Kategorisiz

ABD’de 2020’den sonra artık zorunlu


ABD’nin California eyaletinde 2020 yılından sonra yapılacak bütün evlerin güneş paneli takılması zorunluluğu getirildi. Bu uygulamayla hane başı 80 dolar tasarruf edilmesi ve karbon emisyonunun azaltılması hedefleniyor.

Çevre dostu enerjilerin yaygınlaştırılmasına bir destek de California’dan geldi. ABD’nin California eyaletindeki Enerji Komisyonu yeni yapılacak bütün evlere güneş paneli takılmasına karar verdi.Komisyondan oy birliğiyle geçen uygulamayla karbon salınımının azaltılması hedefleniyor. Uygulama 2020 yılından itibaren yürürlüğe girecek. Yani eyalette 2020’den sonra yapılan bütün evlerde güneş panelleri olacak.Eyalette her yıl 15 bin yeni konutun yapıldığı belirtildi ancak bu rakamın 2020’den itibaren 80 bine çıkacağı tahmin ediliyor.

Kural en fazla üç katlı olan evler için geçerli olacak. Sıcak ve güneşli bir iklime sahip olan California’da bu uygulama ile her ay hane başına 80 dolarlık enerji tasarrufunun sağlanması bekleniyor.

Enerji Komisyonu’nun aldığı karar henüz tam olarak yasalaşmadı. Tasarının California İnşaat Standartları Komisyonu da geçmesi gerekiyor. İnşaat Komisyonu’nun da tasarıya sıcak baktığı belirtildi.

Başa dön tuşu