Kuzuların sessizliği

0

Süper Lig’de şampiyonluk tacını geçtiğimiz hafta giyen Çetinkaya, Lefke’yi mağlup ederek sezonu galibiyetle noktaladı.
26 haftalık lig maratonunda Çetinkaya her bakımdan rekorlar çıkardığı bir sezonun galasını maalesef boş tribünlere oynadı.
Her ne kadar şampiyonluk kupasını geçtiğimiz hafta alsa da arka arkaya ikinci kez bu tacı giyse de sezonun finali böyle olmamalıydı. Tribünlerde Çetinkaya’nın  şampiyonluğunu anımsatacak tek bir organizasyon, herhangi bir tezahürat, bir slogan olmadığı gibi alışılagelen genç takım oyuncuları bile
maça ilgi göstermedi.
İyi ki Atatürk Stadı’nın etrafından yolu yanlışlıkla geçen biri “ışıklar açık kaldı” diye hayıflanıp geceyi gündüze çeviren dev projektörleri söndürme gafletinde bulunmadı. Kuzuların sessizliği tadında maç oynandı ve bitti. Yurdumun en büyük sosyal aktivitesi olan futbolun pop kültürü tadında binbir zahmetle ulaştığı şampiyonluğu bir hızla yaşayıp neredeyse unutması da bu coğrafyaya özgü olsa gerek. Dip komşumuzdan Türkiye’ye oradan adını bile telaffuz edemeyeceğimiz ülkelerde bile bu coşku daha katmerli yaşanır. Amatör futbolun, yöneticilerinden profesyonel düşünce bekleyip havai fişek gösterisi, birkaç bin seyirci toplamak için mini konser, tribünleri süsleyip coşkunun tavan yapmasını beklemek haksızlık olurdu.
Son 12 yılda Çetinkaya-Lefke maçlarının atmosferi hep farklı olur. Genellikle yüksek tansiyon oynanıp uzun süre gündem yaratan maçların yerine akşam sessiz sedasız bir mücadele oldu.
Maçın ilk bölümünde as oyuncuları kaleci Hasan Piro, Serhan Önet, Sherman ve H.Kayalılar’ı yedek oturtan Çetinkaya karşısında Lefke ikinci bölgede etkili olup Kemal Solkanat ve Cahit’le pozisyonlar üretti. Ancak Ediz’in şık golü ile hız kesen konuk ekip Kasım’la beraberlik sayısını bulsa da aynı ritmi maç boyunca koruyamadı. İkinci yarıda Batshi’nin hücum bölgesinde sürekli alan değiştirip dengeleri bozması hücum alternatiflerini artırsa da Hakan Muhtaroğlu’nun biraz ağır kararlar ürettiği penaltından Esin’le galibiyet sayısını bulup Sherman’la da galibiyeti perçinledi.