7 ülke 571 sporcu - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Haziran 13, 2024
Spor

7 ülke 571 sporcu

7 ülke 571 sporcu

2,5 milyon TL’lik bütçesi ile bu yıl ilk kez ülkemizde gerçekleştirilecek olan “Ekonomik İşbirliği Teşkilatı I. Üniversite Spor Oyunları’nda aralarında 71 KKTC’li sporcunun da yer aldığı Türkiye, Kırgızistan, Azerbaycan, Kazakistan, Afganistan ve Pakistan’dan 642 sporcu mücadele edecek

n Atasayan, KKTC Dışişleri Bakanlığı ve Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın ortak hareketi ve girişimi sonrasında Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’nın toplantısında yapılması kararlaştırılan bu oyunların, ilkinin KKTC’de yapılacak olmasının son derece önemli olduğuna vurgu yaparak, bu organizasyonun gerçekleşmesinde emeği ve katkısı bulunan herkese teşekkür ettiğini ifade etti


Tonguç KOTAK

Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Mutlu Atasayan, 15-20 Nisan 2013 tarihleri arasında ülkemizde düzenlenecek olan “Ekonomik İşbirliği Teşkilatı I.Üniversite Spor Oyunları” ile ilgili olarak dün bir basın toplantısı düzenledi.
Bakan Atasayan’a basın toplantısında Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı Genel Koordinatörü Süleyman Göktaş, Spor Dairesi Müdürü Hüseyin Cahitoğlu ve diğer bürokratları da eşlik etti.

Oyunlara 7 ülkeden 642 sporcu katılacak

2 milyon 500 bin TL’lik dev bütçesi ile bu yıl ilk kez ülkemizde gerçekleştirilecek olan “Ekonomik İşbirliği Teşkilatı I. Üniversite Spor Oyunları”nda aralarında 71 KKTC’li sporcunun da yer aldığı Türkiye, Kırgızistan, Azerbaycan, Kazakistan, Afganistan ve Pakistan’dan 642 sporcu mücadele edecek.
Tenis, badminton, masa tenisi, futsal, satranç, güreş, yüzme ve atletizm olmak üzere toplam 8 branşta gerçekleştirilecek olan “Ekonomik İşbirliği Teşkilatı I.Üniversite Spor Oyunları” için konuk heyetlerin adaya 14-15 Nisan 2013 tarihlerinde gelmeleri bekleniyor.
16 Nisan’da saat 18.00’de Metropol yolu güzergahından başlayacak olan kortej yürüyüşü, Atatürk Spor Salonu’nda son bulacak. Saat 19.00’da düzenlenecek olan açılış seremonisinin ardından ise oyunlar futsal müsabakasıyla resmen başlamış olacak.

Oyunlar Lefkoşa ve Girne’de oynanacak

17-19 Nisan 2013 tarihlerinde Lefkoşa ve Girne’deki spor tesislerinde gerçekleştirilecek olan oyunlar, 19 Nisan akşamı heyetlerin konaklayacağı Girne’deki Acapulco Hotel’de düzenlenecek olan ödül töreninin ardından son bulacak. Konuk heyetler, 20 Nisan 2013 günü adamızdan ayrılacak.

Atasayan: Katkısı bulunan herkese teşekkürler

Ülkemizde yapılacak olan “Ekonomik İşbirliği Teşkilatı I. Üniversite Spor Oyunları” hakkında basın açıklamasında bulunan Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Mutlu Atasayan, KKTC Dışişleri Bakanlığı ve Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın ortak hareketi ve girişimi sonrasında Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’nın toplantısında yapılması kararlaştırılan bu oyunların, ilkinin KKTC’de yapılacak olmasının son derece önemli olduğuna vurgu yaparak, bu organizasyonun gerçekleşmesinde emeği ve katkısı bulunan herkese teşekkür ettiğini ifade etti. Atasayan, “Ekonomik İşbirliği Teşkilatı I.Üniversite Spor Oyunları”na katılacak olan ülkelerin açıklamasının bugüne ertelenmesinin sebebini de Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin engelleme girişimlerini önlemek olduğunu vurguladı.
Geleneksel olarak düşünülen ve bu yıl ilkinin ülkemizde yapılması kararlaştırılan ‘Ekonomik İşbirliği Teşkilatı I.Üniversite Spor Oyunları’nın tüm maliyetinin Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından karşılanacağını açıklayan bakan Atasayan, oyunların içecek sponsorluğunu üstlenen Ektam Ltd.’de de ayrıca teşekkür ettiğini sözlerine ekledi.
   

Oyunların yapılacağı salonlar belirlendi

“Ekonomik İşbirliği Teşkilatı I. Üniversite Spor Oyunları”nın Lefkoşa ve Girne’de hangi salonlarda yapılacağı da belli oldu. Buna göre:
Futsal: Girne Ertuğrul Apakan Spor Salonu’nda
Masa tenisi: Girne 23 Nisan İlkokulu Spor alonu’nda
Yüzme: Girne Kalesi arkasında
Satranç: Girne Acapulco Hotel’de
Badminton: Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Spor Salonu’nda
Güreş: Lefkoşa Atatürk Spor Salonu’nda
Tenis: Lefkoşa Atatürk Spor Kompleksi Tenis Kortlarında
Atletizm: Hamitköy-Lefkoşa güzergahından, Atatürk Anıtı önünde sonlanacak şekilde, bayanlarda 5 bin, erkeklerde ise 10 bin metre mesafede gerçekleştirilecek.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar