KıbrısManşet

2016 hedefi teyit edildi
Cumhurbaşkanı Akıncı 3’lü görüşmenin ardından basın toplantısı düzenleyerek görüşmeyi değerlendirdi:

5’Lİ KONFERANSA ATIF: Akıncı: Genel Sekreterin açıklamasında 2016 hedefi bugün bir kez daha bu teyit edildi. Genel Sekreter olayın uluslararası boyutuyla ilgili de bir mesaj verdi. Yani 5’li konferansı kastetti orada, o konuda da bizlere yardımcı olacağının altını çizdi.

HEBA EDİLMESİN: Akıncı: Yılsonuna kadarki çok değerli zaman dilimi heba edilirse ve sorun 2017 yılına olduğu gibi aktarılırsa çözümün bir başka bahara kalacak. O başka bahara kalan çözümde de konuşulan başka şeyler olur”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un, Kıbrıs’ta bir anlaşmaya varılması için istedikleri katkıya hazır olduğunu teyit ettiğini belirterek, Ban’ın konunun uluslararası boyutuna, yani bir beşli konferans düzenlenmesine yardımı olacağını söylediğini kaydetti.
Akıncı, dünkü üçlü görüşme ve Genel Sekreter’in açıklamasıyla artık yeni bir dönemin başlangıcının yapıldığını ifade ederek, Ekim’de yoğunlaştırılmış müzakerelerle 4 başlıktaki sorunları minimuma indirmek, ardından da geri kalan iki konuda farklı formatta toplantılar yapmak için Genel Sekreter’le temas edeceklerini söyledi.Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs’ta bir çözüme varılması konusunda Genel Sekreter Ban’ın herkesten daha heyecanlı olduğunu ve kendi döneminde bir başarı sağlanacaksa bunu görmek istediğini ifade etti.

Yıl sonuna kadarki çok değerli zaman dilimi heba edilirse ve sorun 2017 yılına olduğu gibi aktarılırsa çözümün bir başka bahara kalacağı endişesini dile getiren Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “O başka bahara kalan çözümde de konuşulan başka şeyler olur” dedi.

Ban’ın görev süresinin yıl sonunda dolacağını ve herkesin de çözüm için dar bir zaman kaldığının farkında olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Akıncı, bunun bir takvim olduğunu kaydetti. Akıncı, “Tüm taraflarda çözüm niyetinin olduğu söylendiğine göre bunun gereklerinin yerine getirildiğini görmemiz lazım. Biz bu anlamda üzerimize düşeni yapacağız, Rum tarafının da yapmasını bekleyeceğiz” diye konuştu.

Akıncı, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ve Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis’le BM Genel Merkezi’nde yaptığı üçlü görüşmenin ardından KKTC New York Temsilciliği’nde basın toplantısı düzenledi.

“Farklı formata geçilmesi gerektiğini anlattık”

Cumhurbaşkanı Akıncı, BM Genel Sekreteri Ban’la dünkü görüşmesinin ardından bugün de üçlü görüşmede biraraya geldiklerini; 45 dakika olarak planlanan görüşmenin 1 buçuk saat sürdüğünü ve çok etraflı şekilde sürecin hangi noktasında oldukları hakkında değerlendirmeler yaptıklarını ifade etti.

Akıncı, “Kıbrıs’a döndükten sonra yoğun bir çalışma yaparak birkaç hafta içerisinde, müzakerelerdeki 4 başlıkta geriye kalan konularda mümkün olan ilerlemeyi sağlayıp daha farklı bir formata geçilmesinin gerekli olduğunu anlattıklarını” söyledi.

5’li toplantı

Bu düşüncelerinin zaten bilindiğine işaret eden Akıncı, Rum tarafının da bu düşüncenin farkında olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Çünkü özellikle toprak konusunda, yer adı, harita, yüzdelik gibi konuların ancak farklı formatta ve bir dizi toplantı şeklinde yapılıp sonuçlanmasını istediğimizi ve hemen ardından 5’li toplantıya geçilerek güvenlik ve garantilerle bir sonuca varılmasını öngördüğümüzü her vesileyle anlatmaktayız. Bugün Genel Sekreter ve arkadaşların da hazır olduğu bir platformda bunları anlattık. Zaman unsurunun ne kadar önemli olduğunu, 2017’ye sarkmasının getirebileceği tehlikeleri zaten sıklıkla ifade etmekteydik, bunu bir kez daha anlattık.
Genel Sekreter’in son 3 ayından bahsediyoruz. Aralık sonu itibarıyla görev süresi doluyor. Zaten kendi açıklamasında zamanın ne kadar önemli olduğunun altını çizdi.

“Genel sekreter uluslararası boyutla ilgili de mesaj verdi, yani 5’li konferansı kastetti”

Biz ortak açıklamamızda O’nun sürece daha çok katkısını istemiştik.  Buna hazır olduğunu ve her türlü katkıyı yapmaya hazır olduğunu bir kere daha bize teyit etti. Bugünkü açıklamasında buna da değindi. Olayın uluslararası boyutuyla ilgili de bir mesaj verdi. Yani 5’li konferansı kastetti orada, o konuda da bizlere yardımcı olacağının altını çizdi.

Yine Genel Sekreter açıklamasında önemli bir nokta, 2016 hedefi bugün bir kez daha bu açıklamada da teyit edildi. Dolayısıyla bu Genel Sekreter açıklamasıyla birlikte artık önümüzdeki geri kalan dönemin başlangıcını da yapmış oluyoruz.

Döneceğiz Kıbrıs’a ve Ekim ayıyla birlikte daha önceden de düşündüğümüz gibi yoğunlaştırılmış müzakere sürecinin içine gireceğiz. Burada hedef 4 başlıktaki sorunları minimuma indirmek ve ondan sonra farklı bir formata geçmek için Genel Sekreterle temasa geçmek…”

“Yol haritası budur”

Akıncı, bir gazetecinin bugünkü toplantıdan yol haritası çıkması hedeflerini anımsatması üzerine, “Yol haritası budur. Üzerinde varılan mutabakat, geri dönelim, birkaç hafta çalışma yapalım ve Genel Sekreter’le temasa geçelim ve farklı formatlara geçişi sağlayalım şeklindedir” dedi.

“Rumlar takvimlere karşı olmasa çok daha tatmin edici olabilirdi”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, bugünkü toplantının Kıbrıs Türk tarafı açısından tatmin edici olup olmadığı sorusuna karşılık, “Çok daha tatmin edici olabilirdi, eğer her şeyiyle zaman unsurlarını da koyabilseydik. Yani bu tarihe kadar bu, şu tarihe kadar şu diye… Ancak Rum tarafının öteden beri takvimler konusunda sıkıntıları var, istekli davranmıyorlar” dedi.

“Ortada bir takvim var… Ban’ın görevi süresi bitiyor”

Akıncı, ancak takvimi elleriyle koysalar da koymasalar da ortada bir takvim durduğuna da dikkat çekerek, şöyle konuştu:

“Genel Sekreter’in bir takvimi var. Yıl sonunda görev süresi bitiyor. Biz bu Genel Sekreter’den sürece daha aktif katıl dedik. Kime söyledik? Görev süresi 3 ay sonra bitecek bir kişiye bunu söyledik. Demek ki bu zaman dilimi içinde bu çözümün olmasını öngörüyoruz. Sayın Anastasiadis de bugün 2016 hedefine bağlı olduğunu tekrar etti. Sayın Genel Sekreter’in açıklamasında herhangi bir zaman dilimine atıfta bulunulmamış olmakla birlikte, zamanın kendisinin ne kadar önemli olduğunun altını çizmesi, yeterli bir mesajdır diye düşünüyorum.”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, açıklamada Ekim, Kasım gibi ifadelendirmeler yer almamış olsa da zaman unsurunun ne kadar önemli olduğunun ortada durduğuna işaret ederek şöyle devam ett:

“Heba edilirse başka bahara kalır”

“Ve açık söylüyorum, bu da yanlış algılanmasın ama eğer bu çok değerli zaman dilimi yıl sonuna kadar heba edilirse ve 2017 yılına bu sorunu olduğu gibi aktarırsak çok endişe ederim ki bu çözüm başka bahara kalır ve o başka bahara kalan çözümde de konuşulan başka şeyler olur. Bunu ilk defa söylemiyorum ve çok sevinerek, çok arzulayarak da söylemiyorum. Benim ilk gündem beri hedefim bu yıl çıkmadan bir çözüme varıldığını görmektir. Ana hatlarıyla bu çözümün ortaya çıkması bir siyasal karar olarak her başlıkta nerede durduğumuzun belirginleşmesi, bazı teknik unsurların 2017’ye sarkması o zaman çok büyük sıkıntı yaratmaz.

Ama ana konularda hala açıkta kalarak bu sorunu 2017’ye nakledersek, sanıyorum ki arzu etmediğimiz çözümsüzlük durumuyla yüzleşmek zorunda kalacağız. Onun için zaman faktörü yalnız bizim için değil, Rumlar için de çok önemlidir.”

Başa dön tuşu