Nadir Cezasını İngiltere’de Çekecek

12
Nadir Cezasını İngiltere’de Çekecek

İngiltere Adalet Bakanlığı, vergi kaçakçılığı ve zimmetine para geçirdiği gerekçesi ile 10 yıl hapse mahkum edilen Kıbrıslı Türk iş adamı Asil Nadir’in cezasının kalan kısmını Türkiye’de çekme talebini reddetti.

Nadir, Türkiye’ye iade talebi ile birlikte, İngiltere vatandaşlığını iade etmek için de girişim başlatmıştı. Nadir ayrıca, mahkeme tarafından, 10 yıla ek olarak, 6 yıl daha hapis yatmamak için, mahkemece belirlenen 5 milyon sterlini de, Türkiyeli iş adamı Cankut Bagana’dan borç alarak, ödemişti.
İngiltere Adalet Bakanlığı’nın, özellikle yargı sürecinde, Nadir’in mahkemeye dürüst ve adil davranmadığı, “gelirim yok” demesine rağmen, eşi Nur Nadir’in İngiltere’de lüks bir yaşam sürdüğü yönündeki gözlemi de, İngiliz gazetelerinde yer aldı. 

The Times yazdı, yanıt olumsuz
The Times Gazetesi’ne göre, İngiltere Adalet Bakanı Chris Grayling’in, kendi şirketi Polly Peck’i 45 milyon dolar dolandırmak suçundan geçen yıl 10 yıl hapis cezasına çarptırılan Nadir’in, cezasının geri kalan kısmını Türkiye’de çekme başvurusuna olumsuz yanıt verdi.
Grayling’in, Nadir’in cezasının Türkiye’de daha az bir cezaya çevrilebileceği endişesiyle başvuruyu reddettiğini belirten gazete, bu kararın 71 yaşındaki Nadir için büyük bir darbe olacağını kaydediyor.
BBC Türkçe tarafından yansıtılan haberde Nadir’in, 10 yıllık cezasının üzerine altı yıl daha hapis yatmamak için yatırımcılara tazminat olarak 6 milyon sterlin ödediği anımsatılıyor.

“Yalan söyledi”
17 yıl Kıbrıs’ta kaçak olarak yaşayan Asil Nadir, 2010’da İngiltere’ye dönmüştü. İngiliz gazetesi, 1980’li yıllarda İngiltere’de şimdi iktidarda olan Muhafazakar Parti’ye 400 bin sterlinden fazla bağışta bulunan Asil Nadir’in ülkeye döndükten sonra bir süre 28 yaşındaki eşi Nur Nadir ile Londra’nın lüks bir semtinde yaşadığını belirtiyor.
Gazete ayrıca, mahkemeye hiç mal varlığı ve geliri olmadığını söyleyen Nadir’in yalancılıkla suçlandığını da aktarıyor.