En Üst

25 Temmuz 2017

Haber Üst

Yeni Kuş Gribi Virüsü İlaçlara Dirençli

Yeni Kuş Gribi Virüsü İlaçlara Dirençli
Haber İçi Üst
Haber Yazı İçi

Şanghay Fudan Üniversitesi Tıp Fakültesi araştırmacıları, Çin'de görülen kuş gribinin yeni türü 'H7N9'un bazı antiviral ilaçlara dirençli olduğunu açıkladı.

PEKİN – Araştırmaya katılan isimlerden Yüen Cınghong, tıp dergisi Lancet'te, Şanghay'da 14 hastada antiviral ilaçların virüs oranını azalttığını, ancak üç kişide bir değişim gözlenmediğini söyledi. Yüen, bu üç kişinin oksijen desteğine ihtiyaç duyduğu ve ikisinin hayatını kaybettiğini belirtti.

Dergideki raporda ayrıca, H7N9 virüsünde antiviral direncin ortaya çıkmasının endişe verici olduğuna vurgu yapılırken, virüsün yakından izlenmesi ve salgın hazırlığı planının dikkate alınması gerektiği ifade edildi.

H7N9 virüsü kontrol ve önleme grubu başkanı Vın Yümey de, raporun Tamiflu'nun halen bazı hastalarda etkisinin olduğunu belirtti ancak hastalık için yeni ilaçların geliştirilmesi için sürecin hızlanması gerektiğini söyledi.

Çin'de ilk kez mart ayında görülen 131 grip vakasının 37'si ölümle sonuçlandı.  Çin Ulusal Sağlık ve Aile Planlama Komisyonu, pazartesi günü yaptığı açıklamada, virüsün henüz insandan insana geçtiğine dair bulgu olmadığını kaydetmişti

Facebook Yorumları
0
BeğenBeğen
0
MuhteşemMuhteşem
0
HahahaHahaha
0
İnanılmazİnanılmaz
0
ÜzgünÜzgün
0
KızgınKızgın
Teşekkürler!
Haber İçi Orta

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Haber İçi Alt
Powered by Live Score & Live Score App