Köşe Yazarları

50 milyarlık pis para!
Türkiye İçişleri Bakanı, malum olanı en nihayet ilan da etti.
Ülkemizdeki yasa dışı bahis miktarının 50 milyar lira olduğunu açıkladı.Türkiye’de yasaklanan “kumar” sonucunda, kalın bağırsakların boşalacağı yegane adresin burası olduğu çok açık biliniyordu. TBMM kürsüsünden bu durum açıkça dile de getirilmişti.

Beklenen oldu. Hatta beklentileri aştı da denilebilir.

Para iyi para!

KKTC bütçesinin neredeyse 6 katı!

Bu para başımıza bela!

Tek kuruşu ülkemizde kalmıyor. Beraberinde nice kötülükleri, pislikleri de ülkemize taşıyor.

“Turizm lokomotif sektördür” diyenler acaba neden bahsediyorlar? Bahsettikleri kumar-kerhane turizmi ise “istemeyiz kalsın!” demek gerekmez mi?

Bu pis para ile ülkemize, insanımıza, ne kadar çok kötülük, pislik enjekte ediliyor! Aileler yıkılıyor. Kurum-kuruluşlar satın alınıyor. Demokratik değerler bile baskı altına alınıyor. İnsanımızın iradesine ipotek konulmaya çalışılıyor.

“Taş atıp da kolları mı yoruluyor?” Kolay yoldan kazanıp, bol kepçe harcamanın tadına doyum olmazmış! Ye da ye! Yedir da yedir!

Tehlike büyük! Haksız kazanç söz konusu. Kolay kazanç. Kirli ve pis kazanç. Hal böyle olunca bunun harcanması da pis, kötü, çirkin, ahlaksızca olur. Her türlü usulsüzlüğe, yolsuzluğa, anti-demokratik uygulamalara, rüşvete, kol kanat gerilir. Tüm dengeler bozulur. Haklı ile haksız karıştırılır. Adalete güven sarsılır. Toplum vicdanında derin yaralar açılır. Tamiri mümkün de olmaz.

Bir süreden beridir, gazetelerin ön sayfalarında, kumarcı tayfanın nasıl yakayı ele verdiklerini ibretle izlemekteyiz. Herkesi bir merak sarmıştı. “Yıllardır bilinen ama yakalanmayan bu tayfa, yakayı nasıl ele verdi?” diye. Şimdi aldık mı sorunun cevabını?

Ama olsun! Buradaki mafyalar çökertilsin de, bu pis parayı hangi mafya kucaklarsa kucaklasın! Tehlike bizden uzak olsun.

Açıklama önemli! Biliniyordu ama görmemezlikten geliniyordu. Rant büyük ve cazip. Neden kalın bağırsaktan dışarı atılacağına, ince bağırsaktan emilip de esas vücüda yararı dokunmasın mantığı ağır basacak gibi görünüyor.

Vallahi, hayrını görsünler!

İstemeyik!

Başa dön tuşu