“Nüfus sayımında haksızlığa uğradık”

19 Ağustos 2013 Pazartesi | 10:05
Nüfus sayımında haksızlığa uğradık
Kıbrıs Town Houses

SAĞLIK OCAĞI VAR, HEMŞİRE YOK: Tatlısu sağlık ocağından görevli hemşirenin ayrılmasından sonra yeni bir hemşire görevlendirilmedi. Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orçam, yeni kurulacak hükümetten bu sorunu çözmesini beklediğini belirtti

“KATKI PAYI YETERSİZ”: Orçam, belediyenin hizmet alanı ile gelirlerinin örtüşmemesinden şikayet etti. Belediye başkanı Orçam, birçok belediyenin bu nedenle borç batağında olduğunu ancak bütün ekonomik zorluklara rağmen Tatlısu’nun borcu olmayan ender belediyelerden olduğunu belirtti

Tatlısu Belediyesi’nin aldığı katkı payı hizmet alanı ile örtüşmüyor. Ancak bu rağmen belediye hem sosyal hem de temizlik gibi rutin hizmetleri elinden geldiğince sürdürmeye çalışıyor. Belediye bünyesinde her yıl bölge gençleri ve kadınları yurt dışı gezilerine gönderiliyor, bölge içerisinde birçok sosyal ve kültürel faaliyet yapılıyor.

Sağlık ocağında hemşire yok
Tatlısu’da yaşanan en büyük sıkıntılardan bir tanesi de bölgede sağlık ocağı olmasına rağmen sağlık ocağında görevli bir hemşire olmaması. Tatlısu’ya en yakın bölgedeki hemşirenin ve ambulansın bölgeye ulaşması saatler alıyor.

İtfaiye yok
Ayrıca Tatlısu bölgesinde itfaiye de bulunmuyor. Etrafı bahçe ve tarlalarla çevrili Tatlısu’da yangın olduğunda itfaiye Geçitkale köyünden geliyor. Geçitkale’den itfaiye gelene kadar da yangın büyüyebiliyor.


 
Orçam: Projeler devam ediyor
Geçitkale Belediye Başkanı Hayri Orçam, bölgede birçok proje yapıldığını ve yapılmaya da devam ettiğini söyledi. Orçam, belediyenin bu yıl gerçekleştirdiği projeler arasında Aktunç ve Yalı Mahalleleri arasındaki yolun genişletilmesi olduğunu belirtti ve ayrıca çevre temizliğinin de rutin olarak yapılmaya devam ettiğine dikkat çekti. Ayrıca yeni belediye binasının da tamamlanmak üzere olduğunu kaydeden Orçam, sadece boyama ve mermerleme işlemi kaldığını söyledi.

“Sosyal projelere ağırlık verdik”
Orçam, sosyal projelerde ağırlık verdiklerini belirterek gençler ve kadınlar için yurt dışı gezileri düzenlediklerini kaydetti. Ayrıca çeşitli eğitim çalışmaları da yapıldığını kaydeden Orçam “Gençlere ve hanımlara yönelik birçok yurt dışı gezi düzenliyoruz” dedi. Orçam okullarında başarı yakalayan gençleri belediye olarak ödüllendirdiklerini ve yurt dışı gezisine gönderdiklerini belirtti.
Ayrıca belediye birçok yönde sosyal projelerinin devam ettiğine işaret eden Orçam, kan bağışı kampanyaları düzenleyip, diyabetle ilgili eğitimde verdiklerimi kaydetti.

“Halk eğitim merkezi var”
Halk Eğitim Merkezi’ndeki eğitimlerinde devam ettiğine dikkat çeken “Hem kültürümüzü yaşatmak için hem de hanımların evlerine destek olmaları için el işi kursları düzenliyoruz” dedi. Orçam, birçok ev hanımının kursları tamamlandığını ve yaptığı ürünlerin satışını yaparak evine destek olduğunu söyledi. Orçam yakında ebru sanatının da bu kurslara dahil olacağını ifade etti.

“Sportif anlamda da birçok faaliyet var”
Bölgede sportif anlamada birçok faaliyet olduğuna ve belediye olarak bu faaliyetleri desteklemeye çalıştıkların kaydeden Orçam sportif anlamda da bölgemizde birçok faaliyet olduğunu belirtti. Orçam bunlar arasında judo da 5 sporcumuzdan 4 tanesi milli takımda yer aldığını söyleyerek  “Türkiye’de katıldıkları turnuvalardan madalyalarla dönüyorlar. Spora yaptığımız maddi desteklerle futbol sahasının alt yapısını tamamlamaya çalışıyoruz. Ayrıca bölgemizde Peygamber Efendimizin doğum gününde kutlu doğum haftası ve aşure günü gibi etkinliklerimizde var” şeklinde konuştu. 

“Nüfus sayımında haksızlığa uğradık”
Son iki kez yapılan nüfus sayımlarının yeni yıl döneminde yapıldığına işaret eden Hayri Orçam, “Son iki nüfus sayımı yeni yıl döneminde yapıldı ve yeni yıl nedeniyle ülkelerine giden yabancılarda nüfusa dahil edilmedi” dedi. Orçam yeni kurulacak hükümetten bu soruna eğilmesini istedi.

“Devlet katkısı yetersiz”
Orçam devletten alınan katkının yetersiz olduğunu söyledi ve bu nedenle 28 belediyeden 18’nin ekonomik yönden çıkmazda olduğunu belirtti. Buna rağmen Tatlısu Belediyesi’nin borcu olmadığını kaydeden Orçam “Katkı payının bir an önce 9.25’e çıkarılması gerekir” dedi.
Orçam,  birçok belediye bu nedenle borç batağında olduğunu kaydederek küçük belediyelerin yerel gelirleri daha kısıtlı olduğuna işaret etti.  Ayrıca bölgede yaşayan vatandaşların vergi ödeme gücünün daha düşük olduğunu kaydeden Orçam buna rağmen belediyenin mali disiplini olması nedeniyle tahsilat oranının yüzde 90 olduğunu belirtti.

“Belediyeler Yasası değişmeli”
Belediyeler Yasası’nın güncelliğini yitirmiş bir yasa olduğuna dikkat çeken Orçam, tüm siyasi partilerden belediye başkanlarının onayıyla hazırlanan yeni Belediyeler Yasası’nın bir an önce yürürlüğe girmesini istedi. Orçam, şu anki mevcut belediler yasasının güncelliğini yitirmiş olduğuna işaret ederek, “Yasa da şu an belediyelerin konumuna uymayan birçok madde var” dedi.

“İki önemli beklentim var”
Orçam, Tatlısu için yeni kurulacak hükümetten iki önemli beklentisi olduğunu söyledi ve bunlardan bir tanesinin kırsal kesim arsası diğerinin ise bölgeye kampüs kurmak isteyen üniversiteye yer verilmesi olduğunu belirtti. Belediye başkanı Orçam şu şekilde konuştu:
Özelde Tatlısu Belediyesi olarak yeni kurulacak hükümetten iki beklentim var. Biri kırsal kesim arsası ya da bizim tespit ettiğimiz alana sosyal konut yapılıp gençlerin bu bölgede kalmasını sağlanması. Sosyal konut yapılırsa 35 konut yapılabilecek. Ancak arsa dağıtılırsa 13 arsa ancak olur. İkinci konu ise bölgeden yer almak isteyen üniversiteye yer gösterilmesi.

“Sağlık ocağı var, hemşire yok”
Bölgede bir sağlık ocağı olduğuna ancak sağlık ocağında hemşire bulunmadığına dikkat çeken Orçam “En büyük sıkıntılarımızdan biri sağlık ocağında yeterli doktor ve tek bir hemşire bile olmaması” dedi. Orçam şu şekilde konuştu:
En büyük sıkıntılarımızdan bir tanesi sağlık ocağı. Türkiye’den kardeş bir belediyenin desteği ile sağlık ocağının bir odasını diş ünitesi ile donattık. Hafta bir doktor gelmek sureti ile hizmet veriliyor. Ancak sağlık ocağında hafta bir gelecek bir dahiliye uzmanına bir de çocuk doktoruna ihtiyaç var. Bunu ilgili mercilere ilettik. Ancak değişen bir şey olmadı. Ayrıca uzun bir süredir sağlık ocağında hemşire bile yok. Ambulansımız yok. Biz kendi imkanlarımızla ambulans alacak olsak hemşire olmadığı için hastaya gidemeyecek.

“İtfaiye yok”
Orçam ayrıca bölgede itfaiye de olmadığına işaret etti, Tatlısu’da yangın çıktığında itfaiye’nin Geçitkale’den geldiğini söyledi. Geçitkale’den Tatlısuya itfaiyenin bir saatte ulaştığını kaydeden Orçam, “İtfaiye ulaşana kadar yangın büyüyor” dedi. Orçam, itfaiye sorununun bir an önce çözülmesini istedi.

“Sendikaların görevi devleti ileri götürmektir”
Orçam ayrıca sendikaların tek görevinin üyelerinin ne kadar izne çıkacağını ve ne kadar maaş alacağını düşünmek olmadığını söyledi ve şu şekilde konuştu:
Sendikalar üyelerinin nasıl daha iyi çalışabileceğini ve performanslarını da nasıl artırabileceğini düşünüp bu yönde de çalışma yapmalıdır. Tabii ki üyelerinin sosyal haklarını düşünecekler ancak bizim yaptığımız personel eğitim çalışmalarını onlarda yapmalıdır. Sendikacılık devleti ileri götürmektir.

Tatlısu Belediyesi:
Nüfus: bin 459
Köy: Tatlusu
Mahalle: Aktunç, Yalı, Küçükerenköy
Muhtarlık: Aktunç, Yalı, Küçükerenköy
Eski Belediye başkanları: Kadir Kılıç, İbrahim Uyar, Mustafa Bengüsu, Oktay Yaman, Osman Yalçın, Mehmet Çelik

Facebook Comments