UBP’liler temkinli

23
UBP’liler temkinli

NUMAN’A DESTEK ÇIKMADILAR… UBP Genel Sekreteri Necdet Numan’ın, “Eroğlu artık UBP ile aynı yolda değil. Partiden atılabilir” açıklaması partiden destek görmedi. Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun partiler üstü bağımsız bir yapıya sahip olduğunu kaydeden milletvekilleri, “Seçime odaklanalım” mesajı verdi

Gizem ÖZGEÇ
Ulusal Birlik Partisi eski Genel Başkanı, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun Demokrat Parti için çalıştığı iddiaları ve parti genel sekreteri Necdet Numan’ın “Parti üyeliğini tartışacağız” açıklamaları, UBP içerisinde de bomba etkisi yarattı. Son zamanlarda iyice sorunlar yumağı olan UBP’de, önce parti genel başkanı İrsen Küçük ile Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun karşı karşıya gelmesi, ardından UBP’deki sekizler hareketinin Saray bağlantılı olduğu iddiaları ve en son olarak olay milletvekili Ejder Aslanbaba’nın Eroğlu ile konuşmasının kayıtlı olduğu ses kaydı, ipleri kopma noktasına getirdi. UBP Genel Sekreteri, “Eroğlu’na verilen “ömür boyu UBP’nin lideri” unvanının geri alınması ve parti üyeliğinin iptalinin gündemde olduğunu söyledi. UBP’liler, Numan’ın kesin açıklamalarına karşın temkinli durmayı tercih etti. Havadis’in konuştuğu bazı milletvekili ve ilçe başkanları, “Eroğlu zaten partiler üstü bir konumdadır ve bağımsızdır. UBP’liliğini tartışmak abestir” dedi.

“Bu hareket UBP’yi böler”
Dün çok sayıda UBP’li Havadis’i arayarak, Derviş Eroğlu’nun, UBP’yi bugünlere taşıyan isimlerden biri olduğunu ve ona karşı yapılacak bir hareketin partiyi daha da böleceğini söyledi. Numan’ın açıklamalarına tepki gösteren UBP’liler parti içi uzlaşma istedi. UBP’li vekiller arasında da, böyle bir tartışmayı gündeme getirmenin UBP için çok sakıncalı olduğunu düşünenler var.

Atun: Seçime odaklanmamız lazım
UBP Gazimağusa İlçe Başkanı, eski bakan Sunat Atun, Necdet Numan’ın Eroğlu ile ilgili sözlerini  değerlendirdi ve “İşlerin bu noktaya geleceğini düşünmüyorum. Önümüzde önemli bir seçim var. Buna konsantre olmak lazım. Zaten sayın cumhurbaşkanı, partiler üstü bir konuma geldi. Seçimde bu tür tartışmalara gerek de yok, ihtiyaç da yok.  Şu anda bizim seçim sürecine odaklanmamız gerekir” şeklinde konuştu.

Usluer: Değerlendireceğiz
UBP İskele İlçe Başkanı Ali Rıza Usluer, iddiaları basından öğrendiğini söyledi, Cumhurbaşkanı Eroğlu ile ilgili herhangi bir teşkilat veya toplantı kararının da olmadığını kaydetti. Eroğlu’nun Demokrat Parti için çalıştığının sadece bir iddia olduğunu vurgulayan Usluer,  gerekirse bu konunun yetkili kurullarda görüşüleceğini de ifade etti. Usluer, “Şu an karar vermek erken olur. Ancak partinin lideri durumda olan birisinin partinin başka bir parti için çalışmasını doğru bulmam. Derviş Bey’in bunu yapıp yapmadığını düşünmek de istemiyorum,  UBP’nin aleyhine çalışacağına da inanmıyorum. Bu çok yanlış olur. Oturup değerlendireceğiz.”

Hasipoğlu: Eroğlu’nun UBP ile bir ilgisi yok
UBP Gazimağusa Milletvekili Ertuğrul Hasipoğlu da, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun zaten partiden istifa ettiğini ve bağımsız olduğunu söyledi ve bunu sorgulamanın yersiz olacağını belirtti. Hasipoğlu, “Eroğlu’nun zaten UBP ile ilgili bir ilişkisi yok. Bunu partide konuşmak abesle iştigal etmez. Şimdi seçim dönemi, buna odaklanmak lazım” dedi.

Tancer: Mantıksız bir sorgulama
UBP Girne Milletvekili Mehmet Tancer, Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun zaten bağımsız olduğunu söyledi ve böyle bir makamla ilgili partililik sorgulamanın da mantıksız olduğunu söyledi. Tancer, “Sayın Eroğlu zaten o makama geldiği zaman partilerden sıyrıldı. Şu anda UBP’nin lideri konumunda da değil. Sadece UBP’nin içinden çıkmış bir lider.  Bunun sorgulanması da gereksiz. Ejder Aslanbaba ile görüşmesi de normal. Cumhurbaşkanı herkesle görüşüp konuşabilir, ama çalışmak başka bir şeydir. Bunun böyle olup olmadığını bilmiyoruz” diye konuştu.