KıbrısManşet

53 yıl sonra huzura kavuştu


Kayıp Şehit Rifat Salih, dün düzenlenen askeri törenle Lefke’de defnedildi

Gürsel KARAGÖZLÜ

1964 yılında kaybolan daha sonra Kayıp Şahıslar Komitesi tarafından yapılan çalışmalar sonucunda bulunarak DNA’sından tespit edilen Şehit Rifat Salih, Lefke’de askeri törenle Kemal Özalper Şehitliği’ne defnedildi.

Cenaze törenine, Lefke Kaymakamı Halil Çorba, Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı ve Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı’ndan üst düzey askerler, Güzelyurt Polis Müdürü Eybil Efendi, bölge okullarından öğrenciler, aileler ve bölge halkı katıldı.

Şehit Rifat Salih’in cenaze namazı Lefke Şeyh Nazım Kıbrısi Camii’nde kılındı.

Rifat Salih

Kemal Özalper Şehitliği’nde konuşma yapan Şehit Rifat Salih’in oğlu Salih Hacısalih, babası Rifat Salih’in 6 Şubat 1964’te işe gitmek için evden çıktığını ve yolda sadece bir Türk olduğu için EOKA’cılar tarafından katledildiğini kaydederek, üzerinden yarım asırdan fazla bir süre geçmesine rağmen babasının bulunmasına katkı koyan araştırmacı gazeteci Sevgül Uludağ’a ve Kayıp Şahıslar Komitesi’ne teşekkür etti.

Rifat Salih

Lefke Kaymakamı Halil Çorba da kendisinin de bir şehit çocuğu olarak o günlerin bir daha yaşanmamasını dileyerek, şehitler sayesinde bugün al bayrağın altında rahat yaşayabildiğimizi söyledi.

Konuşmaların ardından tören, saygı duruşu ve saygı atışı ile sürdü.

Törende daha sonra şehit Rifat Salih’in oğlu Salih Hacısalih tarafından Kayıp Şahıslar Komitesi’nden Ziliha Uluboy’a ve gazeteci yazar Sevgül Uludağ’ teşekkür plaketi takdim edildi.

Törende, bayrağın şehidin oğlu  Salih Hacısalih’e teslim edilmesinden sonra, şehit Rifat Salih 53 yıl sonra evinin karşısındaki Kemal Özalper Şehitliği’ne gömüldü. Tören, şehit için dua okunmasıyla son buldu.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı