Yeşilırmak yangından sonra siyaha büründü

0
18
Yeşilırmak yangından sonra siyaha büründü

Gürsel KARAGÖZLÜ
Hasan DÜZGÜN

Güney Kıbrıs’ın Pirgo köyü yakınlarında cumartesi gün saat 17.00 sıralarında başlayıp, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne geçerek önce Günebakan bölgesinde etkili olan yangında, özellikle Yeşilırmak Sınır Kapısı’nın bulunduğu bölge çok büyük zarar gördü. Günebakan bölgesinden ilerleyen yangın Yeşilırmak köyüne yaklaştığı zaman rüzgarın ters dönmesi ile Polis İtfaiye, Orman itfaiye, Sivil Savunma  ve çeşitli resmi devlet dairelerine ve askeri birliklere ait iş makineleri devreye girerek yangını gece yarısından sonra saat 01.00 sıralarında kontrol altına alarak söndürdüler ve soğutma çalışmalarına başladılar. Tüm ekipler dün de soğutma çalışmalarına devam ettiler. Yangından sonra ortaya kapkara bir manzara hakim oldu. Bu manzara bölgede büyük bir hüzne hâkim oldu.
Personel sıkıntı yaşandı
Yangın akşamı, Yeşilırmak Sınır Kapısı’nda bulunan polis ve muhaceret kulübeleri zarar gördü, alevlerin şiddetinden bayraklar yandı, çöp bidonları eridi, bazı kablolar yanarak sistem geçici bir süre devre dışı kaldı. Yangın akşamı personel büyük bir sıkıntı yaşadı.


Yeşilırmak Sınır Kapısı’nda yangından dolayı zarar gören polis ve muhaceret kulübelerindeki kablolar geçici olarak tamir edilerek her iki taraftan geçişlerin yapılması sağlandı. Alevlerin şiddetinden yanan bayraklar yenilendi. Kablolar yenilenerek sistem devreye girdi. Kapı geçişlere açıldı. 
Yangının söndürülmesinin ardından, bölgede başlatılan soğutma çalışmaları sürüyor, fakat soğutma çalışmalarına rağmen, bazı bölgelerde zaman zaman yeniden alevlenmeler ve yanmalar devam ettiğinden soğutma yapan bazı ekipler yangın riskine karşı nöbet tutacak.
Vatandaşın katkısı büyük
Yangının başlaması ile birlikte başta Yeşilırmak köylüleri ve çevre köylerden Yeşilırmak köyüne gelen vatandaşların yangının söndürülmesinde çok büyük katkıları oldu.
İtfaiye ekiplerinin ve iş makinelerinin giremediği bölgelerde vatandaşların emeği çok büyük oldu. Özellikle organik tarım yapılan  Erson Hoca’nın Çiftliği’nde vatandaşlar ve aile bireyleri aldıkları tedbirlerle organik çiftliğin son anda yanmasını önlediler.
Bazı vatandaşlar, yangında ekipler arası koordinenin tam anlamı ile gerçekleşmediğini söylerken yangın söndürme ekiplerinin koordine içinde olmaları ve tek makamın söndürme çalışmalarını yönlendirmesi gerekliliği üzerinde durdular. Ancak tüm ekiplerin ellerinden geldiğince canla başla çalıştıklarını ve yangının sönmesinde etkili olduklarını da söylediler.
Sağlık Bakanlığı ekiplerinin yangının başlamasından sonra sabaha kadar bölgede çok sayıda ambulansı konuşlandırması ve sağlık problemi yaşayanlara hizmet vermesi takdirle karşılandı. 
Rum-Türk iş birliği yok
Geçtiğimiz aylarda, Avrupa Birliği Projesi olarak ilki Yeşilırmak’ta ikincisi ise Pirgo’da yapılan toplantılarda Ara Bölge’deki orman yangınlarını önleme ve iş birliği projesi olan Türk ve Rum iş birliği ortak yangın söndürme çalışmalarının bu yangında uygulanmadığı görüldü.
1998 yılında büyük bir yangın çıkmış ve Lefke’ye kadar ulaşmıştı. Son 3 ay içinde de 2 yangının Ara Bölge’de meydana geldiği ve KKTC topraklarına kadar ulaştığı bilinmektedir. Ara Bölge’de çıkan yangınlarda Türk ve Rum kesimlerinin ortak çalışma yapması ve bu gibi yangınları önlemesi gerekmektedir. 
Bölgenin çetin bir arazi olmasından dolayı, itfaiye araçları ve diğer iş aletlerinin inemediğini, bu yüzden yangının büyüdüğünü ve alevlerin bölgeyi etkisi altına aldığını söyleyen vatandaşlar, KKTC’nin bir yangın helikopteri alması gerektiğini, alamıyorsa bile, yangın tehlikesi arz eden zamanlarda bir yangın helikopterinin geçici olarak kiralanabileceğini vurguladılar.
Yangının üç ayrı noktada çıkmasının tesadüf olamayacağına da işaret eden vatandaşlar, yanan bölgenin çok önemli ve ağaçlı bir bölge olduğunu, bundan dolayı büyük üzüntü duyduklarını ifade ettiler ve ülkeye geçmiş olsun temennisinde bulundular.