KıbrısManşet

4 milyon 250 metreküp kapasiteli Gemikonağı Göleti taşmaya başladıLefke’de Madenli dere üzerine 1990 yılında inşa edilen 4 milyon 250 metreküp kapasiteli Gemikonağı Göleti taşmaya başladı:

Lefke’de Madenli dere üzerine 1990 yılında inşa edilen 4 milyon 250 metreküp kapasiteli Gemikonağı Göleti dolarak taştı.
Haber: Gürsel KARAGÖZLÜBu yıl adamızı etkisi altına alan yağışların devam etmesi ve Trodos Dağları’ndan akan suların da Madenli Dere’ye akması nedeniyle Lefke’de bulunan KKTC’nin en büyük su kapasitesini barındıran ve bölgedeki narenciye ağaçlarının sulanmasında kullanılan Gemikonağı gölet tam kapasite dolarak 18 metre yüksekliğe ulaştı. Taşan sular gölet yan tarafta bulunan tahliye kanalı ile dereye akmaya başladı. 4 milyon 250 metreküp kapasiteli Gemikonağı Göleti’nin taşması ve dere yatağına akması bölgedeki su kuyularının beslenmesi açısından önem taşıyor.

Gemikonağı Göleti’nden, Lefke, Cengizköy, Gemikonağı, Aşağı Bağlıköy, Yedidalga köyleri damlama sulama sistemi ve salma sulama olarak yaklaşık 800 dönüm arazi gölet suyu ile sulanırken, daha sonraki yıllarda göletteki su ile Yeşilyurt, Gaziveren, Güneşköy ve Aydınköy köyleri de bu sudan kullanmaya başladı. Şu anda bahçe ve tarlalarını motor suları ile sulayan üreticiler, göletin tam kapasite ile dolup, taşmasından ve bundan sonra motor suyundan daha ucuz maliyeti olan gölet suyunu kullanacak olmaları üreticilerin yüzünü güldürdü. Geçtiğimiz yıllarda su tahliye kanalından akan sular denize ulaşmaktaydı. Bu yıl suyun denize gitmemesi için dereye akan ve yer altı sularını besleme yanında suyun derivasyon kanalına akıtılması ve fazla suyun denize akmadan Güzelyurt barajına akması için fazla su kanala da verilmektedir.

Geçtiğimiz 2021 yılında suyun Yeşilyurt, Gaziveren, Güneşköy ve Aydınköy köylerine verilmesi ve narenciye dışında tarlalara ekilen ürünlerin de sulanması nedeni ile göletteki su miktarı azaldığından ve Lefke Belediyesi içme sularını etkilememesi için Ağustos ayı sonunda göledin vanaları kısılmış ve narenciye üreticileri bu sudan Ağustos ayı itibarı ile yaralanamamıştı. Üreticiler bu yıl göletteki suyun idareli kullanılmasını ve başta narenciye üreticilerinin suyu kullanmasını istemektedirler.

Başa dön tuşu