4.5G için ihaleye çıkılacak - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
KıbrısManşet

4.5G için ihaleye çıkılacak

CTP Milletvekili Ferdi Sabit Soyer de “Ulaştırma, Haberleşme ve Ekonomideki Gelişmeler” konusunda konuştu.

Mobil telefonlarla konuşma ücretlerine yüzde 10 zam yapıldığını, daha sonra bu zammın bir ay ertelendiğini söyleyen Soyer, zammın bir ay sonrasında yüzde 9.8 olarak uygulamaya girdiğini belirtti.

Soyer, sorumluluğun hükümette olduğunu belirterek, “Hükümetin güçlü ekonomik şirketlerin belirleyiciliğinin esiri durumunda olduğunu” savundu.


Havaalanındaki gelir paylaşımı konusuna değinen Soyer, 17 Şubat’ta sürecin başladığını ve hükümetin halka ve meclise bu konuda bilgi vermesi gerektiğini belirtti.

Söz konusu işletmecinin devlete 20 milyon Euro vereceğini açıkladığını dile getiren Soyer, açıklamanın şirket tarafından değil devlet tarafından yapılması gerektiğini kaydetti.

Soyer, siber korsanlığın arttığını ve devletler arasında da bunun yapıldığını belirterek, ülkedeki yetersizlikler nedeniyle telefon hattına kaçak şekilde girilmesi sonucu çok sayıda kişinin mağdur olduğunu belirtti.

Telefon Dairesi’nin özelleştirilmesi konusunun gündeme getirildiğini söyleyen Soyer, bu konuda ayrıntılı bilgi verilmesi gerektiğini dile getirdi.

Soyer, dairenin tamamen devreden çıkmasına ilişkin bir formülün “çok ciddi olumsuz sonuçlar doğuracağını”, hava ve telekomünikasyonun özelleşmesiyle yerel emeğin tamamen devre dışı kalacağını savundu.

Ferdi Saber Soyer, “Yerel emek yoksa o topraklarda yaşayan insanların geleceği de yoktur” dedi.

TATAR: “HÜKÜMETE GÖREV DÜŞÜYOR”

UBP Milletvekili Ersin Tatar, Ercan Havalimanı konusunun komitede görüşüldüğünü anımsatarak, kamu hakları açısından hükümete büyük görevler düştüğünü söyledi.

Tatar, firma sahibinin açıklamasının “kabul edilemez olduğunu”, parayı talep edecek ve hesaplamayı yapacak olanın devlet olduğunu belirtti.

Yolcu sayısında ve gelirlerde artış olduğunu söyleyen Tatar, bu konuların denetlenmesi ve halkın bilgilendirilmesi gerektiğini kaydetti.

DÜRÜST: “HAVAALANI KONUSUNDA DENETİMLER YAPILIYOR”

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst de eleştirileri yanıtında, havalimanı konusunda yapılan denetimleri anlattı.

Dürüst, iki türlü denetim yapıldığını, bunlardan birinci ayağında yatırımların projelere uygun olup olmadığının denetlendiğini, bu alanda herhangi bir sorun bulunmadığını kaydetti.

Kemal Dürüst, mali denetimin yapılması konusunda bir komite oluşturulacağını, bu komitede ilgili alanlardan temsilciler bulunacağını belirtti.

Havalimanındaki trafik çoğaldıkça gelirlerin arttığını, devletin hesaplamalar yapacağını, şirketin de ödemeyi gerçekleştireceğini söyleyen Dürüst, şu ana kadar resmi olarak bir rakam açıklanmadığını belirtti.

Dürüst, sürecin 17 Şubat’ta başladığını, ilk ödemenin Nisan ayında yapılacağını dile getirdi.

Telekomünikasyon ve 4.5G konusunda Bakanlar Kurulu kararları bulunduğunu kaydeden Dürüst, 4.5G ile ilgili ihaleye çıkılacağını söyledi.

“ÜÇÜNCÜ BİR OPERATÖRLE REKABETİN ARTIRILMASI ÜZERİNDE DURUYORUZ”

Telekomünikasyonun yeniden yapılandırılması ve üçüncü bir operatörle rekabetin artırılması üzerinde durduklarını söyleyen Dürüst, telekomünikasyonla ilgili altyapı yatırımlarının devletten çıkmayacağı bir model düşünüldüğünü belirtti.

Dürüst, toplu taşımacılıkla ilgili AB normlarına uygun bazı tüzükler hazırlandığını ve Toplu Taşımacılık Master Planı ilk etabını bugün Bakanlar Kurulu’nda geçirmeyi öngördüklerini kaydetti.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar