DünyaManşet

2021’de dünya doğal afetlerle sarsıldıDünyanın birçok yerinde 2021’de meydana gelen doğal afetler yaşamı olumsuz etkiledi, yüzlerce kişi hayatını kaybetti.

2021’de dünyanın çeşitli bölgelerinde yangınlar, yanardağ patlamaları, fırtınalar ve hortumlar hayatı durma noktasına getirirken, çok sayıda kişinin ölümüne yol açtı.
Endonezya’da deprem 92 can aldı

Endonezya’nın Batı Sulawesi eyaletinin Majene kentinde, 15 Ocak’ta meydana gelen 6,2 büyüklüğündeki depremde, 92 kişi hayatını kaybetti. Endonezya Afet Yönetimi Ajansına (BNPB) göre, 3 binden fazla kişinin yaralandığı depremden en az 30 bin kişi etkilendi.Hindistan’daki selde 35 kişi hayatını kaybetti

Hindistan’da, Himalayalar’daki Nanda Devi Dağı’ndan bir buzul parçasının Uttarakhand eyaletindeki Chamoli bölgesinde bulunan Dhauliganga Nehri’ne düşmesi sonucu oluşan selde 35 kişi hayatını kaybetti, 169 kişi kayboldu.

Kutup soğukları nedeniyle 58 kişi yaşamını yitirdi

ABD’de şiddetli kutup soğukları nedeniyle en az 58 kişi yaşamını yitirdi. Teksas eyaleti başta olmak üzere ülkenin iç, orta ve güney kısımlarını etkileyen şiddetli kar ve buzlanma, olumsuz durumların yaşanmasına neden oldu. Söz konusu bölgelerde milyonlarca kişiyi etkileyen elektrik kesintilerinin yaşanmasının ardından Teksas’ta, 14 milyon kişiyi etkileyen binden fazla su sistemi hasar gördü. Resmi olmayan rakamlara göre, toplam zararın 45-50 milyar dolar olduğu ifade edildi.

Avustralya’da 40 bin kişi evlerinden tahliye edildi

Avustralya’nın Yeni Güney Galler eyaletinde şiddetli yağışların yol açtığı seller nedeniyle yaklaşık 40 bin kişi evlerinden tahliye edildi. Sellerde en az 4 kişi hayatını kaybetti.

Endonezya ve Hindistan’da tropikal fırtına 274 can aldı

Endonezya ve Doğu Timor’da etkili olan Seroja tropikal fırtınası en az 174 kişinin ölümüne ve 48 kişinin kaybolmasına neden oldu. Avustralya’nın batısını da etkisi altına alan tropikal fırtına, 31 bini aşkın hanede elektrik kesintisine neden oldu. Avustralya Meteoroloji Dairesinden yapılan açıklamada, Seroja’nın, Kalbarri kasabası ve çevresinde “en az 50 yıldır görülen en güçlü kasırga” olduğu ifade edildi.

Hindistan’da Tauktae tropikal fırtınası nedeniyle başta Kerala, Karnataka, Gucarat, Goa ve Maharaştra olmak üzere çok sayıda eyalette en az 100 kişi hayatını kaybetti. Fırtına nedeniyle 250 binden fazla kişi tahliye edildi. 12 milyon kişinin etkilendiği fırtınada yaklaşık 57 bin evde hasar meydana geldi.

Nyiragongo yanardağı patladı: 32 ölü

Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin (KDC) doğusundaki Nyiragongo yanardağının patlaması sonucu 32 kişi hayatını kaybetti ve 40 kişi kayboldu.

Yaas Kasırgası nedeniyle 20 kişi yaşamını yitirdi

Hindistan’ın Odisha ve Batı Bengal eyaletlerinde etkili olan Yaas Kasırgası nedeniyle en az 20 kişi yaşamını yitirirken, kasırgadan 1,2 milyon kişi etkilendi.

Kanada’nın batı eyaletlerinde etkili olan aşırı sıcak hava dalgası nedeniyle Lytton kasabasında birçok noktada yangın çıktı, kasaba tahliye edildi.

ABD’nin California eyaletinin doğu sınırında kuzey-güney hattı boyunca farklı noktalarda çıkan yangınlarda çok sayıda ev zarar gördü. California’daki “Dixie” adı verilen yangın, eyalet tarihindeki en büyük 2. yangın olarak kayda geçti.

Batı Avrupa’da sel ve toprak kayması

Batı Avrupa’da etkili olan şiddetli yağışların yol açtığı sel ve toprak kaymalarında 184’ü Almanya’da olmak üzere en az 229 kişi yaşamını yitirdi.

Başa dön tuşu