Köşe Yazarları

Ah o üniforma paraları!


Karneler verildi veriliyordu derken, geçen hafta üniforma tartışması ile uyandık bir sabah… Neymiş okul üniformaları pahalıymış…

Evet pahalıdır. Peki ülkede ucuz ne kaldı ki? Devlet okulunda bu kadar pahalı üniforma olur muymuş? Acaba “devlet okulunda üniforma paralarını devlet mi karşılaşın” demek istiyorlar. Şimdi bu okul üniformalarının fiyatlarının pahalı olduğunu şikayet edenler var ya, daha ucuz daha kalitesiz üniformaları önlerine koysanız yine şikayet edecekler. Bu kez de “nedir bu kalitesiz üniformalar” diyecekler.

Bugün okulların sunduğu üniforma paketini(yazlık-kışlık tüm ihtiyaçlar) pahalı bulanlar, Eylül ayında üniformaları, ilgili firmadan çok daha pahalıya alacaklardır. Üniformalar tek tek alındığı zaman da aileler için toplamda daha pahalıya mal olacaktır. Bu konuya hem öğretmen hem de veli olarak bakabilen biri olarak okulların sunduğu bu paket üniforma olayı ailelerin lehine bir durum olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Geçen yıl benim başıma geldi. Oğlumun üniformalarını Haziran ayında eksik aldım. Eylül’de ilgili firmadan almaya gittiğimde aynı ürüne bir buçuk katı para ödedim. Yine aynı şekilde oğlumun yıl sonu etkinliği için bir kumaş şort ve bir t-shirt için 100 TL ödedim.  Örneğin bir okul pantolonu ve bir okul t-shirt’ünün kaç para olduğunu zannediyorsunuz? Kesinlikle 100 TL’nin üzerindedir. Dövizin sürekli dalgalı olması elbette kumaş ücretlerini de artırdı. Bu artış elbette biz velileri de etkiliyor.

Üniformaların pahalı olmasında okulların suçu varmış gibi bir algı yaratılmaya çalışılıyor. Okullar bu işte, ilgili firmadan çok küçük bir yüzdelik almaktadır. Pahalı satmak bir yana okul yöneticileri ücreti düşürmek için de uğraş vermektedir.

Tabii ki tüm bunlar okul üniformalarının pahalı olduğu gerçeğini de değiştirmiyor. Bu konuda Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı bir fon oluşturarak, ihtiyaçlı fakir çocukların okul üniformalarını karşılayabilir. En önemlisi yıllardır söylediğimiz “okul temelli bütçe” uygulamasına geçilmesi gerekmektedir. Bugün okulların kendilerine ait bir bütçesi yoktur. Bakanlıktan bir kuruş alınmamaktadır. Okulların bugünkü bütçeleri kendi imkanları ile elde edilmektedir. Ondan bundan dilenilerek, velilerin verdiği bağışlardan oluşan bir bütçesi var okulların… Açıkçası bu bütçe de okulun hiçbir ihtiyacını karşılayacak yeterlilikte değildir. Basit bir soru; 600 kişilik bir ilkokulun günlük temizlik malzemesi ihtiyacı kaç paradır? Üstelik birçok malzeme de veliler tarafından karşılanmaktadır.

******

İşin özü şu; Bizim ülkede eğitim anayasada yazdığı gibi 18 yaşına kadar ücretsiz değildir. Biz bunu kanıksadık. Devlet okulları da ücretlidir. Mesela devlet okullarında İngilizce kitapları ücretlidir. Devlet kolejlerinde yıllardır bütün kitaplar ücretlidir. Yani anlayacağınız ücretsiz bir şey yok. Dolayısı ile üniformalar elbette ücretli olacak.

Yani anlayacağınız eğer üniformaların ücretinin pahalılığından, yazılmak için alınan ve verdiğimiz otobüs paralarından, bunun yanında temizlik ve kağıt paralarından ve daha birçok şey için ödediğimiz ücretlerden şikayetimiz var ise, şikayet makamı okul yöneticileri ve öğretmenler değildir. Şikayet makamı devlet adına eğitimi yönetenlerdir. Gerekirse bir platform oluşturulur ve Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı önüne gidilir ve bundan sonra “eğitim adına bir kuruş vermeyeceğiz” denir. Bunun dışında yapılan bütün eylemler ve söylemler sonuç alıcı değildir. Buna karşın belki devleti temsil edenler de bize “para yoktur, masrafları siz karşılayacaksınız” da diyebilirler. Burası KKTC. Vatandaşın eğitim adına harcadığı paranın haddi hesabı yok. Peki karşılığını alabiliyor muyuz?

Pek sanmıyorum.

 Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı