KıbrısManşet

Akıncı: Sorun varsa çözüm arayışı da sürer

Türkiye İş Kadınları Derneği ile Doğu Akdeniz Politika Derneği’nin düzenlediği Türkiye ve KKTC Yatırım ve İş Birliği Konferansı Girne’de yapılıyor.

Konferansın açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, konferanstan elde edilecek sonuçların yararlı ve somut olmasını dileyerek, yıllardan bu yana Kıbrıs’ta iki paralel sürecin bir arada yaşandığını belirtti.

Akıncı, Kıbrıs konusunu içeren bir fıkraya da yer verdiği konuşmasında, bitmeyen Kıbrıs sorununu geride bırakmak adına Annan Planı ve Crans Montana’daki önemli fırsatların sonuçsuz kaldığını kaydetti.

“Sorun varsa çözüm arayışı da sürer” diyen Akıncı, hakların bilinci ve bunu koruma kararlılığıyla istikrarlı tutumlarını sürdüreceklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı, bunun hem Kıbrıslı Türkler ve Rumlar, hem de Türkiye, Yunanistan ve bölge ülkeleri için bir gereklilik olduğunu da vurguladı.

Daha kaliteli bir yaşam çabasının sürdüğünü de dile getiren Akıncı, KKTC’de uygun yatırımlara fırsat vermenin de son derece önemli olduğunu belirtti.

Son 10 yılda ekonominin büyümediğine işaret eden Cumhurbaşkanı, nüfusun arttığını, kişi başına düşen gelirin azaldığını, reel sektör, asgari ücret, emeklilik ve sosyal yardımların yüzde 10-15 azaldığını, genç nüfusun işsizlik oranının da arttığını kaydetti.

Akıncı, TL’nin önce kademeli, ardından da sert düşüş yaşadığını anımsatarak, bunun KKTC ekonomisinde ciddi bir krize sebep olduğunu, ithal girdi fiyatları ve maliyetlerin arttığını, ev ve araba kredilerinin de olumsuz etkilendiğini söyledi.

Bu şartlar karşısında nasıl daha dayanıklı kurulabileceğinin önemli olduğunu da vurgulayan Akıncı, kadın – erkek her bireyin nasıl katkı koyabileceğini değerlendirmesi gerektiğini belirtti.

Akıncı, “Ekonominin sağlıklı büyümesi ve toplumsal huzur için yerli yabancı yatırımcının istikrarlı bir ekonomiye inancı olmalıdır” diyerek, KKTC’deki kurumların güçlü, hukuk üstünlüğünün de tam olması gerektiğini kaydetti.

Kendi çıkarları peşinden giden bireylerin çevre ve topluma olumsuz etkilerinden sorumlu tutulması gerektiğine işaret eden Akıncı, iki ülke arasında daha nitelikli işbirliği olanaklarını ararken, diğer hassasiyetlerin de akılda tutulması gerektiğini vurguladı.

Yükseköğretim ve turizmin adadaki lokomotif sektörler olduğunu da anımsatan Akıncı, yükseköğretim sektöründen kişi başına düşen gelirin bu kadar yüksek olduğu başka bir ülke olmadığını söyledi.

YÖDAK’dan izin alan kuruluş aşamasında 10 üniversite daha bulunduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Akıncı, niteliğin nasıl daha fazla artırılabileceğinin önemli olduğuna da dikkat çekti.

Turizmin de Gayrı Safi Yurtiçi Hasıla’yı yükselten diğer bir sektör olduğunu ifade eden Akıncı, sağlık, kongre ve özel ilgi turizminin önemli kazanımlar getirebileceğini, KKTC’nin mutfağı, doğası ve plajlarının turizmi daha da iyi noktalara taşıyabileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, “Türkiye ve KKTC Yatırım ve İş Birliği Konferansı”nın işbirliği olanaklarını en iyi şekilde hayata geçirmesini diledi.

Türkiye ve KKTC Yatırım ve İş Birliği Konferansı’nda, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın ardından Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami ve Başbakan Tufan Erhürman birer konuşma yaptı.

Konferansın öğleden sonraki bölümünde Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, Türkiye Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turan da katılanlara hitap edecek.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı