Yıldırım’da “karpuz” zamanı

20
Yıldırım’da “karpuz” zamanı

Yıldırım Düğün Salonu’nda yer alan festivalin açılışını Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu gerçekleştirdi.
Açılışa, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner, Sağlık Bakanı Errtuğrul Hasipoğlu, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Milletvekilleri Afet Özcafer ile Teberrüken Uluçay, Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ile Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Cemal Biren de katıldı.
Festival, bugünkü etkinliklerle tamamlanacak.
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu açılış töreninde yaptığı konuşmada, festivallerin insanları bir araya getiren güzel olaylar olduğunu belirterek, civar köylerin halklarının da katılımıyla güzel gecelerin geçirildiğini, insanların eski hatıralarını andıklarını ifade etti.
Cumhurbaşkanı Eroğlu, festivallerde gelenek, görenek ve kültürün sergilendiğine dikkat çekerek, “Bu bir nevi sosyal etkinlik ama öyle bir sosyal etkinlik ki kendi geleneklerimizi, kendi özelliklerimizi yaşatıyoruz. Kendi kültürümüz ve kendi geleneklerimizle bir kere daha övünüyoruz” dedi.
Halk olmanın, devlet kurmanın en büyük özelliğinin geleneklerine ve özelliklerine sahip çıkmak olduğunu söyleyen Eroğlu, Kıbrıs Türk halkının geleneklerini devam ettirdiğini, kültürünü de yaşatmakta olduğunu söyledi.
Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Cemal Biren de konuşmasında, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun bu yıl da festivale katkılarını esirgemediğini belirterek, başta Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu olmak üzere festivale katkı koyanlara teşekkür etti.
Yıldırım Kadınlar Derneği Başkanı Şengül Tosunoğlu da, köy halkının en önemli geçim kaynağının karpuz olduğunu belirterek, “karpuzun anavatanı” Yıldırım’ı festival etkinliği ile tanıtmayı amaçladıklarını ifade etti. Tosunoğlu, herkesi festivalde görmekten mutlu olacaklarını söyledi.