Virgin Festival değerlendirildi

0
31

Kuzey Kıbrıs’ta gerçekleştirilen ve 17 saat süren Virgin Island Festival, organizasyon yöneticileri tarafından detaylı bir şekilde basına sunuldu. Artview Production yetkileri yaptıkları açıklamada katılım, bilet sayısı, katılan turistler ve içecek satışları gibi bilgileri paylaştı. İşte Artview Production yetiklilerinin açıklaması:

“Kıbrıs’ta bugüne dek gerçekleşmiş olan en büyük elektronik müzik festivaliydi. Böylesi daha önce ne Güney Kıbrıs Rum kesiminde nede KKTC’de gerçekleşmemişti. 15 Haziran Cumartesi bu unutulmaz günü hep birlikte yaşadık. Giriş ve çıkışlar toplandığında 3 bin 500’den biraz daha fazla kişinin festivali ziyaret ettiği ortaya çıkıyor. En kalabalık olduğu anlar olan 23.00-01.00 saatleri arasında, metrekareye düşen insan sayısı hesaplandığında festival alanında yaklaşık olarak 2 bin 600 kişi bulunmaktaydı.”

3 bin 150 bilet satıldı
Festivalden haftalar önce satışa sunulan biletlerin büyük bir bölümü festival günü girişte satılırken, 411 bilet satış noktalarında, 728 bilet ise online olarak festivalin web sitesinden satıldı. Festivalde sponsor olan firmaların dağıtmış olduğu toplam 350 davetiye ile bu sayı 3 bin 500’e ulaştı.

Yurt dışından gurur verici bir katilim gerçekleşti
Sırf festival için ülkemize Beyrut, Çek Cumhuriyeti, Türkiye ve Güney Kıbrıs Rum kesiminden 842 kişi geldi. Bunların büyük bir çoğunluğu Güney Kıbrıs Rum kesiminden gelirken, sırf festival için uçak bileti ve otellerini rezerve edip ülkemize 21 Beyrut, 27 Çek Cumhuriyeti ve 121 Türkiye vatandaşı turist olarak geldiler ve festival sonrası ülkelerine dönüş yaptılar.

 

4 bin 650 litre içecek tüketildi
Toplamda 17 saat süren ve 3 bin 500’ün üzerinde bir katılımın gerçekleştiği festivalde toplamda 4 bin 650 litre su, meşrubat ve diğer içecek türleri tüketildi. Festival günü ayrıca 25 portatif el yıkama ve WC alanı kullanıldı.

Tebrik mailleri yağdı
Bu tür bir festivalin daha önce ne Güney nede Kuzey Kıbrıs’ta gerçekleşmemiş olması ve ilk sefer denenen bu tarz büyük organizasyonlara genelde çekingenlikle yanaşan Avrupa’nın en büyük elektronik müzik sanatçı ajansları, festival sonrasında Artview Production’ı mail yağmuruna tuttu. Onlarca tebrik maili aldığını belirten Artview Production yetkilileri, bu durumdan ötürü gururlu olduklarını ve bu tip referansların ülkemiz de gerçekleşecek olan diğer tüm uluslararası etkinlikler için çok büyük önem taşıdığını bildirdi.

Güney’den boykot
Festivalde sahne alacak olan dünyaca ünlü yıldızlara Kuzey Kıbrıs’a gelmemeleri için büyük baskı yapıldı. Ajanslara tehdit mailleri ve telefonları yağdı. Bunlar yetmezmiş gibi kendi yerel basınlarında, Festivale katılım gerçekleştirilmemesi için yoğun bir çaba harcansa da tüm çabalar boşa çıktı. Dünyaca ünlü birçok sanatçı sahne aldı ve yüzlerce Kıbrıslı Rum festivale katılım gösterdi.

Dünya markaları
Artview Production yetkilileri, bu büyük organizasyonda birçok dünya markası ile birlikte hareket edildiğini ve yardımlaşmalar sayesinde bu denli büyük bir etkinliğin hayata geçtiğini de bildirdi. Festivale Shark Energy Drink, Coca-Cola, Telsim (Vodafone), Parkvision ve Pioneer gibi dünya markalarının yanı sıra, Malpas Hotel, Mediaworks (Dance FM, Radyo Enerji, Rhythm), Nethouse ve Buzlat gibi firmalar sponsorluk yaparken, Lefkoşa Türk Belediyesi ve Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı gibi devlet kurumları da bu büyük organizasyona destek oldular.

2014 hazırlıkları başladı
Bu yıl ilki gerçekleştirilen festivalin her yıl büyüyerek tekrarlanacak olduğunu bildiren yetkililer 2014 senesi için hazırlıklarına şimdiden başladıklarını, önümüzdeki sene için yoğun yurt dışı tanıtımlarının gerçekleştirilecek olduğunu, birçok dünya starı ile şimdiden temasa geçildiğini ve önümüzdeki yıl çok daha büyük bir turist kitlesinin festival amaçlı ülkemizi ziyaret edeceğini aktardı.

Facebook’ta 8 bin 500’den fazla takipçi
Yalnızca 3 ay boyunca dünyanın sosyal medya devi Facebook üzerinde tanıtım gerçekleştirildiğini vurgulayan Artview Production yetkilileri, bu kısa sürede 8 bin 500’ün üzerinde bir takipçi sayısına ulaştıklarını bildirdiler. Bu takipçilerin yalnızca %40’ının katılım gösterdiğini ve takipçi sayısının festival sonrasında da artışta olduğunu, önümüzdeki yıl için bu sayının 20 bini aşacağını ve katılımın da aynı oranda artış göstereceği inancında olduklarını aktardılar.

2014’te hedef 3 bin turist ve toplamda 8 bin katılımcı

Artview Production Yetkilileri önümüzdeki sene ikincisini gerçekleştirecekleri Virgin Island Festival’in hedefinin toplamda 8 bin kişilik bir katılımın gerçekleşmesi ve aylar öncesinde başlatılacak olan yurt dışı tanıtımları sayesinde yalnızca festivale katılım göstermek amacı ile 3 bin kişilik bir turist kitlesini ülkemize getirmek olduğunu aktardılar. Hedeflenen turist kitlesinin ada ekonomisinde ciddi katkı sağlayacağını vurgulayan yetkililer bu katılımın yalnızca ekonomimize değil ülkemizin tanıtımı açısından da yüksek derecede katkısı olacağını söylediler.