KıbrısManşet

Akdeniz’in dalgaları Karakız’ı aldı


Kahramanmaraş’tan KKTC’ye turist olarak gelen 23 yaşındaki Halil Karakız, Girne Antik Liman’da dün sabah mendirekten denize düştü. Saatler süren arama-kurtarma çalışmaları sonuçsuz kaldı

ZİYARETE GELDİ: Halil Karakız ile arkadaşı Arif Gökçek Kahramanmaraş’tan KKTC’ye 10 gün önce turist olarak geldi. Ülkeye Gökçek’in babasını ziyaret amacı ile gelen iki arkadaş dün felaketi yaşadı. Halil Karakız, Girne Antik Liman’da mendirekten denize düştü, Arif Gökçek de onu kurtarmak için ardından atladı

 GÖKÇEK YARALI KURTULDU: Akdeniz’in dev dalgaları Halil Karakız’ı alırken Arif Gökçek’i kıyıdaki kayalıklara attı. Yaralı olarak kurtulan Gökçek, denizden çıkınca direkt babasının çalıştığı Kalkan Taş Fırın’a koştu ve Halil için yardım istedi. Gökçek, hemen akabinde de durumu polise bildirdi ve yardım talep etti

 4 SAAT ARANDI: Gökçek’in ihbarı üzerine olay yerinde arama ve kurtarma çalışmaları başlatıldı. Sahil Güvenlik ekipleri tarafından denizden ve havadan yapılan çalışmalar Sivil Savunma ve Polis Özel Harekât Müdürlüğü’ne ait dalgıçlarla genişletildi. Denizde 4 saat süren çalışmalar sonuçsuz kaldı

 10 YILLIK GÖNÜL BAĞI: Halil Karakız, 10 yıl önce Arif Gökçek’in babası Cengiz Gökçek’in Maraş’taki fırınına çırak olarak girdi. Gökçek ailesi ile Karakız arasında zamanla gönül bağı oluştu. Karakız, anne ve babası boşanınca uzun süre Gökçek ailesinin evinde kaldı. Fırın iflas etti, Cengiz Gökçek çalışmak için KKTC’ye geldi

 

Duygu ALAN

Ülke dün sabaha yine kötü haberle uyandı. KKTC’ye 10 gün önce turist vizesi ile giriş yapan 23 yaşındaki Halil Karakız, Girne Antik Liman’da dün sabah mendirekten denize düştü. Olayın yaşandığı sırada Karakız’ın yanında olan arkadaşı 22 yaşındaki Arif Gökçek ise panikle arkadaşını kurtarmak için denize atladı.

Fırtına nedeni ile denizde oluşan dev dalgalar Halil Karakız’ı hızla denizin içine alırken Arif Gökçek’i kıyıdaki kayalıklara attı.

 

 

Babasına koştu

Dalgaların kıyıdaki kayalıklara attığı Arif Gökçek, yaralı olarak denizden çıktı ve panikle babası Cengiz Gökçek’in çalıştığı Kalkan Taş Fırın isimli işyerine koştu.

Gökçek babasından ve fırındaki çalışanlardan Halil için yardım istedi, hemen akabinde de durumu polise bildirdi ve yardım talep etti.

 

 

Havadan ve denizden saatlerce arandı

Girne Antik Liman’da mendirek üzerinde bulunan Halil Karakız’ın denize düşerek kaybolduğu bilgisi alınması üzerine polis harekete geçti ve olay yerinde arama ve kurtarma çalışmaları başlatıldı.

Sahil Güvenlik ekipleri tarafından denizden ve havadan yapılan çalışmalar Sivil Savunma ve Polis Özel Harekat Müdürlüğü’ne ait dalgıçlarla genişletildi.

Yaklaşık 4 saat süren arama kurtarma çalışmaları sonuçsuz kaldı, hava koşulları nedeni ile çalışmalar, 4 saatin sonunda durduruldu.

 

Kahramanmaraş’tan KKTC’ye uzanan hikaye

Denize düşerek kaybolan Halil Karakız, 10 yıl önce Arif Gökçek’in babası Cengiz Gökçek’in Kahramanmaraş’taki fırınında çırak olarak işe girdi.

Çalışkan, dürüst ve saygılı bir genç olan Halil Karakız ile Gökçek ailesi arasında zamanla gönül bağı oluştu.

Karakız, anne ve babası boşanınca uzun süre ailesi gibi gördüğü Gökçek ailesinin evinde kaldı. Kahramanmaraş’ta faaliyet gösteren Gökçek ailesine ait fırın iflas edince Arif Gökçek’in babası, Cengiz Gökçek, çalışmak için KKTC’ye geldi ve Girne’de Kalkan Taş Fırın isimli işyerinde pide ustası olarak istihdam edildi.

Kalkan Taş Fırın’ın yetkililerinden alınan bilgiye göre de Arif Gökçek ile artık aileden sayılan Halil Karakız, Kahramanmaraş’tan KKTC’ye 10 gün önce Cengiz Gökçek’i ziyaret etmek amaçlı geldi.

 

Antik Liman’ı günlük ziyaret ediyorlardı

Girne’de Kalkan Taş Fırın’ın lojmanında Cengiz Gökçek ile kalan Halil Karakız ve Arif Gökçek, her gün Kordonboyu ve Girne Antik Liman’da gezinti yapıyor, bol bol da anı fotoğrafı çekiyordu.

İki arkadaş olayın yaşandığı sabahın gecesinde de Girne Antik Liman’da birlikte vakit geçirdi.

İki arkadaş her gün olduğu gibi kahvaltıdan sonra dün de Girne Antik Liman’a gitti, mendirek üzerinde oturan ve fotoğraflar çeken iki arkadaş saat 09.00 sıralarında felaketi yaşadı.

Halil Karakız, mendirekten denize düştü, Arif Gökçek de onu kurtarmak için panikle arkasından atladı ama başaramadı.

Halil Karakız, dev dalgaların arasında kayboldu, Arif Gökçek ise olaydan yaralı olarak kurtuldu.


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı