Sanat

40. yıla sanat yakıştı…30 Ekim 2019 Çarşamba günü Kezban Tanlı’nın ilk kişisel resim sergisi Özok Hyundai Plaza’da sergilenmeye başlandı. Ressam Kezban Tanlı’nın “Çizgim” adını verdiği resim sergisi İstanbul Yeditepe Üniversitesi Profesörlerinden Refik Aziz tarafından açıldı. Kezban Tanlı’nın bugüne kadar yaptığı resimlerden derlenen ve karakalem çalışmalarının yer aldığı sergi Özok Hyundai Plaza’da havuzlu bahçede çok sayıda sanatseverin katıldığı bir kokteyl ile başladı. 

Açılışa KKTC 3.Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun yanı sıra,  gazeteciler ve çok sayıda konuk katıldı.

Resim sergisine ev sahipliği yapan Özok Group direktörlerinden Fatma Özok, kürsüye gelerek  “Özok Ailesinde 1930 da başlayan mobilyacılık sanatı geleneği,

 1979 da şirketleşerek bugün birçok alanda faaliyet gösteren Özok Group’un temellerini oluşturdu. Özok Group olarak yaptığımız tüm çalışmalarda sanat ve tasarım hep ön planda oldu. Bu yıl bizim 40. Yılımız ve 40. Yıl etkinlikleri kapsamında çok değerli bir sanatçımız, Kezban Tanlı’nın 1.Kişisel Sergisi’ne ev sahipliği yapmanın gururunu taşıyoruz. Bu güzel sanat etkinliğinde bizlerle birlikte olduğunuz için çok teşekkür ederim.” diyerek, tüm sanatseverleri 9 Kasım’a kadar açık kalacak sergiye davet etti. 

Açılışta konuşma yapan Kezban Tanlı “ 1993 yılında mezun olduktan sonra her ressam gibi sergiler açmayı istemiştim. Lakin bulunduğum şartlar altında bu amacıma ulaşamadım. Fakat bir an olsun mesleğimin yanlış olduğu düşüncesine de kapılmadım. Öğrencilerim ilerleme kaydettikçe onlarla gurur duydum. Kimi zaman hayallerini ertelemek isteyen öğrencilerime ilham verdim, kimi zaman resim yaparak bakış açılarının değiştiğini gözlemledim. Kimi zaman da sanatın, sıkıntıları bastırabileceğini gösterdim. Zamanla ailemin bir parçası olan öğrencilerimle, sonucu güzel olan bu uğraşa bağlandık. Müzisyenler iç dünyalarını dışarıya notalarla yansıtır, yazarlar kelimelere döker, ben de boyalarla kendi hayat çizgimi sizlerin beğenisine sunuyorum. Bana kucak açıp yabancılık çektirmeyen bu memleketin iyi kalpli insanlarına, zor zamanlarımda hep yanımda olan Sevim Erdal’a, sevgili arkadaşım Nermin Anıl’a, hayallerimi gerçekleştirmekte baştan sona kadar her şeyi üstlenen başta Fatma Özok olmak üzere Özok Group direktörü sayın Hasan Özok’a ve Özok Group  ekibine sonsuz teşekkür ediyorum, iyi seyirler” diyerek konuşması için İstanbul Yeditepe Üniversitesi Profesörü Ressam Refik Aziz’i kürsüye davet etti.

Profesör Refik Aziz, “1992 yılına kadar Azerbaycan’da Milli Eğitim Bakanlığı’nda çalışıyordum. 92 yılında Karabağ savaşında annesini babasını kaybetmiş 30 yetim çocuğu Türkiye’ye götürdüm. O çocukların okumasını sağladık ve bu nedenle ben de Türkiye’de kaldım sonra Türk vatandaşı oldum. 1996 yılında Yeditepe Üniversitesi açıldı o yıldan beri bu üniversitede Öğretim Üyesi olarak çalışıyorum. Profesyonel ressam olduğum için 200 den fazla tablom Türkiye’de devlet müzelerinde sergilendi. Bu tablolardan 8 tanesi Darphane’de manevi para üzerine basıldı. 

Kıbrıs’ı çok seviyorum, bizim eski kültürümüze cevap veren çok doğal insanların bulunduğu bir ada. Bu vesileyle hem Özok Group’a teşekkür ediyor hem de onların 40.yılını kutluyorum. Ressamımız Kezban Tanlı, Azerbaycan’da Azim Azimzade gibi çok ünlü bir üniversiteyi bitirdi. Zaten sanatçı bir aileden gelmekte. Eserlerini empresyonist bir tarzda yapan Kezban Tanlı, Kıbrıs’a yerleştikten sonra kendini daha da geliştirerek bugün bir kısmını gördüğümüz birçok eser meydana getirdi. Sergide gerçek hayatı, kendi iç dünyasını anlatan resimler göreceksiniz, ben hayran oldum gurur duydum, beni de davet ettiği için kendisine ayrıca teşekkür ederim” diyerek konuşmasını bitirdi. 

Eski Cumhurbaşkanlarından Derviş Eroğlu’nun da katıldığı kurdele kesme töreninden sonra, resimlerin sergilendiği galeriyi çok sayıda sanatsever doldurdu. 

Sergi 9 Kasım 2019 tarihine kadar, Özok Hyundai Plaza Resim Galeri Salonu’nda sergilenecek.


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı