Ağustos tatili Kuzey’e yaradı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
KıbrısManşet

Ağustos tatili Kuzey’e yaradı

Güney Kıbrıs’ta her yıl olduğu gibi bu yıl da Ağustos ayında birçok işletme 10 veya 15 gün faaliyetlerine ara vererek çalışanlarına tatil imkanı sundu. TL’deki değer kaybı, tatil arayışındaki Rumları Kuzey’e yöneltti 

 


GÜNEYDEN KUZEYE DOPİNG: Bu yıl çok sayıdaki Kıbrıslı Rum TL’deki değer kaybının da etkisiyle tatil tercihini KKTC’deki turistik tesislerden yana kullanıyor. Kıbrıslı Rumların Kuzey Kıbrıs’taki turistik tesislere olan ilgisi turizmcilerin yüzünü güldürüyor

 

RUMLARIN GÖZDESİ KARPAZ: Kıbrıslı Rumlar, özellikle Karpaz bölgesinde faaliyet gösteren turistik tesisleri tercih ediyor. Kuzeye günübirlik gelen Kıbrıslı Rum turistler, ‘her şey dahil’ kampanyası yürüten turistik tesislere gidiyor. Gün boyu tesisin hizmetlerinden faydalanıyor, akşam evine dönüyor

 

KONAKLAMA DA ARTTI: Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Başkanı Dimağ Çağıner, Kıbrıslı Rumların kuzeye geçişlerinde son iki yıldır bir artış gözlendiğini söyledi. Çağıner, Kıbrıslı Rum turistlerin kuzeyde konaklamalı veya günübirlik tatil yapmasının ekonomiye önemli katkı sağladığını kaydetti

 

 

Betül AKLAN

Türk Lirası’nın Euro karşısındaki değer kaybı KKTC turizmine yaradı. Kıbrıslı Rumların çoğunluğu TL’deki değer kaybı sebebi ile tatil için tercihini KKTC’deki turistik tesislerden yana kullanıyor.

Hem kaliteli bir tesisten hizmet alıp hem de uygun fiyatlara tatil yapmak amacı ile KKTC’deki turistik tesislere yönelen Kıbrıslı Rumlar, özellikle Karpaz bölgesinde faaliyet gösteren turistik tesisleri tercih ediyor.

Kuzey’e günübirlik gelen Kıbrıslı Rum turistler, ‘her şey dahil’ kampanyası yürüten turistik tesislere gidiyor. Uygun fiyata sabahtan akşama kadar bu tesislerin deniz, havuz, restoran hizmetlerinden faydalanan Kıbrıslı Rum turistler akşam evlerine dönüyor.

Kuzeye gezmek amaçlı gelen çok sayıda Kıbrıslı Rum turist ise turistik tesislerin restoranlarından hizmet alıyor.

Turizmciler halden memnun

Kıbrıslı Rumların Kuzey Kıbrıs’taki turistik tesislere olan ilgisi turizmcilerin yüzünü güldürdü.

Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Başkanı Dimağ Çağıner, Kıbrıslı Rumların kuzeye geçişlerinde son iki yıldır bir artış gözlendiğini kaydederek Kıbrıslı Rum turistlerin kuzeyde konaklamalı veya günübirlik tatil yapmasının sadece ekonomik değil, siyaseten de olumlu bir gelişme olduğunu söyledi.

Turizmde Kıbrıslı Rumların gözdesi olan Karpaz’da faaliyet gösteren Limak Cyprus Deluxe Hotel’in Genel Müdürü Mehmet Mülayim ise siyasilerin tutumlarından farklı olarak toplumların barış içerisinde yaşama arzusunda olduğuna vurgu yaptı, konaklamalarda sağlanacak olan kültürel alışverişin iki toplumu birbirine yaklaştıracağına inandığının altını çizdi.

Çağıner: TL kaybediyor, komşuluk ilişkileri kazanıyor

Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Başkanı Dimağ Çağıner, ülke turizmindeki güncel durumla ilgili Havadis’e özel açıklamalarda bulundu.

Kıbrıslı Rumların kuzeye geçişlerinde son iki yıldır bir artış gözlendiğini söyleyen Çağıner, Kıbrıslı Rum turistlerin kuzeyde konaklamalı veya günübirlik tatil yapmasının sadece ekonomik değil, siyaseten de oldukça güzel bir gelişme olduğunu söyledi.

Otelciler Birliği Başkanı, “Nasıl biz Güney Kıbrıs’taki yerleri ziyaret edip alışveriş yapıyorsak, onların da dostluk ve komşuluk ilişkileri içerisinde kuzeye rahatça gelebilmesi, burada günlerini geçirmesi ve güvende hissederek tatil yapması, aslında bence iki tarafın ilişkilerinin ne kadar normalleştiğinin ve insanların birbirlerinden korkmadığının bir ispatıdır” dedi.

Güney Kıbrıs’ta, Kuzey Kıbrıs’a yönelik önyargıların kırılmaya başlandığına ve Rumların kuzeyde diğer ülke vatandaşlarına göre daha pozitif bir tavır ile karşılandığına dikkat çeken Dimağ Çağıner şöyle devam etti:

“Turizmin her türlüsünü – günübirlik veya konaklamalı – konaklayana bakmaksızın tüm bu artışları destekliyoruz ve çok olumlu buluyoruz. Sonuçta ne olursa olsun insanlar gelip burada günübirlik kalsa da konaklasa da döviz harcaması yapıyor. Orada bize bıraktığı her bir TL’nin ve Euro’nun bizim turizm gelirlerimize ve ekonomimize büyük bir katkısı vardır. Çok da güzel bir şeydir, komşuluk ilişkileridir.”

Mülayim: Kültürel alışveriş iki toplumu birbirine yaklaştırır

Limak Cyprus Deluxe Hotel Genel Müdürü Mehmet Mülayim, Havadis’e yaptığı açıklamada, adadaki huzurun sağlanması ve devamı için her iki toplumun birbirlerinin bölgelerinde kalarak kültürlerin daha fazla yaklaşması gerektiğini söyledi. Siyasilerin tutumlarından farklı olarak toplumların barış içerisinde yaşama arzusunda olduğuna vurgu yapan Mehmet Mülayim, konaklamalarda sağlanacak olan kültürel alışverişin iki toplumu birbirine yaklaştıracağına inandığının altını çizdi.

 

 

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar