KıbrısManşet

Akay: Maronitlerin dönüşü için yapılan çalışmalar son aşamaya geldi


Maronitlerin dönüşü için çalışmalarda son aşamaya gelindi.

Başbakan Yardımcılığı ve Maliye Bakanlığı Müsteşarı ve Avrupa Birliği Koordinasyon Merkezi Başkanı, Kudret Akay, geri dönüş için kurulan komitelerde, ilgili tüm devlet kurumlarının uyum ve işbirliği içinde çalışmalar yaptığını ve son aşamaya gelindiğini açıkladı.

Başbakan Yardımcılığı ve Maliye Bakanlığı Müsteşarı ve Avrupa Birliği Koordinasyon Merkezi Başkanı, Kudret Akay, Maronitlerin dönüş çalışmaları ile ilgili TAK’a açıklamalarda bulundu.

Dönüş için komitelerde, ilgili tüm devlet kurumlarının uyum ve işbirliği içinde çalışmalar yaptığını ve son aşamaya gelindiğini açıklayan Akay, Maronitlerle ilgili 25 Ekim’de Avrupa Parlamentosu’nda alınan kararı da değerlendirdi.

Maronitlere yönelik mali desteğin, Avrupa Birliği’nin Kıbrıslı Türklere yönelik “2017 Mali Yardım Programı”na ek bütçe şeklinde verilmesinden yana olduklarını söyleyen Akay, Rumlar üzerinden yardım yapılmasını uygun görmediklerini kaydetti.

Avrupa Parlamentosu’nda çıkan kararın, Kıbrıslı Türklerle AB arasındaki ilişkilerde “siyasal bir kopukluk” olduğunu gösterdiğini belirten Akay, ilişkileri geliştirmek gerektiğine işaret etti.

Oluşturulan komiteyeilişkin bilgi de veren Akay, Maronitlere ilişkin Türk tarafının geliştirdiği politikanın Rum tarafının “kafasını karıştırdığını” söyledi.

Akay, Rum Yönetimi Başkanı NikosAnastasiadis’in Rumların da geri dönüşe destek vereceğini belirttiği bir açıklama yaptığını ancak genel olarak “nötr bir siyaset” izlediklerini belirtti.

Avrupa Birliği Koordinasyon Merkezi Başkanı, Başbakan Yardımcılığı ve Maliye Bakanlığı Müsteşarı Akay, Mali Yardım Programı ile ilgili sıkıntıların bir kısmının Kıbrıslı Türklerden kaynaklandığını da belirterek, “Zamanında yapmamız gerekenleri yapmadık” dedi.

Bürokrasi ve karar alma mekanizmalarının hızlanması gerektiğine işaret eden Akay, paranın kullanılması, kaybedilmemesi için hassasiyet gösterilmesine ihtiyaç duyulduğunu belirtti.Başa dön tuşu