ABD’li uzmanlar “şiddeti önlemek” için adada
Cumartesi, Şubat 24, 2024
Güney KıbrısKıbrısManşet

ABD’li uzmanlar “şiddeti önlemek” için adada

ŞİDDET HER YERDE: Veriler, bu yılın ilk ayında 12 Kıbrıslı Türk kadının polise başvurarak şiddet gördüğünü şikayet ettiğini ortaya koyarken, güneyde de her beş kadından biri şiddet mağduru.

ÖNLENEBİLİR: Uzmanlar, Kıbrıs’ın her iki yakasından ilgililerle bir araya geldi, sayılarla, adadaki sorunu özetledi:  

  • Kuzey Kıbrıs’ta sadece bu yılın Ocak ayında 12 kadın polise başvurarak aile içi şiddete maruz kaldıklarını söylediler.

  • Ocak– Kasım 2015 verilerine göre 184 kadın polise şikayette bulundu

  • Ocak-Temmuz 2014 döneminde 2 bin ,639 kadın Alo 183 şiddet ihbar hattını aradı

  • Akdeniz Cinsiyet Çalışmaları Enstitüsü’nün verilerine göre, Kıbrıs’ın güneyinde her beş kadından biri şiddet mağduru.

  • Şiddet mağdurlarının büyük çoğunluğu kadın ve kız çocuklarından oluşuyor

Athena Karsera

[dropcap style=”circle” bgcolor=”#0065ad”]A[/dropcap]ile içi şiddet anlamında, Kıbrıs’ın kuzeyinde ve güneyinde ciddi sorunlar yaşanıyor. Veriler, bu yılın ilk ayında 12 Kıbrıslı Türk kadının polise başvurarak şiddet gördüğünü şikayet ettiğini ortaya koyarken, güneyde de her beş kadından biri şiddet mağduru.


Kıbrıs’ın her iki tarafında polis, sivil toplum örgütleri ve diğer ilgili kurumlarla toplantılar gerçekleştirerek aile içi şiddetle mücadele alanındaki bilgi ve tecrübelerini aktaran ABD’li uzmanlar Havadis ve CyprusWeekly gazetelerine ortak röportaj verdi.

Mark Wynn isimli ABD’li uzman, tecrübelerini aktarırken,  “Aile içi şiddet ve kadına yönelik şiddet Cincinnati’de ne ise Kıbrıs’ta da o. Bu,ailedeki bir kişinin,diğerini şiddet yoluyla kontrol etmesi anlamına geliyor.Gerekçe aynı. Dil farklı olabilir, din farklı olabilir, ama gerekçe ve şiddetin neden olduğu sonuçlar tamamıyla aynı” dedi.

Yoğun çalışma

Kıbrıs’ın her iki tarafında polis, sivil toplum örgütleri ve diğer ilgili kurumlarla toplantılar gerçekleştirerek aile içi şiddetle mücadele alanındaki bilgi ve tecrübelerini aktaran ve en etkili mücadele yöntemlerini anlatan Amerikalı uzmanlar Mark ve ValerieWynn Havadis ve CyprusWeekly gazetelerine ortak bir röportaj verdi.

Aile içi şiddet ve kadına karşı şiddetin global bir sorun olduğunu ve tüm kültürlerde yaşandığını belirten uzmanlar, Mark ve Valerie Wynn, bunun global bir sorun olmasının, bu sorunla en iyi mücadele yollarının da her yerde uygulanabileceği anlamına geldiğini belirtti.

Bu doğrultuda, Amerika Dışişleri Bakanlığı’nın işbirliğinde adanın her iki tarafındaki polis, sivil toplum örgütleri, kadın sığınma merkezleri ve kadına karşı şiddetle mücadele alanında çalışan diğer aktörlerle biraraya gelen uzmanlar, on yıllardır bu alanda elde ettikleri bilgi ve  tecrübeleri paylaştılar.

Hayatını adadı

Hayatlarının büyük bölümünü aile içi şiddet mağdurlarına yardım etmeye adayan ve bu alanda çalışırken tanışarak evlenen Mark ve Valerie Wynn, birçok ülkeye ziyaretler gerçekleştirerek bu alandaki çalışmalara katkı koymaya çalışıyor.

Her yerde ayni

Diğer suçların aksine, aile içi şiddet ve kadına yönelik şiddetin Cincinnati’de ne ise Kıbrıs’ta da aynı olduğunu, bunun ailedeki bir kişinin, diğerini şiddet yoluyla kontrol etmesi anlamına geldiğini belirten Mark Wynn, “Gerekçe aynı. Dil farklı olabilir, din farklı olabilir, ama gerekçe ve şiddetin neden olduğu sonuçlar tamamıyla aynı” dedi.

21 yıldır çalışıyorlar

On beş yılı aile içi şiddet biriminde olmak üzere21 yıl polis olarak görev yapan ve alanda yaptığı çalışmalarla birçok ödül ve sertifikaya layık görülen Mark Wynn, bunun, diğer ülkelere giderek bu sorunla ilgili bilgi vermelerini kolaylaştırdığını belirtti: “Bu sorunun çözümleri de genelde aynı. Akıllı insanlar hatalarından ders alır ama zeki insanlar diğer kişilerin hatalarından ders alır. Biz neyin işe yarayıp yaramadığını öğrendik ve sizlere hatalarımızı anlatmaya geldik.”

Çalışmalar tek elden

18 yıldır aile içi şiddet ve cinsel şiddet mağdurları ile çalışan Valerie Wynn

ise,“Burada çok iyi şeyler yapılıyor. Amerika’da çok işe yarayan bir yöntem, aile içi şiddet ile ilgili tüm kurumları tek bir çatı altında toplamak oldu ve burada biraraya geldiğimiz kadın örgütlerinden bir tanesi tam da bu öneriyi yaptı. Buradaki çalışmalar henüz yeni başlıyor. Biz bunlardan birçoğunu denedik, ve buradaki çalışmalara katkı koyabiliriz” dedi.

Mark ve ValerieWynn,aile içi şiddet ve kadına yönelik şiddet konusunu tüm dünyada yeni yeni anlaşılmaya ve ele alınmaya başlanan bir sorun olduğunu belirtti ve sorulması gereken sorunun, ‘Neden kendilerine şiddet uygulayan kişilerden ayrılmıyorlar?’ değil, ‘Ayrıldıkları zaman bu kadınlara yardımcı olmak için ne yapmaya hazırım?’ olması gerektiğini belirtti.

Sayılarla sorun

Kuzey Kıbrıs’ta sadece bu yılın Ocak ayında 12 kadın polise başvurarak aile içi şiddete maruz kaldıklarını söylediler. Ocak– Kasım 2015 verilerine göre 184 kadın polise şikayette bulunurken, Ocak-Temmuz 2014 döneminde 2,639 kadın Alo 183 şiddet ihbar hattını aradı. Akdeniz Cinsiyet Çalışmaları Enstitüsü’nün verilerine göre, Kıbrıs’ın güneyinde her beş kadından biri şiddet mağduru. Şiddet mağdurlarının büyük çoğunluğu kadın ve kız çocuklarından oluşuyor.

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar