Spor

Mersin “off” Turkey!

Mersin’de düzenlenen 17. Akdeniz Oyunları görkemli bir törenle başladı. Akdenize kıyısı olan ülkeler arasında 4 yılda bir düzenlenen oyunlar bu yıl Mersin’de gerçekleşmekte ve Türkiye’nin ev sahipliğindeki organizasyona KKTC hiçbir şekilde davet edilmedi

Türkiye’de iktidarın her fırsatta Kıbrıs’ın güneyini tanımadıkları veya Kıbrıs’ın güneyinde bir devlet olmadığı açıklamaları yapmalarına rağmen Mersin’deki Akdeniz Oyunları’nda Kıbrıs Cumhuriyeti sporcuları da katıldı

TC Başbakanı Recep T. Erdoğan’ı selamlayarak Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağı ile açılış seremoniden geçen Kıbrıslı Rum sporcular daha sonra Türkiyeli sporcularla yan yana durdular. Organizasyon için Türkiye’den KKTC’ye resmi bir davet, çağrı yapılmaması büyük tepki topladı

Sosyal paylaşım siteleri dün gün boyu bu dışlanma üzerine yapılan yorumlarla çalkalanırken, ülkemizde Olimpiyat Komitesi dışında hiçbir siyasi ve spor örgütü, derneği olaya tepki göstermedi ve dışlanmayı kabullenerek sessiz kalındı

Ahmet ÖZSOY

Dünyanın Akdeniz ve çevresinde bulunan ülkelerinin gözü şu sıralar Türkiye’nin Mersin İli’nde düzenlenen spor oyunlarında bulunuyor. Akdeniz’e kıyısı olan ülkeler arasında, dört yılda bir düzenlenen Akdeniz Oyunları, 24 ülkeden 2994 sporcunun katılımı ile Mersin’de gerçekleşmekte.
Bu yıl 17’ncisi gerçekleşen oyunlar, Akdeniz ülkeleri arasında toplumsal ve kültürel yakınlaşmayı sağlamak amacıyla düzenleniyor. Perşembe akşamı resmi açılışı yapılan Akdeniz Oyunları toplam 13 gün sürecek ve olimpiyat kuralları çerçevesinde gerçekleşiyor.

Kıbrıslı Rumlar 3 dalda yarışacak

Türkiye’nin siyasi çevrelerinde Güney Kıbrıs Rum Yönetimi olarak seslendirilerek ve Kıbrıs güneyinde bir devletin tanınmadığı, kabullenilmediği açıklamaları yapılan Kıbrıs Cumhuriyeti’nin de kendi bayrağı ve “Kıbrıs” ismi ile yer aldığı oyunlarda ne yazık ki Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden kimse davet edilmedi.
TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışında bulunduğu Akdeniz Oyunları’nda Kıbrıs Rum sporcular “Kıbrıs Cumhuriyeti” adı altında 40 erkek 22 bayan olmak üzere toplam 62 sporcu ile organizasyonda yer alırken, KKTC’yi tek tanıyan ülke olarak bilinen Türkiye Cumhuriyeti’nin, Kıbrıslı Türkler olarak bizleri kendi ev sahipliğinde gerçekleşen organizasyonun dışında tutması büyük yankı uyandırdı.
Mersin’de gerçekleşen açılış seremonisinde Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağı ile TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ı selamlayarak yerini alan Kıbrıslı Rum sporcular, daha sonra Türkiyeli sporcu kafilesinin yanında yerini aldı.

Önce futbol, sonra bisiklet ve şimdi de oyunlar

Sosyal paylaşım siteleri dün gün boyu bu dışlanma ile çalkalanırken, Kıbrıslı Türkler çeşitli yorum ve düşüncelerle Türkiye’ye tepki gösterdi ve uygulanan ambargoya dikkat çekti. Geçtiğimiz aylarda İzmir’de gerçekleşen 15 yaş altı futbol organizasyonunda ülkemiz takımlarından Türk Gücü’nü kabul etmeyen Türkiye’nin ilgili federasyonu, geçtiğimiz gün Çorum’da düzenlenen bisiklet şampiyonasına katılan sporcularımızı da tasnif dışı tutmuş, yarışlarda üçüncülük elde eden sporcumuzu kürsüye çıkarmamıştı.
Dünya Posta Birliği, KKTC’yi müstakil bir devlet olarak tanımadığından, ülkemize posta yolu ile ulaşacak büyük gönderilerin adres bölümü sonuna Mersin on (10) Turkey kodu yazılarak gönderilerin Türkiye üzerinden ülkemize ulaşması sağlanıyor. Ancak Türkiye’de yapılan uluslar arası organizasyonlar için kapılar Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne kapatılıyor.

MOK dışında kimse tepki göstermedi

Mersin’deki Akdeniz Oyunları’na KKTC’nin davet edilmemesine Milli Olimpiyat Komitesi dışında eleştiri gelmedi.
Gazetelerin spor sayfalarında da dün işlenen konu fotoğraflarla desteklenerek uygulanan dışlanma kamuoyuna paylaşılmıştı ancak MOK dışında tüm kesimlerin duyarsız kalması kamuoyunda üzüntü ile karşılandı. Siyasi çevrelerden hiçbir kimsenin KKTC’ye karşı yapılan dışlanmaya ses çıkarmaması yanında, spor dernekleri ve spor örgütleri de açıklama yapmaktan kaçındı.

Daha Fazla Gösterİlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı