Yiyor yiyor doymuyor çünkü…

14

Dicle ve Cambridge üniversitelerince yapılan araştırmada, dünyada tokluk hissetmediği tespit edilen 2 hastadan biri olduğu belirlenen Cuma Özalbayrak, 15 yaşından itibaren sürekli yiyerek 229 kiloya ulaştı. Özalbayrak, sağlık durumunun bozulması üzerine bir süre önce yakınları tarafından götürüldüğü Dicle Üniversitesi (DÜ) Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yapılan tahlil ve inceleme sonucunda, tokluk hissetmediği tespit edildi. Daha sonra DÜ ile Cambridge Üniversitesi işbirliğiyle İngiltere’de, Cuma Özalbayrak’ın DNA’sı incelendi. Araştırmada günlük ritim düzenlemesini ve açlık-tokluk hissini kontrol eden hormonda bozukluk tespit edildi.
Kilosu nedeniyle nefes alamadığı için kritik durumda olan Özalbayrak, DÜ Hastanesi Endokrin Servisi’nde gerçekleştirilen yoğun tedavi ve özel diyet sonucu 4 ayda 46 kilo vererek 183 kiloya indi. Sonrasında DÜ Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Alparslan Tuzcu, obezite cerrahisinde tecrübeli Akdeniz Üniversitesi Genel Cerrahi Kliniği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayhan Mesci ile hastanın ameliyat edilmesi için bağlantı kurdu.


Cuma Özalbayrak’a, Doç. Dr. Ayhan Mesci ve ekibi tarafından onikiparmak bağırsağını devre dışı bırakma ve tüp mide ameliyatı gerçekleştirildi. Antalya Atatürk Devlet Hastanesi’nde laparoskopik yöntemle yapılan ameliyat, 5 saat sürdü. Doç. Dr. Ayhan Mesci, Cuma Özalbayrak’ın, bu tanıyla ameliyatı yapılan dünyadaki ilk hasta olarak literatüre geçtiğini, operasyon sonrası döneminin sorunsuz olduğunu belirtti.

Posta