Lefkoşa Atatürk Stadı Tartan Pisti’nde dün yapılan ilk gün yarışlarının ardından ilkokul kızlarda Gönyeli, ilkokul erkeklerde 23 Nisan, ortaokul kızlarda Yakın Doğu ile Canbulat Özgürlük, ortaokul erkeklerde Yakın Doğu ve liselerde ise hem kızlarda hem de erkeklerde Kurtuluş Lisesi zirvede yer aldı
Yarışların ilk gününde pistten 3 de yeni rekor çıktı. İlkokullar uzun atlamada Saffet Özmenek 4.79’luk atlayışı ile rekor kırarken, ilkokullar 4×100 metre bayrak yarışında da 23 Nisan İlkokulu 57.58’lik derecesi ile yeni rekorun sahibi oldu. Ortaokul erkekler 100 metre yarışında ise Turan Cenk 11,57’lik derecesiyle rekora uzandı
Okan KARADEMİR
Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından düzenlenen 2012-2013 Öğretim Yılı Okullar Atletizm Final Müsabakaları dün start aldı.
Lefkoşa Atatürk Stadı Tartan Pisti’nde dün başlayan final yarışlarında, daha önce yapılan elemelerde ilkokul, ortaokul ve liselerde ilk 7’ye kalan okullar mücadele etti.
Elemelerin öğlen yapılamasının ardından final yarışlarının öğlenden sonraya alınması sporcuları bunaltıcı sıcak havadan kurtarırken ilk gün yarışları akşam 21.00 civarında tamamlandı.
Bugün tamamlanacak olan yarışlar sonrasında kendi kategorilerinde şampiyon olacak olan okullar ülkemizi Türkiye finallerinde temsil etmeye hak kazanacak.
İlkokullarda Gönyeli-23 Nisan çekişmesi
Yarışların ilk gününde ilkokullarda Gönyeli ile 23 Nisan büyük çekişme içine girdi.
İlk günü kızlarda Gönyeli 1892 puanla birinci tamamlarken, 1889 puanla 23 Nisan ilkokulu ikinci sırada yer aldı.
Erkeklerde ise 23 Nisan İlkokulu 1399 puanla zirvede yer alırken, Gönyeli İlkokulu da 1118 puanla ikinci sırayı elde etti.
Ortaokul kızlarda eşitlik
Ortaokullar kızlarda ilk gün sonunda iki okul aynı puanla zirveyi paylaştı
Canbulat Özgürlük Ortaokulu ile Yakın Doğu Koleji 183’er puanla zirvenin ortağı olurken, 156’şar puanlı Levent Kolej ile Şht. Turgut Ortaokulu da üçüncülüğü paylaştı. Bu kategoride ikinci gün yarışları büyük çekişmeye sahne olacak ve şampiyonun kim olacağı büyük merak yaratacak.
YDK yine birinci
Ortaokul erkeklerde elemeleri açık ara önde tamamlayan Yakın Doğu Koleji finallere de hızlı girdi.
İlk günün ardından Yakın Doğu Koleji 260 puanla birinci olurken, Şht. Turgut Ortaokulu 220 puanla ikinci, Oğuz Veli Ortaokulu da 172 puanla üçüncü sırada yer aldı.
Liselerde Kurtuluş farkı
Liselerde ise Kurtuluş ilk günü hem kızlarda hem erkelerde önde kapadı.
Kızlarda Kurtuluş Lisesi 276 puanla birinciliği elde ederken 225 puanlı Levent Kolej ikinci 201 puanlı
Namık Kemal Lisesi de üçüncü oldu.
Erkeklerde de Kurtuluş Lisesi 344 puanlı birinci olurken, Yakın Doğu Koleji 309 puanla ikinci Dr. Fazıl Küçük Endüstri Meslek Lisesi de 278 puanla üçüncülüğü elde etti.
İlk günde 3 rekor
Yarışların ilk gününde pistten 3 de yeni rekor çıktı. İlkokullar uzun atlamada Saffet Özmenek 4.79’luk atlayışı ile rekor kırarken, ilkokullar 4×100 metre bayrak yarışında da 23 Nisan İlkokulu 57.58’lik derecesi ile yeni rekorun sahibi oldu.
Ortaokul erkekler 100 metre yarışında ise Turan Cenk 11,57’lik derecesiyle yeni rekora uzandı
Ferdi sonuçlar:
Küçük kızlar
100 m
1.Gizem Beşöd Gİ 14,32
2.Elmaziye Şanlı Ferdi 14,62
3.Emine Mustafa 23 Nİ 14,86
Yüksek atlama
1.Diana Gültuna 23 Nİ 1.24
2.Kayra Kaya Aİ 1.24
3.Simge Çoban Gİ 1.21
Fırlatma topu
1.Bahar Kocabaş ŞHCİ 44.62
2.Yaren Cırık ŞOAİ 41.24
3.Ülkü Mustafa 23 Nİ 40.62
Küçük erkekler
1000 m
1.Gökhan Bıyıkoğlu 23 Nİ 3:19.32
2.Mehmet Yıldız Gİ 3:22.02
3.Biray Kırkır Lİİ 3:40.16
Uzun atlama
1.Saffet Özmenek Ferdi 4.79 (REKOR)
2.Azat Etke Lİİ 4.51
3.Gökhan Bıyıkoğlu 23 Nİ 4.43
4×100 m
1.23 Nisan İlkokulu 57.58 (REKOR)
2.Şht.Hasan Cafer İlkokulu 59.05
3.Gönyeli İlkokulu 59.90
Yıldız kızlar
100 m
1.Havva Hüdan LK 13,37
2.Işılay Şengil CÖO 13,47
3.Çiğde Kahvecioğlu TMK 13,87
1500 m
1.Nezihat Doygunel YDK 5:36,80
2.İrem Alyagut CÖO 5:41,78
3.Nurdeniz Yıldız OVO 5:48,59
100 m engelli
1.Milenay Günsoy YDK 18,04
2.Iraz Cabbar CÖO 18,54
3.Tanya Öztürk OVO 18,74
Yüksek atlama
1.Buse Savaşkan ŞTO 1,50
2.Mısengabu M. Mabuyamba YDK 1,34
3.Fatma Usta CÖO 1,31
Gülle atma
1.Zeliha Ersöz CÖO 9,20
2.Sude Kadıoğlu YDK 9,17
3.Sude Saraç ŞTO 8,53
Yıldız erkekler
100 m
1.Turan Cenk YDK 11,57 (REKOR)
2.Yiğitcan Ayaz OVO 12,63
3.Ekrem Cümbezli ŞTO 12,75
100 m engelli
1.Kadir Çetinkaya YDK 16,48
2.Kubilay Tok ŞTO 16,58
3.Doğancan Onan MO 18,73
2000 m
1.Can Alex Kalkan OVO 6:42,24
2.Fahri Erbulut YDK 6:51,61
3.Zihni Temelci ŞTO 6:52,57
Yüksek atlama
1.Kadir Çetinkaya YDK 1,65
2.Kubilay Tok ŞTO 1,45
3.Kutay Urcan OVO 1,40
Üç Adım atlama
1.Mustafa Yorulmaz YDK 11,82
2.Çağlar Uludağ ÇO 10,72
3.Hasan Bilgiç ŞTO 10,37
Gülle atma
1.Ekrem Cümbezli ŞTO 12,67
2.Aydın Köse MO 11,84
3.Feridun Canseven YDK 10,82
Genç Kızlar
100 m
1.Lal Kaner LK 13,78
3.Melisa Koçak YDK 14,10
400 m
1.Cebriye Kuşçu KL 63,78
2.Esma B. Belet LK 65,54
3.Meliz Deral AML 67,06
1500 m
1.Sabriye Atikoğlu KL 5:20,73
2.Sümeyra Ateş AML 6:17,72
3.Yaren Paça LK 6:40,48
100 m engelli
1.Elif Öztürk NKL 17,03
2.Hatun Doğan KL 17,60
3.Emine Gül Çetiner YDK 18,91
Sırıkla atlama
1.Sahil Beyaz KL 2,40
2.Naciye Acaroğlu LK 1,80
3.Yarem Bilgiç NKL 1,80
Üç adım atlama
1.Asya Yokuşoğlu NKL 10,34
2.Naciye Acaroğlu LK 9,64
3.Çilem Nalbant AML 9,59
Gülle atma
1.Begüm Semir LK 11,15
2.Melis Dinçli KL 9,94
3.Işıl Direktör YDK 9,85
Genç erkekler
100 m
1.Ali Öztürk Ferdi 11,51
2.Cenk Toksoy YDK 11,63
3.Azat Berham Tip KL 11,86
110 m engelli
1.Kaan Savaşkan KL 15,95
2.Cenk Toksoy YDK 16,28
3.Hakan Özoğul DRFKEML 18,40
400 m
1.Azat Berham Tip KL 54,10
2.Hasan Büke NKL 54,90
3.Cenker Yazar AML 55,54
1500 m
1.İbrahim Cavit NKL 4:30,86
2.İsmail Pirgalı YDK 4:32,03
3.Münür Çavuş AML 4:37,95
Yüksek atlama
1.Emre Çetinarslan Ferdi 1,82
2.Zekai Serdar KL 1,73
Uzun atlama
1.Berk Çakır KL 6,26
2.Batuhan Akçın Ferdi 6,16
3.Ali Öztürk Ferdi 5,88
Gülle atma
1.Mehmet Gürdeniz Ferdi 13,91
2.Olgun Güvenlier YDK 12,54
3.Tolga Karahan KL 11,69
Takımsal klasman
Küçük kızlar
1.Gönyeli İlkokulu 1892
2.23 Nisan İlkokulu 1889
3.Akova İlkokulu 1751
4.Şht. Osman Ahmet İlkokulu 1717
5.Şht.Hasan Cafer İlkokulu 1679
6.Lapta İlkokulu 1489
Küçük erkekler
1.23 Nisan İlkokulu 1399
2.Gönyeli İlkokulu 1118
3.Şht.Hasan Cafer İlkokulu 1089
4.Lefke İstiklal İlkokulu 1077
5.Özgürlük İlkokulu 677
6.Lapta İlkokulu 594
Yıldız kızlar
1.Canbulat Özgürlük Ortaokulu 183
2.Yakın Doğu Koleji 183
3.Levent Kolej 156
4.Şht. Turgut Ortaokulu 156
5.Oğuz Veli Ortaokulu 152
6.Girne Amerikan Koleji 88
7.Türk Maarif Kolji 78
Yıldız erkekler
1.Yakın Doğu Koleji 260
2.Şht. Turgut Ortaokulu 220
3.Oğuz Veli Ortaokulu 172
4.Mehmetçik Ortaokulu 170
5.Çanakkale Ortaokulu 138
6.Şht. Hüseyin Ruso Ortaokulu 114
7.Bayraktar Türk Maarif Koleji 111
Genç kızlar
1.Kurtuluş Lisesi 276
2.Levent Kolej 225
3.Namık Kemal Lisesi 201
4.Atatürk Meslek Lisesi 163
5.Yakın Doğu Koleji 155
6.Bülent Ecevit Anadolu Lisesi 136
7.19 Mayıs TMK 108
Genç erkekler
1.Kurtuluş Lisesi 344
2.Yakın Doğu Koleji 309
3.DR. Fazıl Küçük Endüstri ML 278
4.Namık Kemal Lisesi 267
5.Atatürk Meslek Lisesi 252
6.Erenköy Lisesi 194
7.Sedat Simavi Endüstri ML 34