Rum tehdidi organizasyondan etti

31
Rum tehdidi organizasyondan etti

Resmi davetle İspanya’daki Torrellano Kupası’na giden KKTC Hentbol Federasyonu Yıldız Bayan Karması’na kapılar kapandı. Avrupa Hentbol Federasyonu Rumlardan gelen talep üzerine KKTC’yi organizasyondan dışladı

Yeşim Tuncel KOTAK

İspanya’nın Torrellano şehrinde 25’incisi düzenlenen Torrellano Kupası’na resmi davetle giden Kuzey Kıbrıs Hentbol Federasyonu Yıldız Bayan Federasyon Karması büyük hayal kırıklığı yaşıyor.
Organizasyon için 9 Temmuz gecesi İspanya’ya varan Hentbol Federasyonu kafilesi şok bir kararla Kupa’nın dışına itildi.
KKTC kafilesi İspanya’ya varışının hemen sonrasında yerel saatle 23.00’te Torrellano Organizasyon Komitesi’nce acil toplantıya çağrılarak Avrupa Hentbol Federasyonu (EHF)’nun Rumların talebi doğrultusunda “KKTC olarak turnuvaya katılamayacakları” yönünde alınan kararı bildirdi.
Avrupa Hentbol Federasyonu, Torrellano Organizasyon Komitesi’ne de tehdit savurdu. EHF, KKTC’nin organizasyonda yer alması halinde kupayı iptal edeceği uyarısında bulundu.

Türkiye Dışişleri de devrede ancak sonuç yok
Organizasyon için aldığı resmi davetle İspanya’ya giden kafilede moraller bozuk. Kafilenin başkanlığını da yapan Hentbol Federasyonu Başkanı Ozan Beysan, gelişmeler üzerine Türkiye Dışişleri Kıbrıs Masası’nı konu hakkında bilgilendirdiklerin söyledi. Madrid Büyükelçiliği ile Barcelona Konsolosluğu’nun konuyu yakından takip ettiğini kaydeden Beysan, ancak bütün girişimlere rağmen olumlu bir gelişme olmadığını da sözlerine ekledi.

Klasman dışı maçlar
Hentbol Federasyonu beklenmeyen bu üzücü gelişme üzerine takımın motivasyonunu daha fazla kırmamak amacıyla organizasyonda yer alan ülkelerle klasman dışı karşılaşmalar organize etti.
Hentbol Federasyonu Başkanı Ozan Beysan, konu ile ilgili açıklamasında “Buraya kadar geldik. Çocuklarımıza maç yaptırmadan dönmeyelim diye organizasyonda mücadele edecek takımlarla bir dizi müsabaka ayarladık. Rakiplerimiz de yine organizasyonda yer almamız halinde grupta karşılaşacağımız takımlar” diye konuştu.
KKTC Yıldız Hentbol Bayan Karması’nın klasman dışı sayılan ilk maçını dün gece ev sahibi İspanya’dan One Up’la yapması bekleniyordu.