KıbrısManşet

47 kiloya elveda dedi


Mucize Değişimler yazı dizisinin bu günkü konuğu, çocukluk yıllarında hızla kilo almaya başlayan ve hayatının büyük bir bölümünü 120 kiloluk bir bedenle geçirmek zorunda kaldıktan sonra bu durumu değiştirmeye karar veren iş insanı Sultan Köroğlu

ÇOCUKKEN BİLE BÜYÜK BEDEN: Hayatını, verdiği cesaretli bir kararla değiştiren Sultan Köroğlu, 37 yaşında genç bir iş insanı. 10 yaşına kadar zayıf bir bedene sahip olan Köroğlu’nun kilo problemi, geçirdiği bademcik ameliyatından sonra başlamış. Köroğlu, “Ameliyattan sonra hızla kilo almaya başladım. Çocukken bile X large beden kıyafetler giyiyordum” diyor

 

“SÜREKLİ DİYET MÜMKÜN DEĞİL”: Köroğlu, uzun yıllar boyunca farklı diyetler deneyip, kilo verse de, kısa sürede verdiği kiloları geri aldığından bahsediyor ve insanın hayatını sürekli diyet yaparak sürdürmesinin mümkün olmadığını anlatıyor, “Belli dönemler kilo kayıplarım oldu. Fakat kimse sürekli diyet yaparak hayatını geçiremez. İnsan belli bir süre sonra vazgeçiyor

 

“BEDEN YAŞIM 55 ÇIKIYORDU”: “Kiloluyken kendimi yaşlı hissediyordum” diyen Köroğlu, çoğu kilolu insanın bu duyguyu iyi bildiğini, fazla kilodan dolayı çok yavaş hareket etmek durumunda kaldığını, sanki 90 yaşına gelmiş bir hisle hareket ettiğini söylüyor, “Düşünün, diyetisyene gidiyorsunuz, yaşınız 25. Fakat beden yaşınız 55 çıkıyor. İnsan çok mutsuz hissediyor

Sultan Köroğlu’nun 120 kilo olduğu dönem

110 KİLODAN 63 KİLOYA: 2016 yılının Temmuz ayında 110 kiloyla ameliyat masasına yatan Köroğlu, 1,5 senede 47 kilo vererek, 63 kiloya ulaşıyor ve yeni bedenine merhaba diyor. Köroğlu, “İstediği kıyafetleri almak insanın moralini inanılmaz şekilde yükseltiyor. Üzerimdeki hantallık kalktı. Daha hızlı hareket eden, daha atik, enerji dolu biriyim” diyor

 

Pınar BARUT

Hayatını mucizevî bir şekilde değiştiren insanlardan biri de 37 yaşındaki iş insanı Sultan Köroğlu.

10 yaşında geçirdiği bademcik ameliyatının ardından, hızla kilo almaya başlayan ve ilerleyen yıllarda tartıda 120 kiloyu gören Köroğlu’nun ağır bedeni, sosyalleşmesine engel olmasa da, kendisini hep yaşlı hissettirmiş.

Ailesinde obezite probleminin yaygın olması, genetik bir miras da bırakmış Köroğlu’nun bedenine. Uzun yıllar boyunca birçok diyet ve farklı yöntemle kilo vermeye çalışsa da başarılı olamamış ve fazla kiloları, fiziksel hareketlerini iyice yavaşlatmış.

Girdiği bazı testlerde beden yaşının gerçek yaşından onlarca yaş yukarıda olması da ruhsal olarak demoralize olmasına yol açmış. Ta ki, bir gün çok kilolu bir arkadaşının, inanılmaz bir şekilde inceldiğini görene kadar.

Yaptığı araştırmalar sonucunda, mide ameliyatı olmaya karar veren Sultan Köroğlu, 2016 yılında da hayalini gerçekleştirmiş. Son 4 senedir, hayatını 63 kilo bir bedende sürdüren Köroğlu, artık daha verimli, daha hareketli ve daha mutlu bir yaşam tarzı benimsemiş.

O, artık 63 kiloda ve çok mutlu

Köroğlu: “Her zaman yaşımdan büyük gösteriyordum”

Hayatını, verdiği cesaretli bir kararla değiştiren Sultan Köroğlu, 37 yaşında genç bir iş insanı.

10 yaşına kadar olarak çocukluk dönemini zayıf bir bedende geçiren Köroğlu’nun kilo problemi, geçirdiği bir bademcik ameliyatından sonra başlamış.

“Ameliyattan sonra hızla yemek yemeğe ve kilo almaya başladım. Küçük bir çocukken bile hep X large beden kıyafetler giyiyordum” diyen Köroğlu, genetik faktörlerinde etkisi olduğundan bahsediyor. Çünkü ailesinde obezite problemi yaşayan birçok kişi var. Bedeninin taşıdığı bu genetik miras, onun için büyük bir dezavantaj oluşturmuş.

 

Bir sürü diyet ve hep aynı hüsran…

Çocukluk yıllarından başlayan kilo problemi, ergenlik ve gençlik yıllarında da peşini bırakmamış Köroğlu’nun.

Köroğlu, uzun yıllar boyunca farklı diyetler deneyip, 120 kilodan 100 kiloya kadar düşse de, belli bir zaman sonra verdiği kiloları tekrar aldığından bahsediyor ve insanın hayatını sürekli bir diyet halinde sürdürmesinin de mümkün olmadığını anlatıyor, “Belli dönemler kilo kayıplarım oldu. Fakat kimse sürekli diyet yaparak hayatını geçiremez. İnsan sıkılıyor belli bir süre sonra ve vazgeçiyor”

“Kıyafet alışverişi benim korkulu rüyamdı”

En büyük sıkıntılardan birinin de bedenine uygun kıyafet bulmaması olduğunu söyleyen Köroğlu, bu duygunun da oldukça yıpratıcı olduğunu söylüyor.

Sultan Köroğlu, “Bir yere gidilecek, hemen bir telaş, ‘Ne giyeceğim?’.  Maalesef ülkemizde kilolu insanları düşünen çok fazla bir butik yok. Sadece birkaç tane yerden alışveriş yapabiliyorsunuz ve dolayısıyla çok seçeneğiniz de yok” diyerek, çoğu insanın mutlu olabilmek için deliler gibi alışveriş yaparken, bunun kendisi için bir korkulu rüya olduğunu itiraf ediyor.

 

“Kiloluyken kendimi çok yaşlı hissediyordum”

“Kiloluyken kendimi yaşlı hissediyordum” diyen Sultan Köroğlu, çoğu kilolu insanın bu duyguyu çok iyi bildiğini, fazla kilodan dolayı çok yavaş hareket etmek durumunda kaldığını, sanki 90 yaşına gelmiş bir hisle hareket ettiğini söylüyor.

“Düşünün, diyetisyene gidiyorsunuz ve yaşınız 25. Fakat beden yaşınız 55 çıkıyor. Bu da insanın çok mutsuz olmasına sebep oluyor.

Çok süratli bir şekilde kilo almasının sebebinin başka bir hastalıktan dolayı olacağı düşüncesiyle sürekli doktora gittiğini söyleyen Köroğlu, çeşitli testler yaptırarak sebebi bulmaya çalışırken, sorunun sadece genetik ve yeme alışkanlıklarından kaynaklı olduğu gerçeğiyle yüzleşiyor. Artık daha farklı bir yol bularak, harekete geçmesi gerektiğini anlıyor.

1,5 senede giden tam 47 kilo

Yaşadığı sıkıntılara bir son vermek isterken, yaptığı diyetlerde de kalıcı bir başarıya ulaşamayan Köroğlu, bir gün çok kilolu olduğunu bildiği bir arkadaşıyla karşılaşıyor ve ciddi bir incelme yaşadığını görüyor.

“Ona bunu nasıl başardığını sorduğumda, tüp mide ameliyat olduğunu, kısa bir zaman içinde de hızla kilo verdiğini öğrendim. Arkadaşımın değişimine inanamamıştım” diyen Köroğlu, ameliyatı araştırmaya koyuluyor ve bu operasyonu geçiren insanlarla uzunca sohbetler ettikten sonra kararını veriyor.

2016 yılının Temmuz ayında ameliyat masasına 110 kilo ile yatan Köroğlu, 1,5 sene içinde 47 kilo vererek, tartıda 63 kiloyu görüyor ve yeni bedenine merhaba diyor.

 

“Daha mutlu, daha hızlı, daha enerji doluyum”

Hayatı ve yaşamayı çok sevdiğini söyleyen Sultan Köroğlu, kiloluyken de özgüvenli bir insan olduğundan, fakat kilo kaybından sonra bu özgüvenin daha da yükseldiğinden bahsediyor, “İstediğin kıyafetleri almak, artık yaşından da küçük göstermek insanın moralini inanılmaz şekilde yükseltiyor”

Yeni bedeniyle yaşadığı mutluluğun, gerek iş hayatına, gerekse sosyal ve özel hayatına da yansıdığını söyleyen Köroğlu, artık daha başarılı ve enerjik bir hayat sürdürüyor.

“Arkadaşlarla yürüyüşe çıktığımda bile, önde giden insanları arkadan izlemek zorunda kalmak moral bozucuydu. Çünkü yetişemiyordum. Artık üzerimdeki hantallık kalktı. Daha hızlı hareket eden, daha atik, daha enerji dolu biriyim”

 Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı