Spor

2.Dünya Savaşı gibiDünya genelinde etkisini gösteren korona virüsü salgını nedeni ile birçok uluslararası organizasyon, turnuvalar ertelendi veya iptal edilmek durumunda kaldı.

Dünyada en popüler spor oyunu olan futbolda 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2020) ile dünya sporunun en büyük organizasyonu yaz olimpiyatları (2020 Tokyo), yeni tip korona virüs (Covid-19) salgını nedeniyle ertelendi. Bu tip büyük organizasyonların geçmişte ertelendiği tek bir olay vardı o da dünya savaşı.

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) üyesi ülkelerin millî takımlarının katılabildiği turnuva olan Dünya Kupası, ilk organizasyonun yapıldığı 1930’dan beri her 4 yılda bir gerçekleştiriliyor. FIFA Dünya Kupası II. Dünya Savaşı sebebiyle 1942 ve 1946 yıllarında iptal edilerek oynanmamıştı.

1940 yılındaki Yaz Olimpiyatları önce Tokyo’ya, sonra Helsinki’ye verilmişti. Ancak II. Dünya Savaşı nedeniyle 1940 Olimpiyat Oyunları da iptal edilmişti.

Londra’da düzenlenmesi planlanan 1944 Yaz Olimpiyatları da yine II. Dünya Savaşı nedeniyle yapılamamıştı.

Kış olimpiyatları da iki kez durdu. 1940 yılında Sapporo, Japonya’da düzenlenmesi planlanan ve 1944 yılında ise Cortina d’Ampezzo, İtalya’da düzenlenmesi planlanan kış olimpiyatları II. Dünya Savaşı nedeniyle oynanamamıştı.


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı