vakkas Altınbaş’ın kendisine Hüseyin Cahit’in Girne’de bulunan 18 ayrı koçanlı mallarını satın aldıklarına dair sahte sözleşme hazırlayacaklarını belirttiğini ve kendisinin rahmetlinin vekili olarak bu sözleşmeye imza atması için 1 milyon sterlin teklif ettiğini anlattı.

“Tasdik memuru olmadan imzaladılar”

Bayraktar’ın bu teklifi kabul ettiğini anlatan polis memuru, bunun üzerine 2017 yılında zanlı Refet Uzun’un sahte sözleşmeyi hazırlayıp, kendilerine getirdiği ve alıcı olarak huzurda bulunmayan Orkun Altınbaş’ın, Mehmet Altınbaş ile kendisine vekil olarak imzalattırdıklarını söyledi. İmzalar atılırken herhangi bir tasdik memurunun olmadığı ve sonra da kendisini yetkili vekil göstermek için 16.03.2017 tarihinde geriye dönük Mehmet Ormancıoğlu ile Hüseyin Cahit’in bu mallarla ilgili satış yapabileceğini gösteren sahte vekâlet hazırladıklarını söyledi.

Sofu Altınbaş’tan açıklama: Komplo kuruldu, esas mağdur biziz

Altınbaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sofu Altınbaş, kardeşi Vakkas Altınbaş ve yeğenlerinin de tutuklandığı “sahte evrak” soruşturmasına yönelik açıklama yaparak, sürecin büyük bir komplo olduğunu iddia etti.

Altınbaş, yaptığı yazılı açıklamada 4 milyon sterlin ödedikten sonra tapu alamadıklarını ve esas mağdurun kendileri olduğunu ileri sürdü.

Altınbaş’ın açıklaması şöyle: “Büyük bir komplo kuruldu. Esas mağdur biziz. Davaya bahis konuyla ilgili 4 milyon sterlin ödeme yaptık. Üç milyon kusur sterlinlik de çekler var. Tapuları alamadığımız için çekleri mahkeme kararıyla durdurduk. Konu mahkemededir. Altınbaş ailesi olarak kendimizi tam bir organize komplo içerisinde bulduk. Yasal olarak tüm haklarımızı kullanacağız. Vakkas Altınbaş, Mehmet Altınbaş ve Orkun Altınbaş’ın yürüttüğü işler tamimiyle yasaldır. Kamuoyuna önemle duyurulur””

Vakkas Altınbaş

Başa dön tuşu