Dünya

ABD’li yargıç, Halkbank davasını düşürme talebini reddetti


ABD Manhattan Bölge Yargıcı Richard Berman, Halkbank’ın Yabancı Ülke Muafiyeti Yasası’nı gerekçe göstererek yargılanmadan muaf olduğu konusundaki talebini reddederek, yasanın yargılanmaya yönelik bir muafiyet sağlamadığını açıkladı.

Yargıç Halkbank’ın ABD Hazine Bakanlığı yetkilileriyle olan yazışmaları ve ABD finansal sistemi vasıtasıyla 1 milyar dolardan fazla parayı akladığı yönündeki iddiaları işaret ederek, ticari işlemler nedeniyle istisna getirilmesinin “açık bir şekilde Halkbank’ın davasına uygun olup savcılığı destekleyeceğini” açıkladı.

Halkbank’ın ABD’deki avukatları ve ABD’li yetkililer konu hakkındaki sorulara henüz yanıt vermedi.

Davanın bir sonraki celsesi 1 Mart 2021’de görülecek.

Ne olmuştu?

ABD savcılık makamı Halkbank ve bankanın yöneticilerini İran, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki kişi veya paravan şirketleri kullanarak ABD’nin İran’a yaptırımları ihlal etmekle suçluyorlar..

Halkbank geçen yıl ekim ayında getirilen banka işlemlerinde sahtecilik, kara para aklama ve gizli anlaşma yapma suçlamalarını reddetmişti.

Savcılar ayrıca Halkbank’ı 1 milyar doları ABD üzerinden olmak üzere İran’ın gizlice 20 milyar dolar transfer etmesine yardımcı olmakla suçlamışlardı.Halkbank daha önce Manhattan federal temyiz mahkemesine başvurarak “taraflı” olduğunu iddia ettiği yargıç Berman’ın yerine başka bir yargıç atanmasını talep etmiş, Berman ise bu iddiayı reddetmişti.

Berman daha evvel 2018’de Halkbank yöneticisi Mehmet Hakan Atilla’nın mahkum olduğu ve Ruza Sarraf’ın suçunu kabul ettiği diğer benzer davalarda da yargıçlık yapmıştı.


Başa dön tuşu