Güney KıbrısKıbrısManşet

Akıncı ve Tatar Tuzla camiye saldırıyı eleştirdi
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Larnaka’da Tuzla Camisi duvarına Bizans bayrağı asılması olayı ile ilgili açıklama yaparak Rum yönetiminin bu olayı yapanların peşini bırakmaması gerektiğini söyledi.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şunları belirtti:
Din işleri Dairesi Başkanı Talip Atalay bilgi verdi: Bu kez Larnaka’daki camiye Bizans bayrağı asılmış. Belli ki provokasyondan medet uman birileri var. Leymosun’daki caminin kundaklanma girişiminden sonra bu eylem de küçümsenmemeli ve Rum yönetimi yapanların peşini bırakmamalıdır.

Tatar: Bu çağda faşizan eylemler kabul edilemez

Başbakan Ersin Tatar , Güney Kıbrıs’taki Tuzla köyünde bulunan camiye Bizans bayrağı asılmasını kınadı, Rum Yönetimini derhal artan islam karşıtlığını durduracak tavrı ortaya koymaya çağırdı.
Tatar açıklamasında şunları kaydetti: “Güney Kıbrıs’ta son bir haftada ikinci kez camilere yönelik tahrikler yapılması olağan karşılanamaz, geçiştirilemez. Limasol’da bulunan Köprülü Camisi’nin avlusuna molotofkokteyli atılıp duvarlarına İslam ve göçmen karşıtı yazıların yazılmasının ardından bu kez de Larnaka’da bulunan Tuzla Camisi’nin duvarına Bizans bayrağı asılmasını şiddetle kınıyor, Rum Yönetimini derhal İslam karşıtlığını durduracak tavrı ortaya koymaya çağırıyorum.Bunun için yapılması gereken ise derhal suçluları yakalamak gereken önlemleri almaktır. Bu çağda, hala ırkçı, faşizan eylemlere başvurulması , başvuranlara göz yumulması asla kabul edemeyeceğimiz bir durumdur. Dolayısı ile Rum Yönetimini aklı selim ve uyarılarımızı dikkate almaya davet ediyoruz.”Başa dön tuşu